Konferencja premiera: co otwierają 4-6 maja? Żłobki, przedszkola, galerie handlowe

2020-04-29 10:28

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd umożliwia otwarcie żłobków i przedszkoli - będzie to jednak decyzja organu odpowiedzialnego za placówkę. Od 4 maja otwarte będą także galerie handlowe.

Kiedy otwarte zostaną żłobki i przedszkola?
Autor: Getty images

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w dniu 29 kwietnia powiedział, co będzie otwarte od 4 maja. Przewiduje otworzenie:

  • żłobków, przedszkoli (od 6 maja)
  • bibliotek, muzeów, miejsc kultury,
  • galerii handlowych,
  • rehabilitacji,
  • hoteli i miejsc noclegowych.

- Proszę o dyscyplinę społeczną, dzięki temu możemy przyspieszyć kolejne luzowania. Utrzymujmy tę dyscyplinę społeczną, a jestem przekonany, że razem pokonamy koronawirusa - mówił Morawiecki. Zapowiedział też, że kolejne luzowanie restrykcji przewidziane jest na "za dwa tygodnie, ale może być wcześniej".

Żłobki i przedszkola

Otwarcie żłobków i przedszkoli ma nastąpić 6 maja. Jednak otwarcie placówek będzie uzależnione od decyzji organu odpowiedzialnego za placówkę - mowa tu o samorządach. Minister zdrowia zarekomendował otworzenie placówek, z zastrzeżeniem, że rząd dostarczy tam wszystkie środki sanitarne. Dla rodziców, którzy nie będą mogli wysłać dzieci do żłobka czy przedszkola przewidziane jest przedłużenie zasiłku opiekuńczego.

Komentatorzy już zastanawiają się, na jakich zasadach dzieci wrócą? Ile osób będzie w grupach, ilu nauczycieli będzie w grupach, kto otworzy i na jakich zasadach, warunkach i dla kogo? Na odpowiedzi nie zostało wiele czasu. 

Przypominamy, że szkoły zamknięte będą do 24 maja. 

Polecamy: Nowy termin szczytu zachorowań w Polsce. To najgorszy możliwy scenariusz

Galerie handlowe

Galerie handlowe i mniejsze sklepy mają być otwarte od 4 maja. Premier zaleca, aby zachować tam dystans i aby miejsca nie były przepełnione. Polecamy: Jak będą wyglądać zakupy w galerii handlowej? Obowiązkowe mierzenie temperatury

Hotele

Mateusz Morawiecki podkreślił, że otwarcie hoteli i miejsc noclegowych specjalnie zaplanowane jest na czas po weekendzie majowym. Jego zdaniem nie powinniśmy "kusić losu" i zbytnio sobie folgować. Dystans powinien być zachowany.

Sonda
Powiedz nam, na co czekasz z niecierpliwością:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki