Czy dorosły może się nauczyć poprawnie wymawiać głoskę "r"? [Porada eksperta]

2015-04-29 11:19 Katarzyna Bąkowicz

Jestem osobą dorosłą i mam wielkie problemy z wymową "r". Wcześniej nie wiedziałam, że aż tak to źle wygląda i nikt wcześniej nie zadbał o to, gdy byłam dzieckiem. Z wykształcenia jestem nauczycielem pedagogiem i jak siebie usłyszałam, to z szoku sama nie mogłam wyjść. Zastanawiam się, czy jest możliwe, abym mogła jeszcze wykształcić poprawnie tą głoskę?

Wszystko zależy od stanu i kondycji języka. Trzeba sprawdzić, czy wędzidełko podjęzykowe nie jest skrócone oraz czy język swobodnie się pionizuje. Wiek sam w sobie nie jest przeszkodą do nauczenia się prawidłowej realizacji głoski "r". Koniecznie jednak trzeba to robić pod okiem logopedy, żeby mieć pewność poprawności wykonywanych ćwiczeń. Jest to praca, która zajmuje kilka miesięcy, jednak warta wykonania.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE