Zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony? Wiemy, co planuje rząd

2020-04-26 10:30

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłużeniu zasiłku opiekuńczego. Jednak dla rodziców, którzy nie mogą z tego zasiłku korzystać, będzie specjalny plan opieki nad dzieckiem.

- W związku z zamknięciem szkół do 24 maja, w przyszłym tygodniu przedstawimy sposób umożliwienia opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym i klas 1-3; dla rodziców, którzy nie będą mogli z tego skorzystać, podjąłem decyzję o przedłużeniu zasiłku opiekuńczego - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział, że zasiłek opiekuńczy, na razie przedłużony do 4 maja, będzie dalej przedłużony, do czasu rozpoczęcia zajęć w szkołach. Jednak rząd będzie mieć także propozycje powrotu do szkół i przedszkoli.

- Wraz z podjęciem decyzji o przedłużeniu zamknięcia szkół do 24 maja będziemy dwutorowo starali się ulżyć i pomóc rodzicom, którzy są w coraz trudniejszej sytuacji. Już na początku przyszłego tygodnia przedstawimy to, co sygnalizowaliśmy, a więc sposób przygotowania, umożliwienia sprawowania opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym oraz klas 1 do 3. A z drugiej strony dla tych rodziców, którzy nie będą mogli skorzystać z tej opieki lub z różnych względów ta opieka nie będzie mogła być sprawowana, podjąłem decyzję o przedłużeniu zasiłku opiekuńczego - powiedział Morawiecki.

Rodzice dziecka do 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w razie zamknięcia przedszkola, żłobka lub szkoły z powodu zagrożenia koronawirusem. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę.

Polecamy: Kiedy otworzą salony fryzjerskie i kosmetyczne? OFICJALNE DANE

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.