Żyj bez ograniczeń - jak radzić sobie z migreną? Skuteczne sposoby na ból głowy i objawy towarzyszące
Czy wiesz, że niemal 15% populacji zmaga się z migreną [1]? Dodatkowo pojedynczy napad migrenowy może trwać nawet 72 godziny [2]. Tymczasem ból głowy i objawy towarzyszące (m.in. mdłości, nadwrażliwość na światło) potrafią być naprawdę dokuczliwe. Często utrudniają codzienne funkcjonowanie, uniemożliwiają pracę czy psują wyczekiwany urlop. Jak przetrwać taki atak? Sprawdź, w jaki sposób skutecznie łagodzić objawy migreny!

Migrena, czyli więcej niż ból głowy
Klasyczny ból głowy zwykle dotyczy całej głowy lub czoła, jest tępy i rozlany. W większości przypadków mija po kilku godzinach, dobrze reaguje też na standardowe tabletki przeciwbólowe. Najczęściej nie towarzyszą mu żadne inne objawy.
Z migreną jest inaczej. Napad, który trwa ok. 4–72 godziny, wiąże się z dodatkowymi symptomami (m.in. nadwrażliwość na światło i dźwięk). Ból jest silny i pulsujący, najczęściej dotyczy tylko jednej strony głowy. Dodatkowo nasilają go takie czynniki jak aktywność, hałas, intensywne zapachy czy patrzenie w ekran komputera. U części osób pojawiają się też objawy zapowiadające, ok. 24–48 godzin przed napadem3.
Skąd bierze się migrena? To choroba neurologiczna, której podłoże nie jest do końca znane – łączy czynniki genetyczne i środowiskowe. Częściej dotyczy kobiet, szczególnie w wieku 30–39 lat3. Może mieć postać epizodyczną lub przewlekłą (z bólem głowy minimum 15 dni w miesiącu)1.
Co może wywołać atak migreny?
Większość chorych skarży się na 1–3 napady migrenowe w miesiącu4. Co może wywołać taki atak? Możliwych przyczyn jest wiele, a wśród nich najczęstsze to:
- silny stres, intensywne emocje,
- niektóre napoje (np. kawa, alkohol),
- niektóre pokarmy (np. czekolada, ostre przyprawy),
- zbyt krótki lub długi sen,
- zmiany hormonalne (np. podczas miesiączki),
- intensywne zapachy,
- mocne lub migające światło,
- hałas, szum,
- zmęczenie, intensywny wysiłek,
- zmiana pogody,
- niektóre leki.
Migrena często pojawia się też po intensywnie stresującym okresie, np. w trakcie weekendu – gdy masz chwilę, żeby odpocząć i napięcie zaczyna „puszczać”.
Najczęstsze objawy migreny
Migrena może obejmować 4 różne fazy: zwiastunową (prodromalną), aurę, objawy główne (w tym silny ból głowy) i postdromalną (ponapadową, nazywaną „migrenowym kacem”).
Czym wyróżniają się poszczególne etapy? Chociaż to kwestia indywidualna, mogą wystąpić przede wszystkim1,3,5:
- w fazie zwiastunowej: senność, drażliwość, zmiany nastroju, brak apetytu lub nadmierny apetyt, ból i sztywność karku, problemy z koncentracją,
- w trakcie napadu: silny ból głowy, mdłości, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięk, nadwrażliwość na dotyk w okolicy głowy,
- w fazie ponapadowej: uczucie osłabienia, senność, spadek nastroju, nadwrażliwość na światło i dźwięk, mgła mózgowa.
A co z aurą? Według badań występuje przed napadem migreny u ok. 1/3 chorych1. Najczęściej dotyczy wzroku i wiąże się z obecnością mroczków i błysków w polu widzenia, czasem również halucynacji.

Jak złagodzić objawy migreny? Sprawdzone sposoby
Migrena to uciążliwa choroba, której napad potrafi trwać nawet przez kilka dni. W jaki sposób ustalić, kiedy Twój organizm zmaga się z tym problemem? Prowadź tzw. dziennik migreny. Zapisuj w nim:
- datę i czas trwania napadu,
- intensywność i lokalizację bólu głowy,
- objawy towarzyszące atakowi oraz te występujące przed,
- możliwe wyzwalacze (np. co działo się danego dnia / dzień wcześniej),
- przyjęte leki i zastosowane sposoby na łagodzenie bólu,
- ewentualne symptomy „kaca migrenowego”.
Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, udaj się do lekarza. Zrób to szczególnie wtedy, gdy napady często się powtarzają, stają się coraz silniejsze lub zauważasz nietypowe objawy. Leczeniem i diagnostyką migreny zajmuje się neurolog.
Poznaj również kilka wskazówek, które pomogą Ci łagodzić objawy migreny – i szybciej wrócić do normalnego funkcjonowania!
Ograniczenie bodźców
Podczas napadu migreny układ nerwowy nadmiernie reaguje na bodźce z zewnątrz. Nawet takie czynniki jak ekran telefonu, dźwięk zmywarki, ulubione perfumy czy zabawa z psem mogą wzmocnić Twoje dolegliwości. Odpocznij więc w cichym i ciemnym pomieszczeniu, unikając ekranów. Pomocne mogą być zatyczki do uszu i opaska na oczy, które pomogą Ci lepiej odciąć się od wszelkich zewnętrznych bodźców.
Łagodzenie bólu
Co jeszcze może pomóc w łagodzeniu dolegliwości? Na każdego może zadziałać coś innego. Wypróbuj różne metody i wybierz te, które pomagają Ci najlepiej. Poznaj sposoby, które mogą przynieść ulgę:
- zimne okłady (np. kompres lub owinięte ręcznikiem kostki lodu),
- delikatny masaż skroni,
- opaska na czoło lub kark,
- relaksujący prysznic,
- regularne picie wody lub napojów izotonicznych.

Leki przeciwbólowe
W leczeniu migreny domowe sposoby nie zawsze są wystarczające. Aby złagodzić ból, stosuje się więc także odpowiednie leki. To preparaty z takimi substancjami jak kwas acetylosalicylowy, paracetamol czy tryptany. Pamiętaj jednak, żeby reagować szybko – leki przeciwbólowe działają najlepiej wtedy, gdy zostaną przyjęte zaraz po rozpoczęciu napadu.
Jednym z dostępnych leków jest Migromin. To preparat, który działa wielokierunkowo: nie tylko łagodzi ból głowy, lecz również redukuje takie objawy jak nudności czy nadwrażliwość na światło i dźwięk. To możliwe dzięki połączeniu kwasu acetylosalicylowego (działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie), przeciwbólowego paracetamolu oraz kofeiny, która wzmacnia ich działanie.
Profilaktyka migreny – zadbaj o zdrowy styl życia
Chociaż nie da się całkowicie wyeliminować migreny, możesz próbować ograniczyć częstotliwość napadów. Jeśli prowadzisz dziennik migrenowy, prawdopodobnie zaobserwujesz pewne wzorce. Być może ataki pojawiają się po stresującym tygodniu w pracy, po zakrapianej imprezie lub jako efekt nieprzespanej nocy
W miarę możliwości unikaj więc czynników wyzwalających. Zadbaj też o zdrowy tryb życia:
- regularnie się wysypiaj (unikaj zarwanych nocy czy odsypiania w weekend),
- nawadniaj organizm, dbając o odpowiednią ilość wody,
- odpoczywaj na świeżym powietrzu, np. podczas spaceru,
- unikaj używek, w tym alkoholu i papierosów,
- w razie potrzeby korzystaj z technik radzenia sobie ze stresem, np. medytacji,
- dbaj o zdrową dietę z dużą ilością świeżych warzyw i owoców.
Skutecznie kontroluj migrenę
Chociaż migrena potrafi dać się we znaki, istnieją sposoby na łagodzenie bólu oraz innych objawów choroby. Przede wszystkim zidentyfikuj wyzwalacze i w miarę możliwości postaraj się ich unikać. A jeśli dopadnie Cię atak – odpocznij w cichym i ciemnym miejscu. W razie potrzeby zastosuj także lek przeznaczony do łagodzenia objawów migreny, taki jak Migromin. Stosuj sprawdzone sposoby, by poczuć się lepiej!