Radioterapia: promienie, które leczą raka

Konsultant: Grzegorz Luboiński, onkolog; Magdalena Ciupińska, dermatolog
20 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Radioterapia – najstarsza po chirurgii metoda leczenia chorób nowotworowych – wciąż budzi obawy. Może dlatego, że napromienianie kojarzy się z Hiroszimą czy awarią reaktora w Czarnobylu. Tymczasem naświetlania to bezpieczna metoda zwalczania raka. Jak działa i przebiega radioterapia oraz jakie może mieć skutki uboczne?

Radioterapia we współczesnej medycynie wykorzystywana jest nie tylko do leczenia nowotworów, ale również do łagodzenia bólu w zaawansowanych stadiach raka, zmniejszenia krwawienia, likwidowania dokuczliwych objawów neurologicznych spowodowanych znacznym uciskiem na rdzeń kręgowy.

Promieniowanie wykorzystywane w medycynie daje się dokładnie zmierzyć, regulować i dawkować, dzięki czemu do minimum można ograniczyć działania niepożądane. Używając specjalnej aparatury, energię zawartą w promieniach kieruje się na guz lub dokładnie oznaczony fragment ciała. Takie leczenie nie boli, choć – jak każde inne – nie jest pozbawione działań niepożądanych. Jednak korzyści jest znacznie więcej niż strat.

Rodzaje radioterapii

Radioterapię dzieli się na teleradioterapię i brachyterapię.

  • Teleradioterapia polega na naświetlaniu chorego miejsca z pewnej odległości. Jest ona najczęściej używana do zwalczania raka. Odmianą teleradioterapii jest radioterapia typu boost (napromienianie na odległość), czyli jednorazowe lub wielokrotne napromienienie miejsca po usuniętym guzie znacznie większą (o 10 Gy, Grey – jednostka dawki pochłoniętej przez 1 kg masy ciała) dawką promieni. Metodę stosuje się w przypadku agresywnych postaci raka lub np. gdy przy zabiegu oszczędzającym pierś usunięto za mało zdrowych tkanek wokół guzka.
Wybór metody radioterapeutycznej zawsze zależy od rodzaju i zaawansowania choroby, a także od wieku oraz ogólnej kondycji pacjenta.
  • Brachyterapia polega na umieszczeniu źródła promieniowania w chorych tkankach, np. w guzie lub jego okolicy. Promienie atakują nowotwór z bliska. Przed seansem naświetlania do organizmu wprowadza się (w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym) w zajęte przez nowotwór miejsce, np. gruczoł piersiowy czy prostatę, lub też w sam guz cienkie plastikowe rureczki (tzw. aplikatory). Następnie na kilka minut napełnia się je materiałem radioaktywnym, a po napromienieniu usuwa się go. Same rureczki, by uniknąć ponownego znieczulania chorego, zostają w ciele przez kilka dni. Taki sposób leczenia proponuje się chorym np. z przerzutami. Zaletą brachyterapii jest i to, że na skórze nie pojawia się wcale (lub występuje tylko niewielki) odczyn popromienny, co zdecydowanie przyśpiesza całkowite wygojenie się skóry.

Przy niektórych chorobach nowotworowych, np. przy raku tarczycy, izotop promieniotwórczy podaje się dożylnie lub doustnie.

Jak działa radioterapia?

W radioterapii wykorzystuje się promieniowanie jonizujące – tworzące wolne rodniki w tkance, przez którą przechodzi. Skuteczność terapii opiera się na szkodliwym wpływie promieniowania na komórki i jądra komórkowe. Do walki z komórkami rakowymi obecnie rzadko wykorzystuje się promienie RTG, radu czy kobaltu, częściej zaś promieniowanie generowane przez tzw. przyśpieszacze liniowe. Całkowitą dawkę promieniowania niszczącą komórki nowotworowe podaje się w wielu seansach (to tzw. dawki frakcjonowane), żeby jak najbardziej ochronić te zdrowe.
Jaki zatem jest sens takiego leczenia? W zdrowych i chorych komórkach poddanych napromienianiu dochodzi do wielkich zmian w ich budowie i funkcjonowaniu. Powstają też tzw. toksyny radiacyjne niszczące białka, z których zbudowane są poszczególne komórki. To wszystko prowadzi do ich unicestwienia – niezależnie od tego, czy są komórkami zdrowymi, czy też nowotworowymi. Ale między kolejnymi seansami napromieniania zdrowe komórki mogą się zregenerować i naprawić powstałe w nich uszkodzenia. Komórki nowotworowe nie potrafią tego robić tak sprawnie jak zdrowe. Gdy dostaną kolejną dawkę promieni, giną. Tak w uproszczeniu wygląda mechanizm leczenia raka poprzez radioterapię.

Przygotowanie do radioterapii

Przed rozpoczęciem właściwych naświetlań wykonuje się tzw. symulację, czyli oznacza na ciele obszar, jaki będzie poddany napromienianiu. Określa się także miejsca, które należy osłonić przed szkodliwym działaniem promieni. W tym celu wykonuje się specjalne osłony, np. chroniące część płuc, zdrowy fragment twarzy itp. Podczas symulacji radioterapeuta zaznacza na skórze (poprzez tatuowanie specjalnym tuszem kropek) tzw. punkty centrowania, czyli miejsca, które aż do zakończenia leczenia będą punktami nawigacyjnymi dla prawidłowego naprowadzenia wiązki promieni. Nowoczesna aparatura do radioterapii gwarantuje, że wiązka promieni będzie wyemitowana tylko przy właściwym ułożeniu ciała chorego, czyli wtedy, gdy promienie będą idealnie trafiać w oznaczone kropki.

Ważne

Ważne

Promieni przenikających do ciała nie czuje się, nie widzi ani nie słyszy. Naświetlanie można w każdej chwili przerwać. Chory w trakcie radioterapii nie stanowi zagrożenia dla bliskich, także małych dzieci, jego ciało bowiem nie staje się radioaktywne.

Jak wygląda seans radioterapii?

Radioterapię rozpoczyna się zazwyczaj po 3–4 tygodniach od operacji. Odstępuje się od tej zasady, gdy rana po operacji gorzej się goi albo gdy pacjent jest mocno osłabiony. Na zabiegi przychodzi się do ambulatorium przyszpitalnego. Ogólna dawka napromienienia uzależniona jest od wielkości, usytuowania, rodzaju nowotworu oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta, a także stosowanych równolegle innych form terapii. Każda sesja trwa jedynie 1–5 minut, a wraz z czasem potrzebnym na przygotowanie w gabinecie naświetlań przebywa się ok. 15 minut. Nad przebiegiem terapii czuwa radioterapeuta, więc pacjent jest bezpieczny. W czasie zabiegu nie wolno się ruszać, ale nie trzeba wstrzymywać oddechu.

Skutki uboczne radioterapii

Radioterapia jest bezpieczną metodą leczenia chorób nowotworowych, ale w trakcie naświetlań mogą dokuczać nieprzyjemne dolegliwości, np. kaszel, pocenie się, podwyższona temperatura lub nieznany dotąd ból. Może pojawić się ogólne zmęczenie, brak apetytu, zmiana lub utrata smaku. Gdy takie objawy wystąpią w czasie radioterapii, należy o tym powiedzieć lekarzowi prowadzącemu. Odpowiednie leki albo dieta mogą je zlikwidować lub znacznie złagodzić. Dolegliwości są przejściowe i znikają po naświetlaniach. Najtrudniejsze do opanowania jest zmęczenie. Jest ono skutkiem zużywania przez organizm energii na regenerację zdrowych komórek. Aby zmęczenie nie narastało, trzeba dużo wypoczywać lub robić – w miarę sił – to, co sprawia przyjemność: czytać, słuchać muzyki.

Brak łaknienia to efekt zmian, jakie pod wpływem naświetlań zachodzą w zdrowych komórkach. Ważne jednak, by w czasie napromieniania nie tracić zbytnio na wadze.

Aby organizm się regenerował, trzeba jeść mimo braku apetytu - częściej, ale małe porcje, gdy tylko przyjdzie ochota.

Należy unikać zimnych i gorących posiłków. Jedzenie powinno być lekko strawne, ale pełnowartościowe. By nie pojawiły się dodatkowe dolegliwości gastryczne, lepiej unikać potraw wzdymających i pikantnych. W czasie kuracji nie należy jadać produktów light. Trzeba pić dużo obojętnych płynów (woda przegotowana, mineralna niegazowana, słaba czarna albo zielona herbata).

Jak dbać o skórę w czasie radioterapii?

W czasie napromieniania w najbardziej widoczny sposób cierpi skóra. Już po kilku seansach łuszczy się, staje się sucha, mało sprężysta, podatna na urazy i otarcia. Dzieje się tak, ponieważ promieniowanie pozbawia ją gruczołów łojowych, potowych oraz włosków. Na osłabionej skórze pojawiają się rozszerzone naczynka krwionośne, których nawet po zakończeniu kuracji nie należy usuwać laserem. Można jedynie sięgnąć po specjalistyczne kremy, które ułatwiają zamykanie się rozszerzonych naczynek krwionośnych.

Aby ułatwić skórze odnowę i przyśpieszyć procesy naprawcze, niezwykle ważna jest staranna pielęgnacja, najlepiej przy użyciu kosmetyków opracowanych specjalnie do skóry po radioterapii.

Podstawową zasadą jest unikanie nowych podrażnień. Kosmetyki powinny zawierać kwas foliowy (witaminę B9), który stymuluje podziały i regenerację komórek. Ważne są też dobre właściwości natłuszczające. Należy unikać wysuszających mydeł, ostrych gąbek czy szorstkich ręczników. Na obolałe miejsca nie nanosi się dezodorantów, perfum, maści, żeli, leków, ani nie przykleja plastrów. 
Ani w trakcie, ani po naświetlaniach nie wolno odwiedzać solarium i sauny. Trzeba też unikać ostrego słońca, a ponadto, by chronić mało elastyczną skórę, stosować kremy z wysokim filtrem UV. Takie zabezpieczenia konieczne są przez co najmniej rok po zakończeniu terapii. Należy ograniczyć gorące kąpiele oraz, by nie rozpulchniać skóry, przesiadywanie w wodzie z płynem do kąpieli. 
Jeśli naświetlana była głowa lub szyja, zakazana jest suszarka do włosów. Skóra po radioterapii nie znosi też zimna, ponieważ skurcz naczyń, jaki powoduje gwałtowne obniżenie temperatury ciała, prowadzi do rozległego jej niedokrwienia.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Jeśli po zakończeniu leczenia napromienianiem wystąpią:

  • wymioty i biegunka;
  • utrata wagi ciała bez przyczyny;
  • gorączka lub kaszel, które nie mijają;
  • wysypka, krwawienia, wybroczyny;
  • guzy, zgrubienia na ciele;
  • ból pojawiający się w tym samym miejscu

trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 13.05.2015

Komentarze (1 - 10 z 20)
Michal, 27.07.2016 10.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nawet w tym artykule, czlowiek bardziej rozgarniety wykryje manipulacje, radioterapia nie leczy raka ! ona zabija wszystkie komórki jakie napotka. Male dawki zeby chronic zdrowe komórki ? tak bo mają nadzieję że się odtworzą. Chemioterapia i radioterapia to jak bomba w hiroszimie w walce o pokój.
 
ika, 12.09.2015 20.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pani Wando gdzie Pani kupiła taksofiline?
 
wanda, 12.05.2015 13.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Poddałam się radioterapii i póki co jest spokój, jednak moja skóra w obrębie naświetlania była tragiczna. Zaczęło się 5 tygodni po zakończeniu- cienka jak papier i zapalenie za zapaleniem. Dlatego zdecydowałam się na zastosowanie witaminy c i taksyfoliny, które właśnie wzmacniają naczynia krwionośne w obrębie naświetlania. polecam osobom które mają taki problem jak ja.
 
Nina, 10.03.2015 10.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie tylko Twego syna,ale i mnie !!! Nie reklamuje tej terapii,,poprostu stwierdzam pozytywny fakt !
 
Ewelina, 05.03.2015 14.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Poczytajcie o tej biologicznej terapii,bo naprawde WARTO. Kliknij tylko:°°°Organoterapia-opinie°°° i wyròb sobie swoje zdanie na ten temat. A tak od sibie to tylko dodam tyle,terapia jest bezpieczna i nie ma najmniejszych skutkòw ubocznych,Tak mòwie,bo ta terapia uratowala mego syna.
 
grzech, 18.01.2015 10.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
poczytajcie również o leczeniu raka zakazaną witaminą b17.
 
DUSIA53, 22.11.2014 22.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Walczyłam z nowotworem złośliwym 10 lat. Wygrałam!. Jednak SKUTKI leczenia chemioterapią/radioterapią objawiają się po 8-10 latach. Po wizycie u neurologa otrzymałam skierowanie na rezonans magnetyczny kręgów szyjnych i tomograf głowy/ czekam na wyniki/. Prawdopodobnie ucierpiał u mnie układ nerwowy - trzęsące ręce. Wykluczono wszystkie choroby z tym związane. Mam osłabioną prawą rękę / wycięte węzły chłonne/ . Skóra jest twarda - stosuję olej kokosowy kupiony TYLKO w sklepie zielarskim. Dodatkowo aloes również kupiony w sklepie zielarskim 80,20/litr. Warto wydać na nasze zdrowie! Szanujmy JE! Życzę wszystkim ZDROWIA!
 
Anna, 03.11.2014 12.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Osoby które są przed, w trakcie lub po radioterapii powinny poczytać o negatywnych skutkach radioterapii. Ja jej się poddałam i niestety dopadły mnie problemy z wypróżnianiem, ból brzucha, niechęć do jedzenia i problemy ze skórą. warto najpierw poczytać http://www.dihydroquercetin.pl/2014/07/radioprotekcyjne-wlasciwosci-taksyfoliny/
 
Ona, 05.06.2014 19.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy ktoś mi odpowie ile kosztuje ta cała radioterapia??? Z tego co tu czytam są plusy i minusy tego więc wolałabym wiedzieć czy warto przeznaczyć jakąkolwiek sumę na to ...... :/ POZDRAWIAM
 
pink pink, 28.05.2014 12.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dwa lata i odpoczniesz? mylne wrażenie... porozmawiaj z lekarzami ... po radioterapi czy chemioterapii nawet 20 lat jesteś w grupie ryzyka pojawienia się nowotworów spowodowanych takim sposobem leczenia, ponoć jedyny sposób leczenia a na pewno nam jako jedyny jest proponowany, więc jak już się zacznie to niestety na tym się kończy, przykre to ale niestety puki kasa jest ważniejsza to chyba nie będzie innego leczenia
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe)  - wykrywacze raka Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe) - wykrywacze raka

Większość z nas podświadomie boi się raka. Strach jest większy, jeśli ktoś w najbliższej rodzinie...

więcej

971

RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

897

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

886

Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka? Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka?

Witamina B17 (amigdalina) w niektórych krajach jest traktowana jako niekonwencjonalny lek na raka....

więcej

749

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Konieczna w opisywanym przypadku jest wizyta u dermatologa. W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić między innymi rogowiec dłoni i stóp, wyprysk hiperkeratotyczny, łuszczycę i grzybicę. W tym celu...

Jeżeli terapia logopedyczna nie jest kontynuowana w domu podczas samodzielnych ćwiczeń zaleconych przez logopedę, nie może być skuteczna. Zajęcia ze specjalistą raz w tygodniu wystarczą, powinny...

Biopsja szyjki macicy jest zabiegiem o niewielkim ryzyku powikłań w tym zatorowości, można go wykonać w znieczuleniu miejscowym co dodatkowo minimalizuje ryzyko powikłań.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.