Włóż palec do ucha, uciśnij i zapanuj nad stresem. Fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego to działa
Sposobów na błyskawiczne rozładowanie stresu nie brakuje. Warto to robić, bo kumulowane napięcie niszczy nam zdrowie. Ciekawy trik pokazała fizjoterapeutka Karolina Anioł-Kozłowska na Instagramie. Wystarczy minuta i odpowiednie uciśnięcie właściwego punktu w uchu. Obserwatorzy zapewniają, że to działa i to jeszcze jak!

Lubisz używać patyczków do uszu? Niezbyt głęboko, takich bezpiecznych, których stosowanie pozwala oczyścić ucho, a zarazem go nie uszkodzić? Zaskakująco sporo osób lubi tę czynność i, jak się okazuje, ma to uzasadnienie.
Właściwy ucisk w uchu pozwala szybko rozładować napięcie i zapanować nad stresem. Oczywiście, to działanie doraźne, nie pomoże na przewlekły stres, ale na pewno przyniesie chwilową ulgę - zapewnia Karolina Anioł-Kozłowska, fizjoterapeutka.
Nie wierzysz, że to działa? A co ci szkodzi spróbować?
Palec w uchu, czyli rozładowanie stresu w minutę
- Masz mało czasu, a stres rozchodzi się po całym ciele? Praca, obowiązki, zero przestrzeni dla siebie… A twoje ciało już wystrzeliło wszystkie rakiety alarmowe – ręce się trzęsą, oddech płytki, myśli pędzą? - pyta na instagramowym profilu onslow.therapy fizjoterapeutka Karolina Anioł-Kozłowska.
Oto, co proponuje, by opanować sytuację:
"Zatrzymaj się na 60 sekund i spróbuj tej prostej techniki, która pomaga ukoić układ nerwowy". Oto, co należy zrobić, krok po kroku:
- Wsadź palec do ucha i pociągnij w dół. Nie za mocno – delikatnie, z umiarkowanym naciskiem.
- Uciśnij i oddychaj powoli.
- Zostań w tym miejscu chwilę. Oddychaj spokojnie i głęboko – najlepiej przez nos.
- Obserwuj reakcję ciała. Ciało się rozluźnia. Myśli zwalniają. Może pojawić się ziewanie, potrzeba płaczu albo rozluźnienie szczęki – to normalne. Twój układ nerwowy przełącza się w tryb regeneracji.
- Spróbuj. Najpierw z jednym uchem, potem z drugim. To tylko minuta, a może zmienić cały dzień.
Dlaczego to ma działać?
Przez ucho przechodzi nerw błędny, kluczowy do rozładowania napięcia.
Obserwatorzy profilu, niejednokrotnie bardzo zaskoczeni, potwierdzają zdumiewający efekt tej prostej metody.
Polecany artykuł:
Inne triki na stres
Wiesz, ze jest więcej na ciele punktów biologicznie aktywnych? Od wieków zna je akupresura, medycyna stosunkowo niedawno potwierdziła ich skuteczność.
Uważa się, że jest szczególnie skuteczna w usuwaniu stresu, zmęczenia i spięć mięśni. Wykorzystuje się ją jako metodę wspomagającą przy depresji, nerwicy i przy dolegliwościach bólowych.
Możesz zacząć od punktu trzeciego oka, czyli miejsca znajdującego się pomiędzy brwiami, w którym nos styka się z czołem. Przyłóż tam palec środkowy i wskazujący, i dociskaj przez minutę lub dwie. Stymulacja tego miejsca ma łagodzić stany depresyjne i przywracać emocjonalną równowagę. Zacznij od delikatnego, powierzchownego ucisku, z czasem miarowo zwiększając jego nasilenie. Nie przekraczaj jednak progu bólu.
Nie chcesz niczego naciskać? Możesz posłuchać dźwięków mis i gongów, muzyki klasycznej, a nawet "The Beatles". Pomagają na skołatane nerwy.
Najważniejsze: uśmiechnij się! Dowiedziono naukowo, że uśmiechanie się poprawia humor. I to niezależnie od tego, czy jest szczere, czy sztuczne. Wiele wskazuje, że człowiek został tak zaprogramowany, by interpretować napięcie mięśni typowe dla radości jako zadowolenie i te typowe dla smutku jako niezadowolenie. Wystarczy więc zmiana mimiki, by móc poczuć oczekiwany stan emocjonalny.
Sprawdź skuteczne metody na sytuacje stresowe
Kim jest Karolina Anioł-Kozłowska
Na profilu onslow.therapy znajdziesz wiele przydatnych trików antystresowych, a także przykłady ćwiczeń, które zapobiegną bólowi pleców, napięciu w szyi czy informacje związane z kortyzolem, problemami układu nerwowego.
Profil prowadzi Karolina Anioł-Kozłowska, fizjoterapeutka i jej mąż, Grzegorz Kozłowski, trener personalny.
Karolina Anioł-Kozłowska ukończyła fizjoterapię na wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego w stopniu magistra.
W zawodzie pracuje od kilkunastu lat. Doświadczenie zawodowe zdobywała między innymi w Słowenii podczas praktyk w Univerzitetni Rehabilitacijski Institut Republike Slovenije oraz w niepublicznej przychodni wrocławskiej. Pasjonuje ją terapia powięziowa, obecnie wszystkie jej szkolenia poświęcone są zgłębianiu tematu powięzi.
