Alergia na jajka czy białko jaja kurzego

2022-03-21 18:10

Alergia na jajka to jedna z częściej spotykanych chorób alergicznych. Dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jak pokazują badania, większość osób z alergią na jajka tak naprawdę jest uczulona na białko jaja kurzego, a nie na żółtko. Jednak mimo to uczuleni na jajka muszą unikać obu składników. Jakie są objawy alergii na jajka? Jak powinna wyglądać dieta osób uczulonych na jajka? 

jajka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Alergia na jajka - objawy
  2. Alergia na jajka - leczenie. Dieta przy alergii na jajka
  3. Alergia na jajka a szczepionki

Alergia na jajka (uczulenie na kurze jaja) to alergia pokarmowa, w przebiegu której dochodzi do nadwrażliwości organizmu zarówno na białko, jak i żółtko jaja kurzego. Jednak częściej i silniej uczula białko jaja kurzego (a konkretnie białka, takie jak: owoalbumina, owomukoid i owotransferyna) niż żółtko.

Alergia na jajka występuje głównie, ale nie wyłącznie, u dzieci i jest drugą najczęściej występującą alergią pokarmową u maluchów. Na pierwszym miejscu znajduje się alergia na krowie mleko.

Alergia na jajka i białko jaja kurzego zwykle z wiekiem staje się rzadsza.

Alergia na jajka - objawy

Najpoważniejszym objawem alergii na jajka jest anafilaksja, inaczej wstrząs anafilaktyczny, podczas którego wszystkie objawy nadwrażliwości na jajka są spotęgowane.

Alergia na jajka - leczenie. Dieta przy alergii na jajka

Jedyną formą leczenia alergii na jaja kurze jest dieta eliminacyjna, wykluczająca z codziennego jadłospisu pokarmy, które mogą zawierać jajka. Niestety, nie jest to łatwe, ponieważ jajko kryje się w ogromnej liczbie produktów spożywczych, np. w wyrobach ciastkarskich, makaronach, pierogach, pasztetach, a nawet w kostkach bulionowych, piwie i winie.

Jajka są źródłem białka, dlatego należy je zastąpić innymi produktami, takimi jak nabiał, chude mięso (np. kurczak, indyk), ryby (np. łosoś, tuńczyk), tofu, fasola.

Czytaj też:

Jajka – zdrowie w skorupce

Alergia na jajka a szczepionki

Szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce (np. MMR), jak również przeciwko grypie i przeciwko żółtej gorączce, mogą - ale nie muszą - wywołać reakcję alergiczną, a nawet wstrząs anafilaktyczny u osób uczulonych na jaja kurze.

Wirusy składające się na szczepionki są bowiem hodowane w fibroblastach zarodków kurzych, a podłoża zawierają niewielkie ilości białek jaja kurzego. Jednak do takich sytuacji dochodzi bardzo rzadko i lekarze zapewniają, że szczepienie uczulonych na jaja kurze przeciwko wszystkim wirusom jest całkowicie bezpieczne.

Czytaj też: Szczepić się czy nie? FAKTY i MITY na temat szczepień

Ważne

Witelina, globulina i albumina, czyli gdzie jest ukryte jajko?

Osoby, które zmagają się z alergią na jajka, podczas codziennych zakupów muszą uważnie czytać etykiety produktów spożywczych. Jajko jest bowiem ukryte pod bardzo enigmatycznymi nazwami, takimi jak: albumina, globulina, lipowitelina, owoalbumina, owoglobulina.

Są  to białka, które z pewnością wywołają reakcję alergiczną u osób uczulonych na jajka, dlatego należy ich unikać jak ognia.

Czytaj też:

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie