Obfite miesiączki: jak zmniejszyć obfite krwawienia?

2015-12-14 8:51 Jolanta Dyjecińska | Konsultacja: dr n. med. Marzena Mazurek, ginekolog położnik, Szpital Bielański w Warszawie

Obfite miesiączki są męczące, mogą też powodować między innymi anemię. Warto więc zwrócić się o pomoc do ginekologa, który zaproponuje jedną z metod, dzięki którym twoje krwawienia staną się mniej obfite. Jak zmniejszyć obfite miesiączki?

Obfite miesiączki, nawet jeśli nie wynikają z choroby, a jedynie z fizjologii, można ograniczyć. Warto to zrobić dla własnego komfortu. Najpierw jednak zawsze należy sprawdzić, co jest ich przyczyną. Jakie sposoby na obfite miesiączki może zaproponować ci lekarz?

Posłuchaj o obfitych miesiączkach. Jak zmniejszyć intensywność krwawienia? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Obfite miesiączki: kiedy pomoc nie jest potrzebna?

Jeśli obfite miesiączki nie mają podłoża chorobowego, po znacznej utracie krwi szybko wracasz do formy, nie masz anemii, utrata hemoglobiny jest umiarkowana, to w zasadzie nie potrzebujesz wsparcia farmakologicznego lub też może się ono ograniczyć do zażywania suplementów diety, które zawierają żelazo, ewentualnie także kwas foliowy.

Obfite miesiączki: pomoc hormonalna

Gdy miesiączka wyłącza cię na kilka dni z życia, ciągle boisz się, że znowu zaplamisz bieliznę, dokuczają ci osłabienie, zawroty głowy, dolegliwości bólowe, poproś o pomoc ginekologa.

Może ci przepisać leki hormonalne w postaci tabletek doustnych, plastrów, pierścienia, a jeśli już rodziłaś - także hormonalnej wkładki domacicznej. Po tego typu lekach, stosowanych na ogół jako forma antykoncepcji, nie ma miesiączki, tylko tzw. krwawienie z odstawienia. Jest ono znacznie bardziej skąpe, a czasami nie ma go w ogóle. Gdy jesteś w okresie menopauzalnym, problem obfitych miesiączek rozwiąże terapia hormonalna. Początkowo może się ograniczyć do podawania samego progesteronu.

Obfite miesiączki: pomoc bez hormonów

Ale co robić, jeśli nie chcesz lub nie możesz skorzystać z leczenia hormonalnego? Ginekolodzy zalecają wtedy jednoczesne przyjmowanie dwóch rodzajów leków: niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) oraz antyfibrynolitycznych. Te pierwsze działają przeciwbólowo, drugie hamują krwawienie. Zażywa się je przez czas trwania menstruacji, zazwyczaj 3 razy dziennie po 2 tabletki.

Obfite miesiączki: leczenie przyczyny

Gdy przyczyną obfitych miesiączek jest choroba, konieczne jest leczenie. Nie zawsze zajmuje się nim ginekolog, np. w przypadku zaburzeń pracy tarczycy terapię prowadzi endokrynolog, a chorób wątroby - hepatolog.

Obfite miesiączki: pomóż sobie sama

Przy obfitych miesiączkach musisz ograniczyć zażywanie środków przeciwbólowych z kwasem acetylosalicylowym (obniża krzepliwość krwi). Unikaj także nadmiernego wysiłku, picia mocnej kawy, coli i alkoholu. Nie wolno ci również ogrzewać podbrzusza (np. termoforem, by złagodzić ból), bo ciepło rozszerza naczynia krwionośne i możesz nasilić krwawienie.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
ol
|

gdy jestem w podróży, to zawsze ratuję sie cytryna lub jej sokiem. Cala rano, po poludniu powtorka i mozna jakoś przetrwac, bardzo obfite krwawienie zamienia się w normalne. O taszniku nie slyszalam, ale sprobuję.

Tamara40lat
|

Mam problem,ponieważ mam bardzo obfite miesiaczki i bardzo bolace.Badania mam dobre,ale w nocy wstaje po 6x zeby sie umyc i zalozyc trzy podpaski.Jak mozna to
powstrzymac.

Yanina
|

Jedzcie dużo buraków albo pijcie naturalny sok buraczkowy - to pomaga regulowac procesy krzepnięcia krwi, poza tym zawiera dużo żelaza aby odbudowac krwinki po obfity krwawieniu!

Adrianna
|

Ja mam 13 lat, a moje miesiączki są nie do zniesienia. Zawsze wstaje w nocy zmienić podpaskę, a ona jest cała nasiąknięta krwią i muszę zakładać kolejną. Prześcieradło też zawsze plamię. Na dzień zakładam podpaski przeznaczone na noc, bo nie wiem co może się stać. Rano wstaje z majtkami i spodenkami całymi we krwi. Nie wiem co mam robić, męczy mnie już to, a moja mama też nie ma pomysłów.

Klara
|

a co za wkładka? chętnie dowiem się coś więcej, bo i u mnie podobna sytuacja. obfite i bolesne miesiączki to moja zmora od samego początku i w końcu chcę jakoś przeciwdziałać, bo to, że tak jest nie znaczy, że ma być tak już zawsze :(

rolling
|

ja długo walczyłam z obfitym krwawieniem co miesiąc, niestety nic nie dawało ulgi na tyle by mnie to satysfakcjonowało, koniec końców zawsze się zwijałam z bólu i w sumie dopiero przy wkładce hormonalnej mogę powiedzieć, że z tych hektolitrów krwi się "wyleczyłam"

Marzena
|

Czy ta roślinka jest dostępna w aptekach czy też w innych "sklepach"?

Zosia
|

Spróbuję. :)

Kasia
|

Pomogła mi roślinka- Tasznik-to jakiś mocarz, działa bardzo szybko, ale smakuje jak g....
stosować --2 razy dzinnie

wreszcie odżyłam