Nosox 0,05%

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Nosox 0,05% but. 30 ml, krople do nosa, roztw.

Oxymetazoline hydrochloride

12.25 zł 2019-04-05

Działanie

Sympatykomimetyk działający na receptory α-adrenergiczne w błonie śluzowej nosa. Zwęża naczynia krwionośne, zmniejsza przekrwienie błony śluzowej oraz obrzęk zmienionej zapalenie błony śluzowej oraz hamuje nadmierne wydzielanie. Udrożnia przewody nosowe prowadzące do zatok, co ułatwia oddychanie. Działanie leku rozpoczyna się po 5-10 min i trwa 6-8 h. Oksymetazolina, zwłaszcza stosowana w zbyt dużych dawkach, może się wchłaniać z błony śluzowej nosa i wywierać działania niepożądane. Lek jest wydalany z moczem i kałem. T0,5 wynosi 35 h.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli i dzieci powyżej 6 lat: 1-2 krople do każdego otworu nosowego 2-3 razy na dobę. Nie należy stosować preparatu częściej niż 3 razy na dobę.

Wskazania

Obrzęk błony śluzowej nosa występujący w zapaleniu zatok przynosowych, ostrym nieżycie nosa, sezonowym i całorocznym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na oksymetazolinę lub inne składniki preparatu. Przewlekły zanikowy nieżyt nosa.

Środki ostrożności

Preparatu nie stosować u niemowląt i dzieci poniżej 6 lat. Preparat stosować szczególnie ostrożnie i tylko po dokładnym rozważeniu korzyści i ryzyka u pacjentów: z chorobami układu krążenia (np. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze); ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, zwłaszcza jaskrą z wąskim kątem przesączania; z rozrostem gruczołu krokowego; z guzem chromochłonnym; z chorobami metabolicznymi (np. cukrzycą, nadczynnością tarczycy); jednocześnie stosujących inhibitory MAO i inne leki podwyższające ciśnienie tętnicze. Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego, preparat może powodować podrażnienie ciśnienia tętniczego.

Niepożądane działanie

Często: uczucie kłującego i piekącego bólu w miejscu podania; suchość błony śluzowej nosa, kichanie. Niezbyt często: kołatanie serca, tachykardia; zwiększenie ciśnienia tętniczego. Rzadko: silne uczucie "zatkania" nosa (przekrwienie reaktywne); ból głowy i zawroty głowy, niepokój, zmęczenie, bezsenność. W przypadku długotrwałego lub częstego stosowania, zwłaszcza w dawkach większych niż zalecane już po 5-7 dniach może wystąpić nieżyt polekowy nosa, a przy dalszej kontynuacji leczenia trwałe uszkodzenie błony śluzowej nosa i wysychający nieżyt nosa.

Ciąża i laktacja

Preparat w ciąży i podczas karmienia piersią stosować wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Uwagi

Podczas stosowania leku zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń może być zaburzona.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie z inhibitorami MAO lub trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi może doprowadzić do zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi.

Cena

Nosox 0,05%, cena 100% 12.25 zł

Preparat zawiera substancję: Oxymetazoline hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."