Tersilat

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Tersilat tuba 30 g, krem

Terbinafine hydrochloride

12.96 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Terbinafina jest alliloaminą o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. W małych stężeniach terbinafina działa grzybobójczo na pleśnie, dermatofity oraz niektóre grzyby dimorficzne. Na drożdżaki działa grzybobójczo lub grzybostatycznie, w zależności od gatunku. Terbinafina hamuje wybiórczo wczesną fazę syntezy steroli grzybów, prowadzi to do niedoboru ergosterolu i do wewnątrzkomórkowej kumulacji skwalenu, co powoduje śmierć komórek grzybów. Po miejscowym zastosowaniu terbinafiny u ludzi, mniej niż 5% dawki przenika do organizmu; z tego względu działanie ogólnoustrojowe jest niewielkie.

Dawkowanie

Miejscowo. Podanie na skórę. Dorośli i dzieci >12 lat. Grzybica stóp: raz na dobę przez tydzień. Grzybica fałdów skórnych i skóry gładkiej: raz na dobę przez tydzień. Drożdżyca skóry: raz na dobę przez 1-2 tyg. Łupież pstry: 1-2 razy na dobę przez 2 tyg. Na zmienione chorobowo miejsca na skórze i okolice należy nanieść cienką warstwę kremu, a następnie lekko wetrzeć. Poprawa objawów następuje w ciągu kilku dni. Nieregularne stosowanie lub przedwczesne przerwanie leczenia zwiększa ryzyko nawrotu wystąpienia objawów choroby. Jeżeli po 2 tyg. od rozpoczęcia leczenia nie stwierdza się poprawy stanu chorego, należy zweryfikować diagnozę. Brak danych wskazujących, iż leczenie chorych w podeszłym wieku wymaga innego dawkowania lub że u tych chorych mogą wystąpić działania niepożądane odmienne od obserwowanych u młodszych pacjentów. Ze względu na niewystarczające dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania, nie zaleca się stosowania kremu u dzieci poniżej 12 lat. Dane dotyczące stosowania u dzieci są ograniczone.

Wskazania

Zakażenia grzybicze skóry wywołane przez dermatofity takie jak Trichophyton (np. T.rubrum, T.mentagrophytes, T.verrucosum, T.violaceum), Microsporum canis i Epidermophyton floccosum. Drożdżakowe zakażenia skóry, głównie wywołane przez rodzaj Candida (np. Candida albicans). Łupież pstry wywołany przez Pityrosporum orbiculare (Malassezia furfur).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Preparat może działać drażniąco na oczy; w przypadku kontaktu kremu z oczami, należy przemyć je dokładnie bieżącą wodą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy, który może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Niepożądane działanie

Często: łuszczenie skóry, świąd. Niezbyt często: zmiany skórne, strupy, zaburzenia skóry, zaburzenia pigmentacji, rumień, uczucie pieczenia skóry, ból, ból lub podrażnienie w miejscu podania. Rzadko: podrażnienie oka, suchość skóry, kontaktowe zapalenie skóry, egzema, nasilenie objawów choroby. Po wprowadzeniu leku do obrotu (częstość nieznana): nadwrażliwość, wysypka (w przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości należy przerwać leczenie).

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować leku w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Terbinafina przenika do mleka ludzkiego, dlatego nie należy stosować jej podczas karmienia piersią. Niemowlęta nie powinny mieć dostępu do leczonej skóry, w tym skóry piersi. Badania na zwierzętach nie wykazały wpływu terbinafiny na płodność.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Tersilat, cena 100% 12.96 zł

Preparat zawiera substancję: Terbinafine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."