Gaviscon o smaku mięty TAB

1 saszetka lub 10 ml zawiesiny doustnej zawiera 500 mg alginianu sodu, 267 mg wodorowęglanu sodu, 160 mg węglanu wapnia. 1 tabl. do rozgryzania i żucia zawiera 250 mg alginianu sodu, 133,5 mg wodorowęglanu sodu, 80 mg węglanu wapnia; tabl. zawierają aspartam.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Gaviscon o smaku mięty TAB 16 szt., tabl. do rozgr. i żucia

Calcium carbonate,

Sodium hydrocarbonate,

Sodium alginate

12.27 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat złożony stosowany w refluksie żołądkowo-jelitowym. Lek reaguje natychmiast z kwasem solnym w żołądku tworząc warstwę alginianowego żelu o prawie obojętnym pH, która utrzymuje się na powierzchni treści żołądkowej skutecznie hamując refluks żołądkowo-przełykowy. W ciężkich przypadkach sama warstwa leku zamiast treści żołądkowej może przemieścić się wstecznie do przełyku. W przełyku wywiera ona działanie łagodzące. Mechanizm działania nie zależy od wchłaniania leku do krążenia układowego.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1-2 sasz. lub 10-20 ml zawiesiny lub 2-4 tabl., po posiłkach i przed snem (do 4 razy na dobę). U pacjentów w podeszłym wieku nie jest konieczne dostosowywanie dawkowania. Jeżeli objawy nie ustępują po siedmiu dniach leczenia, należy ponownie zweryfikować stan pacjenta.

Wskazania

Leczenie objawów refluksu żołądkowo-jelitowego takich jak odbijanie, zgaga i niestrawność (związana z refluksem), np. po posiłkach lub w czasie ciąży, lub u pacjentów z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

1 saszetka lub 1 dawka zawiesiny doustnej (10 ml) zawiera 141 mg (6,2 mmol) sodu, 1 dawka składająca się z 4 tabl. zawiera 246 mg (10,6 mmol) sodu, co należy wziąć pod uwagę u pacjentów wymagających znacznego ograniczenia podaży soli w diecie (np. w niektórych przypadkach zastoinowej niewydolności serca i niewydolności nerek). 1 saszetka lub 1 dawka zawiesiny doustnej (10 ml) zawiera 160 mg (1,6 mmol) węglanu wapnia, 1 dawka składająca się z 4 tabl. zawiera 320 mg (3,2 mmol) węglanu wapnia - należy zachować ostrożność u pacjentów z hiperkalcemią, wapnicą nerek i nawracającą kamicą nerkową z kamieniami zawierającymi wapń. Istnieje możliwość zmniejszonej skuteczności leczenia u chorych z bardzo małym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 lat. Zawiesina doustna zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne. Tabl. do rozgryzania i żucia zawierają aspartam - nie należy ich stosować u pacjentów z fenyloketonurią.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: zaburzenia oddechowe (np. skurcz oskrzeli), reakcje nadwrażliwości (np. pokrzywka), reakcje anafilaktyczne i anafilaktoidalne.

Ciąża i laktacja

Lek może być stosowany podczas ciąży i podczas karmienia piersią.

Interakcje

Ze względu na zawartość węglanu wapnia, który działa jako środek zobojętniający, należy rozważyć zachowanie 2 h odstępu pomiędzy przyjęciem preparatu a podaniem innych leków, zwłaszcza leków hamujących receptor histaminowy H2, tetracyklin, digoksyny, fluorochinolonów, soli żelaza, ketokonazolu, neuroleptyków, tyroksyny, penicylaminy, β-adrenolityków (atenololu, metoprololu, propranololu), glikokortykosteroidów, chlorochiny i bisfosfonianów.

Cena

Gaviscon o smaku mięty TAB, cena 100% 12.27 zł

Preparat zawiera substancję: Calcium carbonate, Sodium hydrocarbonate, Sodium alginate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."