Osoby ciemnoskóre nawet 4 razy bardziej narażone na koronawirusa!

2020-05-07 17:49

Jak wynika z danych zebranych przez Urząd Statystyczny w Wielkiej Brytanii osoby ciemnoskóre są nawet czterokrotnie bardziej narażone na śmierć w wyniku COVID-19.

Pacjent w maseczce
Autor: Getty Images Pacjent w maseczce

Z analizy danych opublikowanych przez Urząd Statystyczny UK w czwartek wynika, ​​ciemnoskórzy obywatele tego kraju umierają o 4,2 razy częściej w porównaniu do osób rasy białej.

To nie koniec - okazało się, że osoby z pochodzeniem z Bangladeszu i Pakistanu są 3,6 razy bardziej narażone na śmierć u mężczyzn i 3,4 u kobiet. Z kolei wśród osób pochodzących z Indii, kobiety były 2,7 ​​razy bardziej narażone na śmierć, a mężczyźni 2,4.

W przypadku chińskiej grupy etnicznej podwyższone ryzyko dla mężczyzn wyniosło 1,9 i 1,2 dla kobiet.

Stwierdzono także, że liczba ofiar śmiertelnych z powodu koronawirusa jest dwukrotnie wyższa w najbardziej potrzebujących częściach Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkają głównie ci pochodzący z mniejszości etnicznych. Zdaniem ONS (Office for National Statistics) dużą rolę w nieproporcjonalnej liczbie zgonów odgrywają podstawowe warunki zdrowotne występujące w tych społecznościach.

Polecamy: Dlaczego koronawirus atakuje niektóre kraje, a oszczędza inne?

Do tej pory w Wielkiej Brytanii ponad 30 000 osób zmarło z powodu wirusa.

Rebecca Hilsenrath, dyrektor naczelny Komisji ds. Równości i Praw Człowieka, ostrzegła statystyki „ujawniają prawdziwy wpływ koronawirusa na mniejszości etnicznych”.

- Nierówności rasowe utrzymują się w całej Wielkiej Brytanii, a ludzie z mniejszości etnicznych znajdują się w niekorzystnej sytuacji w zakresie warunków życia, dostępu do opieki zdrowotnej i możliwości ekonomicznych, między innymi w obszarach, które mogą być czynnikami sprzyjającymi - mówiła. 

Czytaj więcej: Zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony? Wiemy, co planuje rząd

Sonda
Czy miałeś objawy "ciężkiej grypy" na początku tego roku?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki