Koronawirus z Chin w Polsce. Jak się ustrzec przed COVID-19?

2020-02-27 14:02

W Polsce pojawił się przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Czy koronawirus z Chin jest groźny? Co zrobić, by nie zachorować?

Koronawirus z Chin jest już w Polsce. Jak się ustrzec przed COVID-19?
Autor: Getty Images COVID-19 jest już w Polsce - potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia chorobą wywoływaną przez koronawirus z Chin.

Spis treści

  1. Koronawirus z Chin: czy jest niebezpieczny?
  2. Koronawirus z Chin: objawy choroby COVID-19
  3. Koronawirus z Chin: jak uniknąć zakażenia?
  4. Koronawirus z Chin: co robić, jeśli podejrzewasz zakażenie?

O koronawirusie z Chin, nazwanym SARS-CoV-2, zrobiło się głośno na początku roku, gdy w chińskim mieście Wuhan potwierdzono pierwsze przypadki zarażenia nieznanym wówczas patogenem. Obecnie epidemia zakażeń rozprzestrzeniła się na cały świat, dotarła również do Polski.

Koronawirus z Chin: czy jest niebezpieczny?

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę nazwaną COVID-19. Koronawirus najgroźniejszy jest dla osób w podeszłym wieku, pacjentów z obniżoną odpornością i chorych na choroby przewlekłe (zwłaszcza na choroby serca i cukrzycę), najłagodniejszy natomiast dla dzieci i osób w wieku średnim.

U blisko 20 proc. zakażonych choroba ma ciężki przebieg, a w 2-3 proc. kończy się zgonem. Do tej pory na całym świecie zachorowało blisko 81 tys. osób, wyzdrowiało 28 tys. Niemal trzy tysiące chorych zmarło z powodu powikłań wywołanych przez koronawirus – to przede wszystkim osoby starsze, schorowane, po 70. roku życia. Jak do tej pory koronawirus z CHin bardzo rzadko natomiast atakuje osoby młode i dzieci. 

Koronawirus z Chin: objawy choroby COVID-19

Objawy COVID-19 przypominają grypę. Najczęściej występujące objawy to gorączka (sięgająca 40 st. C), kaszel, duszności, a także zmęczenie i bóle mięśni. W przebiegu choroby może również dochodzić do kłopotów z oddychaniem, a także do zapalenia płuc

#RazemPrzeciwKoronawirusowi logotypy
Autor: Materiały prasowe

#RazemPrzeciwKoronawirusowi

Koronawirus z Chin: jak uniknąć zakażenia?

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się podobnie jak wiele innych infekcji - drogą kropelkową. Póki co nie ma na niego szczepionki, można natomiast z powodzeniem chronić się w inny sposób, stosując metody zalecane przez Światową Organizację Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Oto one:

  • Myj ręce (częściej niż zwykle) ciepłą wodą z mydłem przez 20-30 sekund, a tam, gdzie to niemożliwe, przecieraj je płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu (co najmniej 60 proc.). Mycie rąk zabija wirusy obecne na skórze dłoni i zapobiega ich przeniesieniu do nosa, czy ust.
  • Staraj się nie dotykać dłońmi ust, nosa i oczu. Jeśli wirus znajduje się na twoich dłoniach, w ten sposób możesz przenieść go na błony śluzowe.
  • Jeśli kaszlesz i kichasz, zakryj nos i usta chusteczką lub zgiętym łokciem (nie dłonią). To pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów i osiadania na przedmiotach. Chusteczkę wyrzuć następnie do zamykanego kosza i umyj ręce.
  • Nie stawaj blisko osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę. WHO zaleca co najmniej metrowy odstęp – stojąc bliżej łatwo zarazić się wirusem przenoszonym w kropelkach śliny i śluzu.

Pamiętaj, że maseczka chirurgiczna na twarzy nie ochroni cię przed zakażeniem: jej noszenie zalecane jest obecnie tylko osobom, które mają łagodne objawy infekcji wirusowej (kaszel, kichanie) lub podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem (a także ich opiekunom).

Zobacz, co radzi WHO:

Jak uniknąć zakażenia
Autor: materiały prasowe
Bezpłatna infolinia NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię dla osób, które podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem i nie wiedzą, jak postępować lub dokąd się zgłosić. Pracownicy infolinii udzielają informacji pod numerem 800-190-590. 

Koronawirus z Chin: co robić, jeśli podejrzewasz zakażenie?

Nie każda infekcja wirusowa, która objawia się kaszlem, katarem i gorączką, to zakażenie koronawirusem z Chin – o tej porze roku przyczyną takich dolegliwości może być wspomniana już grypa, ale również przeziębienie, inne infekcje wirusowe, czy bakteryjne (np. zakażenie pałeczką krztuśca, czy HiB). Ministerstwo Zdrowia zaleca takim osobom kontakt z lekarzem i pozostanie w domu do czasu powrotu do zdrowia.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które wróciły z rejonów objętych epidemią, np. z Chin lub z Włoch, lub miały bliski kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Dopóki nie ma objawów infekcji, należy przed 14 dni zostać w domu i kontrolować swój stan zdrowia: obserwować samopoczucie, mierzyć temperaturę – gdyby w tym okresie pojawiły się niepokojące objawy infekcji, należy powiadomić inspekcję sanitarną lub pojechać na oddział zakaźny do szpitala, korzystając z transportu medycznego (a nie z publicznych środków lokomocji). Jeśli wszystko jest w porządku, obserwację można zakończyć po 14 dniach. 

Z kolei osoby, które wróciły z krajów objętych epidemią i mają objawy infekcji – gorączkę, duszności, kaszel - powinny w pierwszej kolejności skontaktować się telefonicznie z lokalną stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do szpitala na oddział zakaźny, gdzie zostaną poddane badaniom i, w razie potrzeby, kwarantannie. Z podejrzeniem infekcji koronawirusem nie wolno jechać do przychodni ani na SOR. 

Aktualizowane zalecenia dla osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem z Chin znajdują się na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

Kompendium wiedzy o koronawirusie - sprawdź, czy wiesz wszystko!
Pytanie 1 z 7
Czy jedzenie czosnku uchroni nas przed zachorowaniem?
Czosnek

Więcej o koronawirusie z Chin