Atopowe zapalenie skóry (AZS) nasila się zimą i wiosną

2017-03-14 14:22

Swędząca, spierzchnięta skóra, często pokryta drobnymi krostkami, które zlewają się, tworząc bolesne plamy. Atopowe zapalenie skóry (AZS), zwykle nasilające się zimą i wiosną, można już kontrolować. Trzeba tylko wiedzieć, co wywołuje zaostrzenie choroby i jak pielęgnować chorą skórę.

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY (AZS) nasila się zimą i wiosną
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Atopowe zapalenie skóry: dobierz właściwą pielęgnację
  2. Atopowe zapalenie skóry: dobierz właściwą dietę
  3. Atopowe zapalenie skóry: postaw na probiotyki
  4. Atopowe zapalenie skóry: szukaj pomocy u psychologa
  5. Atopowe zapalenie skóry: leki odczulające i sterydy
  6. Atopowe zapalenie skóry: mądre samoleczenie
  7. Atopowe zapalenie skóry: myśl o przyszłości
  8. Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie
  9. Atopowe zapalenie skóry u dzieci - objawy

Atopowe zapalenie skóry najczęściej dotyka dzieci, ale cierpią na nie również dorośli. Silny świąd, wyprysk, zaczerwienienie, drobne ranki to typowe objawy tej choroby. Jej przyczyną jest nieprawidłowy metabolizm lipidów w naskórku. Z tego powodu skóra jest pozbawiona naturalnej bariery ochronnej. AZS nie jest chorobą zakaźną, a więc nikt nie może się od ciebie zarazić, choćby przez korzystanie z tych samych naczyń, sztućców, dotyk, przytulanie czy całowanie. Schorzenie jest najbardziej dokuczliwe dla ciebie, bo narzuca pewne ograniczenia w diecie i wymusza codzienną i bardzo staranną pielęgnację skóry. Co zatem należy robić, aby nie czuć się przytłoczonym przez chorobę?

Atopowe zapalenie skóry: dobierz właściwą pielęgnację

Prawidłowa pielęgnacja skóry atopowej wymaga systematyczności (rutyna pielęgnacyjna jest konieczna niezależnie od tego, czy jesteśmy w fazie zaostrzenia czy reemisji choroby). Dbanie o skórę należy rozpocząć od delikatnego oczyszczenia, które nie naruszy jej bariery ochronnej (np. łagodnymi olejkami, bez wysuszającego mydła). To, czym myjemy skórę, jest tak samo ważne jak to, czym ją smarujemy. Zarówno w oczyszczaniu jak i w pielęgnacji warto postawić na łagodne dermokosmetyki specjalnie przeznaczone do skóry suchej i atopowej, najlepiej od 1. dnia życia.

Atopowe zapalenie skóry: dobierz właściwą dietę

Nie ma cudownej diety, którą można polecić osobom cierpiącym na AZS. U niektórych osób po zjedzeniu pewnych potraw swędzenie i ból skóry mogą się nasilać. Dobranie właściwej diety polega na ciągłym eksperymentowaniu. Jedz zatem to, co lubisz, i obserwuj swój organizm. Jeśli nic ci nie będzie, to znaczy, że ten produkt cię nie uczula. Twoją wiedzę o substancjach uczulających cię mogą poszerzyć testy skórne. Musisz jednak pamiętać, że przy wykonywaniu testów stosuje się najpopularniejsze alergeny, które tobie mogą nie szkodzić. Dlatego nawet po zrobieniu testów nie zapominaj o ostrożnym wprowadzaniu nowych składników do codziennego menu. Do pokarmów najczęściej uczulających osoby cierpiące na AZS należy mleko krowie (można je zastąpić mlekiem kozim, ale ma ono specyficzny smak), orzeszki ziemne, ryby i owoce morza, soja, warzywa drobnostrączkowe, cytrusy i owoce drobnopestkowe. Pamiętaj jednak, że twoja dieta musi być bogata w witaminy i mikroelementy, które korzystnie wpływają na kondycję skóry. Jeśli masz wybór, sięgaj po produkty spożywcze pochodzące głównie z upraw ekologicznych. Musisz pamiętać, że zdrowsza i bezpieczniejsza dla ciebie jest żywność pozbawiona konserwantów, sztucznych barwników, ulepszaczy.

Atopowe zapalenie skóry: postaw na probiotyki

Te żywe drobnoustroje korzystnie oddziałują na jelita i układ immunologiczny, więc mogą być bardzo pomocne w łagodzeniu dolegliwości skórnych towarzyszących AZS. Określone szczepy probiotyczne (Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus rhamnosus 19070-2, Lactobacillus reuteri DSM 122460, Lactobacillus fermentum VRI- -003 PCC, Bifidobacterium lactis Bb-12) pozytywnie wpływają na przebieg choroby, zmniejszając rozległość zmian skórnych, stopień ich nasilenia oraz objawy, takie jak świąd i zaburzenia snu. Probiotyki pobudzają organizm do produkcji przeciwciał, które potrafią wychwytywać z powierzchni błon śluzowych przewodu pokarmowego alergeny, mogące prowokować nasilenie dolegliwości skórnych.

Atopowe zapalenie skóry: szukaj pomocy u psychologa

Czerwona, pokryta wysypką i łuszcząca się skóra może być powodem silnego stresu. Im więcej się denerwujesz, tym objawy bardziej się nasilają. Zresztą dla ciebie żaden rodzaj stresu nie jest wskazany. Jeżeli nie możesz sobie poradzić z codziennymi problemami, szukaj wsparcia u psychologa lub naucz się najprzyjemniejszej dla ciebie techniki relaksacyjnej. W wielu poradniach mających kontrakty z NFZ można już skorzystać z takiej porady. Ale warto wydać pieniądze na prywatną wizytę, bo – jak dowiedziono – umiejętne odreagowanie codziennych problemów pozwala uzyskać znaczną poprawę samopoczucia. Jeśli dobrze radzisz sobie z codziennymi zmartwieniami, mniej cierpisz i mniej jest zaostrzeń choroby.

Atopowe zapalenie skóry: leki odczulające i sterydy

AZS to choroba skóry przebiegająca z okresami zaostrzenia objawów. Od tego, które z nich są najbardziej dokuczliwe, zależy leczenie. Jeżeli problemem jest tylko świąd skóry, wystarczy zażyć leki przeciwhistaminowe zmniejszające reakcje uczuleniowe. Chociaż trudno się powstrzymać, nie drap się. Nawet niewielkie zranienie skóry może doprowadzić do jej nadkażenia, a wtedy potrzebny bywa antybiotyk. Przy silnym świądzie oraz wystąpieniu dodatkowych objawów, np. drobnych krostek, na skórę nakłada się maść o działaniu przeciwzapalnym. Silnie działające preparaty sterydowe powinno się stosować zawsze po zaleceniu przez lekarza – generalnie im krócej, tym lepiej i na jak najmniejsze powierzchnie skóry. Specyfiki zawierające inhibitory kalcyneuryny działają podobnie, ale nie uszkadzają skóry tak, jak klasyczne sterydy. Jednak zarówno inhibitory kalcyneuryny jak i sterydy można stosować od określonego wieku. Ale nawet mimo młodego wieku można sobie ze swędzeniem skutecznie radzić wybierając emolienty mające działanie przeciwświądowe, albo preparaty bez sterydów, które łagodzą swędzenie i można je stosować już od 1. dnia życia. Niekiedy lekarz może także zalecić naświetlanie promieniami UV.

Atopowe zapalenie skóry: mądre samoleczenie

Atopowe zapalenie skóry nie zawsze dobrze się leczy. Dlatego zmęczeni niepowodzeniami pacjenci często sięgają po metody naturalne. A tu trzeba wykazać dużo rozwagi, by nie pogorszyć stanu skóry. Bezkarnie możesz się kąpać w krochmalu lub kisielu przygotowanym z nasion siemienia lnianego. Ugotowany krochmal należy wlać do wanny z ciepłą wodą, a po 5-minutowej kąpieli delikatnie osuszyć ciało. Na skórze utworzy się cieniutka warstwa ochronna, która zmniejszy wrażliwość na dotyk oraz złagodzi swędzenie.

Atopowe zapalenie skóry: myśl o przyszłości

Jeśli masz dziecko chore na AZS lub jesteś młodą osobą, która nie wybrała jeszcze swojej drogi zawodowej, tak pokieruj edukacją, aby w przyszłości nie mieć kontaktu z substancjami, które mogą nasilać dolegliwości. Na liście najbardziej niekorzystnych zawodów są m.in. fryzjer, kosmetyczka, mechanik samochodowy, lekarz chirurg, piekarz, chemik.

A jak wygląda codzienność i doświadczenie rodzica dziecka z AZS?

Woda to nasz żywioł - opowiada Dorota, mama 2-letniego Ignasia - Jestem z synkiem co tydzień na basenie. I nie zamierzamy z tego rezygnować, choć oboje mamy atopowe zapalenie skóry. Ignaś został szybko zdiagnozowany, bo wiadomo, co może oznaczać szorstka skóra i wypryski u dziecka atopiczki. Ponieważ w leczeniu AZS ważny jest stan psychiczny chorego, bardzo dbam o dobry nastrój. Ignaś w wodzie cudownie się relaksuje. Ale zanim zaczęliśmy ,,hydroterapię”, spytałam lekarza, czy nie zrobię mu krzywdy – woda przecież wysusza. Kazał dobrze natłuścić skórę i sprawdzić, jak mały zareaguje. Nasmarowałam Ignasia tak grubo, że wyślizgiwał mi się z rąk, włożyłam go do kółka i hop do wody (ozonowanej!). Udało się, a Ignaś czuje się w wodzie jak szczęśliwa foczka.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba na całe życie. Najczęściej pojawia się u noworodków lub między 6. a 7. rokiem życia.. Diagnostyka jest dosyć złożona, szczególnie jesli chodzi o najmniejsze dzieci. W jaki sposób diagnozuje się atopowe zapalenie skóry ? Czy istnieje skuteczne lekarstwo na atopowe zapalenie skóry? Posłuchaj naszego eksperta - pediatry Andrzeja Mierzeckiego z kliniki ENEL MED.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - objawy

Najbardziej charakterystycznymi objawami atopowego zapalenia skóry są silne swędzenie skóry, jej wysuszenie i podrażnienie, czerwone, wyglądające jak polakierowane, policzki, a także wypryski w zgięciach nóg i rąk. W jaki jeszcze sposób może objawiać się atopowe zapalenie skóry? Posłuchaj naszego eksperta - pediatry Andrzeja Mierzeckiego z kliniki ENEL MED.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - objawy

miesięcznik "Zdrowie"