Cartexan

1 kaps. zawiera 400 mg siarczanu chondroityny w postaci soli sodowej.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Cartexan 60 szt., kaps. twarde

Chondroitin sulphate sodium

51.99 zł 2019-04-05

Działanie

Kwaśny siarczan chondroityny jest jednym z podstawowych składników budowy chrząstki. Nadaje chrząstce właściwości mechaniczne i elastyczne. W chorobie zwyrodnieniowej stawów działa przeciwzapalnie, stymuluje endogenną syntezę proteoglikanów i kwasu hialuronowego, redukuje aktywność katabolityczną chondrocytów (przez hamowanie enzymów proteolitycznych, np. kolagenazy, elastazy, proteoglikanazy, fosfatazy A2, N-acetylo-glikozoaminidazy), a także hamuje tworzenie innych substancji uszkadzających chrząstkę. Biodostępność podanego doustnie siarczanu chondroityny wynosi 15-24%; Cmax osiągane jest w czasie ok. 4 h. Stopień wiązania z białkami osocza wynosi 85%. 90% dawki jest metabolizowane przez sulfatazy lizosomalne, a następnie ulega depolimeryzacji przez hialuronidazy, β-glukuronidazy i β-N-acetyloheksozoamidazy. W depolimeryzacji uczestniczy wątroba, nerki i inne narządy. Enzymy cytochromu P-450 nie biorą udziału w metabolizmie leku. Lek jest wydalany przez nerki. T0,5 wynosi 5-15 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku): 800 mg raz na dobę, przez co najmniej 3 mies. W cięższych przypadkach: 1200 mg na dobę (jednorazowo lub 3 dawkach podzielonych) przez pierwsze 4-6 tyg. leczenia, a następnie 800 mg raz na dobę do końca 3-miesięcznego okresu leczenia. Leczenie składa się z powtarzanych okresów 3-miesięcznego leczenia z 2-miesięcznymi przerwami bez przyjmowania leku. Lek nie jest zalecany dla dzieci. Sposób podania. Kapsułki należy połykać w całości, popijając płynem; kapsułek nie należy nie żuć. Przyjmować niezależnie od posiłku. W przypadku ryzyka wystąpienia podrażnienia żołądka zaleca się przyjmowanie leku po posiłku.

Wskazania

Objawowe leczenie zapalenia stawu kolanowego i biodrowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na siarczan chondroityny lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Lek nie nadaje się do leczenia ostrego bólu, ponieważ początek działania następuje późno. Należy regularnie weryfikować dawkę stosowanych jednocześnie leków przeciwbólowych, ponieważ stosowanie siarczanu chondroityny może zmniejszyć potrzebę ich stosowania. Zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek oraz w przypadku jednoczesnego stosowania leków hamujących agregację płytek krwi.

Niepożądane działanie

Rzadko: zaburzenia żołądka i jelit, ból górnej części brzucha, mdłości, biegunka, rumień, swędzenie skóry, grudkowate wykwity skórne. Bardzo rzadko: reakcje alergiczne, pokrzywka, egzema, obrzęk.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Równoczesne stosowanie z lekami hamującymi agregację płytek krwi, takimi jak kwas acetylosalicylowy, dypirydamol, klopidogrel i tyklopidyna, może nasilać ich działanie. W przypadku jednoczesnego stosowania z kumarynowymi lekami przeciwzakrzepowymi, takimi jak warfaryna, zaleca się monitorowanie wartości INR po rozpoczęciu lub przerwaniu stosowania siarczanu chondroityny.

Cena

Cartexan, cena 100% 51.99 zł

Preparat zawiera substancję: Chondroitin sulphate sodium

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."