Obfite miesiączki: jak zmniejszyć obfite krwawienia?

2015-12-14 8:51

Obfite miesiączki są męczące, mogą też powodować między innymi anemię. Warto więc zwrócić się o pomoc do ginekologa, który zaproponuje jedną z metod, dzięki którym twoje krwawienia staną się mniej obfite. Jak zmniejszyć obfite miesiączki?

Obfite miesiączki: jak zmniejszyć obfite krwawienia?
Autor: thinkstockphotos.com Obfite miesiączki: jak zmniejszyć obfite krwawienia?

Spis treści

  1. Obfite miesiączki: kiedy pomoc nie jest potrzebna?
  2. Obfite miesiączki: pomoc hormonalna
  3. Obfite miesiączki: pomoc bez hormonów
  4. Obfite miesiączki: leczenie przyczyny
  5. Obfite miesiączki: pomóż sobie sama

Obfite miesiączki, nawet jeśli nie wynikają z choroby, a jedynie z fizjologii, można ograniczyć. Warto to zrobić dla własnego komfortu. Najpierw jednak zawsze należy sprawdzić, co jest ich przyczyną. Jakie sposoby na obfite miesiączki może zaproponować ci lekarz?

Obfite miesiączki: kiedy pomoc nie jest potrzebna?

Jeśli obfite miesiączki nie mają podłoża chorobowego, po znacznej utracie krwi szybko wracasz do formy, nie masz anemii, utrata hemoglobiny jest umiarkowana, to w zasadzie nie potrzebujesz wsparcia farmakologicznego lub też może się ono ograniczyć do zażywania suplementów diety, które zawierają żelazo, ewentualnie także kwas foliowy.

Obfite miesiączki: pomoc hormonalna

Gdy miesiączka wyłącza cię na kilka dni z życia, ciągle boisz się, że znowu zaplamisz bieliznę, dokuczają ci osłabienie, zawroty głowy, dolegliwości bólowe, poproś o pomoc ginekologa.

Może ci przepisać leki hormonalne w postaci tabletek doustnych, plastrów, pierścienia, a jeśli już rodziłaś - także hormonalnej wkładki domacicznej. Po tego typu lekach, stosowanych na ogół jako forma antykoncepcji, nie ma miesiączki, tylko tzw. krwawienie z odstawienia. Jest ono znacznie bardziej skąpe, a czasami nie ma go w ogóle. Gdy jesteś w okresie menopauzalnym, problem obfitych miesiączek rozwiąże terapia hormonalna. Początkowo może się ograniczyć do podawania samego progesteronu.

Obfite miesiączki: pomoc bez hormonów

Ale co robić, jeśli nie chcesz lub nie możesz skorzystać z leczenia hormonalnego? Ginekolodzy zalecają wtedy jednoczesne przyjmowanie dwóch rodzajów leków: niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) oraz antyfibrynolitycznych. Te pierwsze działają przeciwbólowo, drugie hamują krwawienie. Zażywa się je przez czas trwania menstruacji, zazwyczaj 3 razy dziennie po 2 tabletki.

Obfite miesiączki: leczenie przyczyny

Gdy przyczyną obfitych miesiączek jest choroba, konieczne jest leczenie. Nie zawsze zajmuje się nim ginekolog, np. w przypadku zaburzeń pracy tarczycy terapię prowadzi endokrynolog, a chorób wątroby - hepatolog.

Obfite miesiączki: pomóż sobie sama

Przy obfitych miesiączkach musisz ograniczyć zażywanie środków przeciwbólowych z kwasem acetylosalicylowym (obniża krzepliwość krwi). Unikaj także nadmiernego wysiłku, picia mocnej kawy, coli i alkoholu. Nie wolno ci również ogrzewać podbrzusza (np. termoforem, by złagodzić ból), bo ciepło rozszerza naczynia krwionośne i możesz nasilić krwawienie.

miesięcznik "Zdrowie"