Neurologia

Neurologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. W Polsce neurologię dzieli się na dwie specjalizacje – klasyczną oraz dziecięcą. Do przykładowych jednostek chorobowych na tym tle zalicza się m.in. zapalenie mózgu, chorobę Alzheimera, czy zmiany nowotoworowe jak glejaki lub oponiaki. Nieleczone schorzenia na tle neurologicznym nie tylko znacząco obniżają komfort życia. Mogą także doprowadzić do utraty znacznej części możliwości poznawczych, a nawet śmierci pacjenta.

Śpiączka, stan wegetatywny czy stan minimalnej świadomości - mogą wyglądać podobnie, ale oznaczają inne stany neurologiczne. Przekonała się o tym rodzina księcia Al‑Waleeda bin Khalida, znanego jako „Śpiący Książę”. Młody arystokrata z Arabii Saudyjskiej "spał" dwie dekady po tragicznym wypadku samochodowym w Londynie. Pomimo najlepszej opieki, najnowocześniejszych terapii i niegasnącej wiary ojca, nigdy nie odzyskał świadomości - choć sporadyczne ruchy dłoni czy głowy dawały nadzieję.
Dla wielu osób zakupy z babcią czy dziadkiem to codzienna czynność. Ale uważny obserwator może w tym czasie rozpoznać coś niepokojącego - zmieszanie, dezorientację, trudność w podjęciu prostych decyzji. Takie zmiany w zachowaniu mogą być pierwszym sygnałem rozwijającej się demencji. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę.
Zastanawiasz się, co pogarsza pamięć i przyspiesza problemy z koncentracją? Profesor Charan Ranganath z Centrum Neuronauki Uniwersytetu Kalifornijskiego przekonuje, że o sile naszej pamięci w późniejszych latach nie decyduje szczęście ani geny, lecz cztery kluczowe elementy stylu życia. Jeśli zaczniesz już dziś, masz realną szansę, by zachować sprawność umysłu na długie lata.
Zdarza ci się, że nie możesz przypomnieć sobie właściwego słowa? Może to być sygnał, że twój mózg potrzebuje pomocy. Sprawdź 7 oznak problemów z funkcjami poznawczymi, które nie powinny zostać zignorowane.
Czy menopauza oznacza koniec migreny? To przekonanie wciąż pokutuje w społeczeństwie. Tymczasem wiele kobiet wciąż cierpi, a bagatelizowanie objawów po 50. roku życia może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.
Sposobów na błyskawiczne rozładowanie stresu nie brakuje. Warto to robić, bo kumulowane napięcie niszczy nam zdrowie. Ciekawy trik pokazała fizjoterapeutka Karolina Anioł-Kozłowska na Instagramie. Wystarczy minuta i odpowiednie uciśnięcie właściwego punktu w uchu. Obserwatorzy zapewniają, że to działa i to jeszcze jak!
Chorobę Alzheimera już dawno powiązano z obecnością toksycznego białka tau w mózgu. Jednak wciąż nie wiadomo, czy jest ono przyczyną choroby, czy jej skutkiem. Nowe badania opublikowane na łamach Nature Metabolism wskazuje, że istotną rolę w zmianach neurodegeneracyjnych może odgrywać cukier i to jak jest przetwarzany.
Kiedy Alżbecie Lenskiej pękł tętniak w trakcie spektaklu, wszystko mogło skończyć się tragicznie. Zamiast tego – rozpoczęła się jej największa życiowa transformacja. Dziś aktorka w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie opowiada nie tylko o cudzie przetrwania, ale też o pasji, która narodziła się z traumy oraz o projekcie Fundacji Happy Brain Society, której celem będzie m.in. wsparcie pacjentów, aby po wyjściu ze szpitala nie byli pozbawieni wsparcia.
Choroba Alzheimera występuje także na podłożu dziedzicznym, stąd naukowcy poza badaniem czynników środowiskowych starają się poznać również inne mechanizmy. Badacze z Vanderbilt University odkryli, że jeden z rodziców w większym stopniu może narazić kolejne pokolenie na wystąpienie najbardziej powszechnej formy demencji.
"Zdrowie mózgu to nie tylko unikanie chorób" - podkreśla Vladimir Hachinski, profesor uniwersytecki w Western's Schulich School of Medicine & Dentistry w Kanadzie. Jego zasada ABCDS pozwala cieszyć się sprawnym funkcjonowaniem naszego centrum zarządzania przez całe życie.
Podłożem demencji są zaburzenia funkcji poznawczych. Oznacza to, że z czasem pojawiają się pierwsze oznaki zmian neurodegeneracyjnych. Choć większość osób kojarzy demencję wyłącznie z zapominaniem, to trzeba pokreślić, że w grę wchodzi utrata także innych dotychczasowe umiejętności i nie tylko. Jednym z symptomów, który powinien wzbudzić czujność, jest zmiana zachowania.
Coraz więcej badań naukowych skupia jest poświęconych temu jak aktywność fizyczna wpływa na pracę mózgu zwłaszcza w kontekście demencji. Nic dziwnego, żyjemy coraz dłużej i coraz częściej słyszymy, że ktoś w najbliższym otoczeniu boryka się z zaburzeniami funkcji poznawczych, które są m.in. objawem choroby Alzheimera. Dlatego tym razem sprawdzamy, jak nam może pomóc jazda na rowerze.
"Zgnilizna mózgu" to nie żart ani gra słów. Neurologowie i psychiatrzy alarmują, że niektóre współczesne nawyki mogą prowadzić do rzeczywistych uszkodzeń w obrębie układu nerwowego. Co o nich świadczy i czym one grożą?
Mózg, podobnie jak mięśnie, potrzebuje regularnych ćwiczeń, by utrzymać sprawność. Drobne zmiany w codziennych nawykach mogą znacząco poprawić pamięć, koncentrację i odporność na stres. Sprawdź, co warto wprowadzić do rutyny, by w ciągu roku wzmocnić umysł.
Wiemy, że cukier szkodzi zdrowiu i należy go unikać, a jeśli to możliwe wykluczyć z diety i sięgać wyłącznie po naturalne formy w tym choćby fruktozę obecną w owocach. Niemniej w ostatnim czasie na rynku pojawia się coraz więcej produktów oferujących zamienniki. Przykładem może być np. erytrytol. Najnowsze badania sugerują, że jego stosowanie może nie być tak bezpieczne jak myślisz.
Każdego roku w Polsce udaru doznaje ok. 70 000 osób i choć część z nich spowodowana jest obciążeniem genetycznym, to jednak ogromna większość jest kwestią stylu życia. Oznacza to, że wciąż możemy ograniczyć ryzyko, a pomocne mogą być proste poranne czynności.
Rozmaryn to roślina, której właściwości ceniono już w starożytnym Rzymie, czy Grecji. To właśnie w pradawnych czasach naukowcy oraz studenci sięgali po tę przyprawę, twierdząc, że wyostrza koncentrację. Dziś badacze wracają do tych korzeni i okazuje się, że rozmaryn może mieć duży potencjał w kontekście choroby Alzheimera.
Choroba Alzheimera najczęściej kojarzy się z osobami w zaawansowanym wieku, jednak coraz częściej dotyka także młodsze osoby. Diagnoza przed pięćdziesiątką wcale nie jest wyjątkiem. Jakie są objawy wczesnej postaci choroby Alzheimera?
Picie kawy ma nas obudzić, czasem wspomóc w pracy, a przede wszystkim dodać energii. Stąd zazwyczaj sięgamy po nią głównie rano. Choć wiadomo, że filiżanka kofeiny późnym wieczorem może utrudniać sen, to naukowcy zauważyli coś jeszcze.
Nowe badania rzucają światło na związek między spektrum autyzmu a ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona. Choć na pierwszy rzut oka to dwa zupełnie różne schorzenia, naukowcy odkrywają coraz więcej wspólnych cech zarówno na poziomie genetycznym, jak i neurologicznym.
Legenda światowej polityki, mąż stanu, człowiek prawy i odważny - o Ronaldzie Reaganie można powiedzieć to wszystko z pełną odpowiedzialnością. Jeden z najwyżej cenionych prezydentów w historii USA zmarł 5 czerwca 2004 roku, ale już prawie dekadę wcześniej poinformował, że "znika".

Wskazuje się na różne przyczyny występowania chorób układu nerwowego. Mogą to być infekcje wirusowe lub bakteryjne, zatrucia lub urazy. Część schorzeń, jak np. rdzeniowy zanik mięśni, jest uwarunkowana genetycznie. Jeszcze inne, jak udar mózgu, są związane z zaburzeniami krążenia krwi. W obrębie układu nerwowego występują również nowotwory łagodne lub złośliwe.

W przeciwieństwie do wielu innych dziedzin medycyny, neurologia jedynie w niewielkim stopniu bazuje na badaniach palpacyjnych. Dla diagnostyki chorób układu nerwowego ogromne znaczenie mają techniki obrazowe. Najważniejsze z nich to EEG, EMG, TK, MRI, fMRI lub PET. W neurologii często wdraża się także badania angiograficzne, pozwalające na wykrycie zmian w obrębie układu krążenia. W zależności od stanu zdrowia pacjenta lekarz może zalecić przeprowadzenie badań genetycznych lub biochemicznych, które mają na celu ustalenie ekspresji konkretnych genów albo stężenia markerów.

Objawy chorób układu nerwowego mogą być bardzo różne. Od zwykłego bólu głowy, przez zaburza czucia i koordynacji, po afazję, utratę świadomości, napady agresji i lęki.

Leczenie chorób neurologicznych może odbywać się na kilka sposobów. W przypadku łagodnego przebiegu niekiedy wystarcza farmakoterapia i zmiana nawyków żywieniowych. W cięższych przypadkach kluczowe będzie przeprowadzenie interwencji chirurgicznej. Część schorzeń układu nerwowego występuje na zbiegu dziedzin neurologii i psychiatrii i powinna być nadzorowana przez lekarzy obu tych specjalizacji.