Łokieć golfisty

2011-09-28 13:35

Dolegliwość zwana potocznie łokciem golfisty powstaje w wyniku mikrourazów, którym ulega więzadło mocujące mięśnie zginacze do wewnętrznego uwypuklenia stawu. Pojawia się stan zapalny. Ból, czasem intensywny, odczuwany jest po wewnętrznej stronie łokcia. Nasila się przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów, popychaniu wózka.

Łokieć golfisty
Autor: thinkstockphotos.com Łokieć golfisty

Łokieć golfisty - przyczyny powstawania urazu

Uraz powstaje w wyniku powtarzania jednego ruchu lub niewłaściwego uderzania skierowanego w dół lub z forhendu, a także poprzez niedorozwój mięśni zginacza. Pojawia się wtedy stan zapalny. Łokieć golfisty może wystąpić u uprawiających wioślarstwo, łucznictwo, narciarstwo wodne. Nie są od niej wolne osoby nienawykłe do ciężkich prac domowych (ścierania podłóg, przesuwania mebli, malowania) czy pracy w ogródku.

Łokieć golfisty - sposoby leczenia

Warto przyłożyć do łokcia lód - to zmniejszy wewnętrzne krwawienie i obrzęk. Zimne okłady trzeba stosować przez 2-4 dni. Ból doraźnie złagodzi Ibuprofen, Aspiryna lub Paracetamol. Trzeba zaprzestać ćwiczeń na 4-8 tygodni i nie wykonywać czynności, które potęgują ból. Jeśli jest on silniejszy, lekarz może przepisać mocniejsze niesteroidowe leki przeciw stanom zapalnym lub sterydy.

100 pytań o zdrowie - stawy co zrobić by nie bolały