Choroba Peyroniego może prowadzić do impotencji

Choroba Peyroniego atakuje męskie narządy płciowe. Objawia się skrzywieniem penisa, kłopotami z erekcją - spowodowanymi zmniejszoną twardością penisa i częstą bolesnością w czasie jej trwania. Niekiedy choroba Peyroniego może doprowadzić nawet do impotencji.

Swoją nazwę choroba Peyroniego, której jednym z objawów jest skrzywienie penisa, wzięła od chirurga Ludwika XIV – Francisa de la Pyronie’a, który odkrył ją w 1743 roku.
Na chorobę Peyroniego najczęściej zapadają mężczyźni pomiędzy 40-60 rokiem życia (nie jest  jednak powiedziane, że nie może ona dotknąć osiemnastolatka). Na szczęście nie jest to choroba bardzo rozpowszechniona - cierpi na nią około 1 proc. populacji. Rozwój choroby Peyroniego może być różny, a dokładne przyczyny jej wystąpienia nie są znane.

Choroba Peyroniego zniekształca penis

Sama choroba Peyroniego atakuje narządy płciowe, a konkretnie penis - powoduje tworzenie się tkanki bliznowatej w obrębie osłonki białawej trzonu penisa. Może być to wynikiem niezauważalnych mikrourazów, powstałych podczas stosunków płciowych, zmian miażdżycowych lub być kwestią dziedziczną (nie jest to jednak jednoznacznie potwierdzone). Zabliźnienia wpływają na ograniczenie dopływu krwi i powstawanie zgrubień (głównie na spodniej lub wierzchniej stronie prącia), które powodują zakrzywienie penisa w miejscu gdzie znajduje się blizna lub zmianę jego kształtu (penis może zmienić zarówno średnicę jak i długość, mogą pojawić się wybrzuszenia). Może być to przyczyną bólu, a gdy zakrzywienie członka jest duże - wręcz uniemożliwiać stosunek seksualny.
Sama choroba może mieć różny przebieg. Zdarza się, że pojawiają się przypadki łagodne, których regres, aż do całkowitego wyleczenia, następuje samoistnie bez leczenia. Zwykle jednak na penisie pozostaje trwały i zauważalny efekt choroby. Ślady, w postaci pojawienia się tkanki bliznowatej, mogą pojawić się również na stopach i dłoniach.

Diagnoza choroby Peyroniego

Chorobę Peyroniego stosunkowo łatwo zdiagnozować w oparciu o widoczne symptomy. Dodatkowe badania, takie jak RTG, USG, kawernozografia (obrazowanie naczyń krwionośnych w ciałach jamistych wraz z pomiarami ciśnienia krwi), tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny mogą pomóc w określeniu rozległości zmian jakie zaszły w penisie. Jeśli występują kłopoty z erekcją można dokonać nocnych pomiarów wzwodu, zrobić badanie Dopplera (badanie przepływu krwi) lub wykonać test papawerynowy (do ciała jamistego w prąciu wstrzykuje się papawerynę i sprawdza czy pojawi się wzwód. Pomaga to określić przyczyny impotencji).

Choroba Peyroniego: leczenie

Leczenie może przyjąć trojaką formę. Biorąc pod uwagę, że u dużej części chorych choroba Peyroniego ustępuje samoistnie, pacjentom o mało nasilonych symptomach zaleca się jedynie obserwację i informuje o możliwych dolegliwościach. Leczenie zachowawcze polega na podawaniu odpowiednich leków (do około 12 miesięcy po wystąpieniu pierwszych objawów) takich jak: witamina E (niedobór odpowiedzialnych jest za nieprawidłową odnowę tkanki łącznej i powstawanie bliznowatych zmian) lub paraaminobenzoesan potesu (Potaba), których skuteczność nie jest do końca potwierdzona. Stosuje się również leki sterydowe, działający przeciwzapalnie tamoksifen, a także kolchicyny. Dodatkowo można używać preparatów stosowanych miejscowo. Do najskuteczniejszych (u około 50 proc. chorych notuje się poprawę) należą hydrocortizon, fortecortin i werapamil. Możliwe jest również leczenie za pomocą fizykoterapii: masaży, okładów, ultradźwięków i innych metod. Jeśli powyższe środki nie przynoszą rezultatu - chorych kwalifikuje się na leczenie chirurgiczne – może to nastąpić dopiero po upływie 12 miesięcy od wystąpienia pierwszych objawów choroby Peyroniego oraz gdy pojawiają się trudności z odbywanie stosunków. W leczeniu chirurgicznym można wyróżnić trzy rodzaje zabiegów:

  • korekcja sposobem Nesbita – polega na wycięciu fragmentu osłonki białawej, stosowana jest gdy wzwody występują prawidłowo, a problemem jest skrzywienie penisa
  • całkowite wycięcie zmiany wraz z uzupełnieniem ubytku
  • wszczepienie protezy penisa – gdy dochodzi do silnych zaburzeń erekcji.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Mariusz
|

Do mnie to dziadostwo przyczepiło w 2014, nie zazywzlem żadnych wspomagacze. Miałem pokaźną pałkę. Która potem się pokrzywiła i co gorsze zmniejszyła, a erekcja była bardzo bolesna. Dziś członek jest prosty , niestety mniejszy o połowę bo wciąż są zatory. Jedyny zabieg, a raczej kilka sesji to ultra dźwięki i myślę że to pomogło. Jednak jest trauma jak się miało pałe , a ma się pałkę. Wybieram się do urologa, żeby przepisał ultra dźwięki, jak to nie pomoże to zdecyduję się na zastrzyki sterydowe, które mają odblokować ciała jamniste. Łącze się z wami z bólem, bo to cholerstwo potrafi siąść na Psyche. Pozdrawiam.

Szkolniak
|

Dzisiaj byłem u urologa, który potwierdził chorobę. Nie brałem żadnych prochów i lekarz powiedział, że mogą to być powikłania cukrzycy. Może pomóc seria zastrzyków lub rozbijanie ultradźwiękowe. Będę wdzięczny wszystkim, którym udało się wyrwać że szponów tej choroby.

Jan
|

Przerzucacie przyczynę choroby na zażywanie leków różnego rodzaju w tym tych wspomagających. Przypuszczam iż jest to mylne myślenie i zbieg okoliczności. Ja nie zażywałem żadnych tego typu leków i to badziewie przylepiło się do mnie niespodziewanie. Utrudnia to trochę współżycie, ale niestety trzeba będzie pomyśleć o zabiegu chirurgicznym by mieć komfort w przyszłości a nie saksofon na dole. Życzę powodzenia

Nick
|

a ja nie mam problemu ze skrzywieniem tzn wacuś jest prosty i staje jak należy, ale odczuwam bolesność tak w czasie stosunku jak i w życiu codziennym. Ochotę na seks mam tak jak miałem, ale jeśli w ciągu roku ból nie złagodzi się to nie wiem jak to będzie wyglądać :( Żadnych prochów nie biorę i nigdy nie brałem.

maestro
|

ja tez na to choruje a nigdy nie zazywalem zadnych prochow,nie pomogla potaba i dalej jest krzywy mam 63 lat i zadnej checi na sex tragedia

zk
|

sprawa jest oczywista, ta choroba to skutek stosowania różnego rodzaju wspomagaczy dla mężczyzn, ja mam to samo, nie kupujcie tego dziadostwa, broń Boże

krzywy
|

jeśli nic nie wiadomo (rzekomo!!!) o przyczynach występowania tej choroby to skąd w ulotkach , dotyczących laków zawierających METOPROLOL jest informacja o zwiększonym ryzyku jej występowania!???!
Następna "ściema" koncernów farmaceutycznych w celu uniknięcia pozwów sądowych!!hehe

Henryk
|

Witam ! Mam 59 lat od roku zażywam Stymen i mój penis też się skrzywił , też widzę związek z zażywaniem leku . Pozdrawiam !

Adam
|

Jestem po 60-tce, bardzo sprawny fizycznie i seksualnie tak jak w wieku 30 lat, około pół roku temu, aby być jeszcze bardziej seksi, zażyłem dwa opakowania tabletek permen oraz pół opakowania permen king i po zażyciu permenu king w ciągu tygodnia zakrzywił mi się penis, jak według lekarzy, przy chorobie peyroniego tylko że nie odczuwam żadnego bólu. Nie wiem dlaczego lekarze twierdzą, że nie wiadomo nic o powstaniu tej choroby, jak ja wiem dokładnie że to od tabletek różnego rodzaju, tylko to jest biznes narodowy i to jest niby niewiadoma choroba.