Koenzym Q10 - właściwości i działanie. Źródła koenzymu Q10 w jedzeniu

Koenzym Q10, zwany też ubichinonem, to substancja niezbędna do funkcjonowania każdej naszej komórki. Koenzym Q10 bierze udział w procesie wytwarzania energii w komórkach, poprawia ich dotlenienie, chroni przed niszczącym wpływem wolnych rodników. Jego niedobór można w łatwy sposób uzupełnić jedząc m.in. ryby, szpinak i brokuły.

Koenzym Q10 konieczny jest zwłaszcza do prawidłowej pracy tych organów, które do funkcjonowania potrzebują dużo energii, czyli dla serca i mięśni szkieletowych.

Posłuchaj o koenzymie Q10. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Właściwości koenzymu Q10

Jako antyoksydant koenzym Q10 ma właściwości antynowotworowe. Przeciwdziała powstawaniu złogów cholesterolowych w tętnicach. Niezwykłą właściwością Q10 są jego zdolności naprawcze – nie tylko przeciwdziała on negatywnym zmianom, ale też jest w stanie je niwelować.

Działanie koenzymu Q10

Składnik ten wspomaga leczenie wielu poważnych chorób:

  • niewydolności krążenia,
  • choroby niedokrwiennej serca,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • miażdżycy,
  • parodontozy,
  • niektórych chorób mięśni,
  • cukrzycy typu II,
  • choroby Parkinsona,
  • choroby Alzheimera.

U osób ze zbyt wysokim ciśnieniem obniża je, ale nie wykazuje takiego działania, gdy ciśnienie jest prawidłowe lub zbyt niskie.

Zbyt niski poziom koenzymu Q10 w organizmie - przyczyny

Gdy koenzymu Q10 zaczyna w organizmie brakować, pojawia się zespół przewlekłego zmęczenia, spadek odporności i wydolności fizycznej, a także objawy ze strony narządów, w których najbardziej odczuwalny jest deficyt, np. zmniejszenie wydolności serca i zaburzenia jego pracy.

Organizm wytwarza pewną ilość koenzymu, ale produkcja ta zmniejsza się po 35. roku życia. Niedobory powstają też u osób intensywnie trenujących sport, pracujących fizycznie (im intensywniej pracuje organizm, tym więcej zużywa tego składnika), schorowanych, żyjących w zanieczyszczonym środowisku.

Dlatego trzeba organizmowi dostarczać Q10.

Produkty zawierające koenzym Q10

Znajdziesz go w rybach, podrobach, olejach, szpinaku, brokułach i produktach pełnoziarnistych.

Składnik ten jest wrażliwy na wysoką temperaturę, dlatego jego zawartość zmniejsza się podczas gotowania, a także długiego przechowywania. Przyswaja się tylko w obecności tłuszczów.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Polit
|

Nie ma też dowodów naukowych na teorie Darvina bo brakujący element w teorii Darvina nie pozwala na przeprowadzenie pełnego dowodu naukowego. Ale jakoś nikomu to nie przeszkadza.

wika
|

Przekonywanie konsumentów o wyższości ubichinolu nad ubichinonem jest tylko chwytem marketingowym speców od reklamy. Nie ma dowodów naukowych na to, że ubichinol lepiej się przyswaja. Większość badań była przeprowadzana jedynie nad ubichinonem, a więc te twierdzenia o lepszej przyswajalności ubichinolu sa w większości wyssane z palca. Jedyne, co różni ubichinon od ubichinolu to barwa – ten pierwszy jest żółtawy, natomiast ubichinol – biały. Marketingowcy pomijają także fakt, że ubichinol jest formą bardzo nietrwałą – szybko się utlenia, nawet już w kapsułce. I może być tak, że płacimy dużo, przekonani, że kupujemy ubichinol, tymczasem zdążył się on już przekształcić w ubichinon i ponieśliśmy niepotrzebne koszty. Jak to sprawdzić? Po prostu wysypać zawartość kapsułki i sprawdzić kolor zawartości.
A żeby było śmieszniej, to ubichinol i ubichinon czyli dwie formy koenzymu Q10 wciąż są w naszym organizmie przekształcane, w zależności od roli, którą w danej chwili mają spełnić. Więc czy warto przepłacać?

KRYSTYNA
|

Ubichinol to forma koenzymu która 8 razy lepiej się wchłania od ubichinonu, niestety jest dużo droższy.

norika
|

Wiecie, aż wierzyć się nie chce, jak się czyta te komentarze. Lekarze powinni nam pomagać, a nie dbać o zyski firm farmaceutycznych!!! Niestety, rzeczywistość jest inna. Panowie w białych fartuchach, w zamian za profity od koncernów farmaceutycznych, (np. "szkolenia" na Malediwach czy innych egzotycznych miejscach) przepisują pacjentom świństwa, których sami prawdopodobnie do ust by nie wzięli. Statyny są jednymi z nich. Mnie też lekarz przy poziomie cholesterolu 230 zaproponował rozważenie statyn. Po prostu rozpacz! Jeśli ktoś z Was bierze już statyny, nie przerywajcie tego od razu. Wspomagajcie się koniecznie koenzymem Q10, ale w dobrej postaci, bo jest on bardzo słabo przyswajalny. W kapsułkach czy tabletkach wchłania się w znikomej ilości. Najlepiej brać go w formie liposomowej – jego przyswajalność wzrasta wtedy do ponad 90 proc.

Aga
|

Cholesterol każdy ma, ale wyróżnia się na zły i dobry i powinien być w normie. Jak ten zły jest mocno podwyższony to raczej jest twoim wrogiem a nie przyjacielem. Zastanów się najpierw i poczytaj zanim coś napiszesz.

Alina
|

tu opisałam skutki brania statyn

Alina
|

Piłam 10 lat i traciłam pamięć, nogi i ręce tak bolały, że musiałam brac przeciwbolowe. wysiadła mi wątroba, serce - przerost lewej komory, serce przystawało, miopatia w nogach - padałam i tłukłam sobie ciało, teraz mam raka kości, to jest zbrodnia na ludziach. Cholesterol 180 - pęknięte płuco, żoładek. Banda zarabia na nas odbierając nam zdrowie.

Ada
|

one niszczą cały organizm, a cholesterolu się nie zbija, bo to nasz przyjaciel, ale mafia farmaceutyczna oszukując nas zarabia krocie. Zawały, udary, miopatie i raki to wynik zazywania statyn

Arex
|

myślę, że możesz , tylko musisz mieć naturalny Q10, radioaktywny jod to straszny syf, w przeciwieństwie do płynu lugola - spróbuj

Ela
|

Miałam leczonego raka brodawkowatego tarczycy 2x dużym promieniotwórczym jodem I-137. Teraz od 2 lat mam dobre wyniki, jestem pod kontrolą. Czy mogę zażywać tabl.koenzym Q? Czy mogę w ogóle zażywać w tabl.np. kolagen Q10, witaminy, itp.? Czytając właściwości Q i w jakich przypadkach sie go stosuje, myślę że przydałoby mi się go zastosować, przynajmniej na jakiś określony czas. Czy mogę, jeśli miałam raka tarczycy?Czy "rakowcy" mogą stosować suplementy?