Sikasz częściej niż inni? Urolodzy tłumaczą: liczba wizyt w toalecie mówi więcej, niż sądzisz

2025-07-21 13:21

Zastanawiasz się, czy częstotliwość, z jaką chodzisz do łazienki jest normalna? Sprawdź, ile razy dziennie przeciętny dorosły powinien oddawać mocz. Urolodzy podają konkretne wartości, które mogą rozwiać twoje wątpliwości lub skłonić do refleksji.

Sikasz częściej niż inni? Urolodzy tłumaczą: liczba wizyt w toalecie mówi więcej, niż sądzisz
Autor: Getty Images

Jak często należy oddawać mocz?

Gdy coś zjemy, organizm pozyskuje składniki odżywcze z pokarmu, a w krwioobiegu pozostawia produkty przemiany materii.

Nerki filtrują krew, usuwając zanieczyszczenia, utrzymując homeostazę i dbając o prawidłowy poziom elektrolitów oraz równowagę kwasowo-zasadową. W ten sposób powstaje mocz, którego musimy się pozbyć

- powiedział dr Ronald Benoit, adiunkt urologii i dyrektor urologii ogólnej w Szkole Medycznej Uniwersytetu w Pittsburghu.

Mocz przepływa z nerek przez moczowody wprost do pęcherza moczowego. Narząd ten jest w stanie pomieścić około dwie szklanki moczu przez 2-5 godzin.

Średnia liczba wizyt w ciągu dnia może wynosić około pięciu w przypadku kobiet i może sześć w przypadku mężczyzn

- wyjaśnił dr Michael A. Savino, dyrektor ds. jakości w urologii w szpitalu uniwersyteckim Staten Island w Northwell.

Zdaniem eksperta na częstotliwość oddawania moczu wpływa stan nawodnienia organizmu, rodzaj diety, masa ciała, wzrost i metabolizm.

Gadaj zdrów - choroby układu moczowego
Poradnik Zdrowie Google News

Czy zbyt częste oddawanie moczu jest szkodliwe dla pęcherza?

Wiele osób ma nawyk korzystania z toalety „na zapas” przed wyjściem z domu lub seansem filmowym. Sporadyczne stosowanie takiej praktyki nie szkodzi, jednak regularne „profilaktyczne” oddawanie moczu może prowadzić do zmniejszenia objętości pęcherza.

Sikanie nie jest szkodliwe, gdy wybierasz się w długą podróż. Staje się jednak problemem, jeśli robisz to codziennie przez cały dzień, a wizyty w toalecie są bardzo częste, np. w odstępie krótszym niż 2-3 godziny

- podkreślił dr Hajar I. Ayoub, urolog z UTHealth Houston.

Nie powinno się wymuszać oddania moczu. Do toalety należy pójść, gdy mózg otrzyma sygnał, że pęcherz jest pełen.

Osoby, które często oddają mocz na wszelki wypadek z czasem zmniejszą pojemność pęcherza i zaczną oddawać mocz częściej

- dodał.

Czy można powstrzymywać się od oddawania moczu?

Pęcherz nie pęknie samoistnie. W literaturze światowej udokumentowano bardzo niewiele przypadków samoistnego pęknięcia pęcherza z powodu zbyt długiego wstrzymywania moczu

- powiedział dr Savino.

Wstrzymywanie moczu jest niekomfortowe i ostatecznie zmusza do skorzystania z toalety. Jednak jeśli często opóźniasz mikcję wzrasta ryzyko rozwoju infekcji dróg moczowych.

Czy należy martwić się zbyt częstym oddawaniem moczu?

Każdy organizm jest inny, jednak przyjmuje się, że oddawanie moczu od 5 do 8 razy na dobę mieści się w granicach normy. Jeśli jednak robisz to częściej, warto potraktować ten sygnał poważnie. Częstomocz może być bowiem skutkiem wielu różnych schorzeń, które wymagają leczenia lub zmiany stylu życia.

Jednym z najczęstszych powodów są infekcje dróg moczowych, szczególnie u kobiet. U mężczyzn z kolei częste oddawanie moczu może być sygnałem problemów z prostatą, np. przerostu, który powoduje ucisk na cewkę moczową i zaburza prawidłowy odpływ moczu.

Nie bez znaczenia jest również dieta. Picie dużych ilości płynów, zwłaszcza zawierających kofeinę, alkohol lub cukier, może nasilać potrzebę częstego korzystania z toalety. Niektóre pokarmy (ostre przyprawy, cytrusy, pomidory) także powodują nadreaktywność pęcherza. Co ciekawe, napięcie psychiczne może prowokować częstsze oddawanie moczu - organizm reaguje na stres nie tylko emocjonalnie, ale i fizycznie.

U kobiet po menopauzie wielokrotne wizyty w toalecie mogą być związane ze spadkiem poziomu estrogenów, który wpływa na pogorszenie stanu błon śluzowych dróg moczowych. Stają się one cieńsze, mniej elastyczne i bardziej podatne na podrażnienia.

U osób starszych częstomocz często wynika z naturalnego zmniejszenia objętości pęcherza moczowego. Z wiekiem traci on elastyczność, przez co szybciej się wypełnia.

Jeśli u kogoś w ciągu kilku dni, tygodni, a nawet miesiąca czy dwóch nastąpią drastyczne zmiany, myślę, że dobrym pomysłem będzie udanie się po pomoc medyczną, aby upewnić się, że nie dzieje się nic poważniejszego

- podkreślił lekarz.

Wczesne rozpoznanie przyczyny częstomoczu może znacząco poprawić jakość życia. Lekarz pierwszego kontaktu zleci podstawowe badania, takie jak ogólne badanie moczu, posiew, USG jamy brzusznej, ocenę poziomu glukozy we krwi czy funkcji nerek.

Pilna konsultacja lekarska jest szczególnie wskazana, jeśli:

  • oddawaniu moczu towarzyszy ból, pieczenie lub gorączka,
  • mocz ma nietypowy zapach lub kolor,
  • pojawiają się trudności w rozpoczęciu mikcji lub uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
  • objawy pojawiły się nagle i nasilają się z dnia na dzień,
  • częstomocz zaburza sen i codzienne funkcjonowanie.

Nie warto ignorować sygnałów wysyłanych przez organizm - szybka reakcja może zapobiec poważniejszym konsekwencjom zdrowotnym.