Nietypowe objawy chorób utrudniające diagnozę

2020-06-25 15:10

Gdy masz anginę, wiesz, co ci dolega i jak walczyć z chorobą. Zdarza się jednak, że źle się czujesz, a wizyty u kolejnych specjalistów nie wyjaśniają przyczyn złego samopoczucia. Sprawdź, jakie mogą być nietypowe objawy typowych chorób.

Nietypowe objawy
Autor: Thinkstockphotos.com Osoby, które mają nietypowe objawy, często są poddawane wielu niepotrzebnym badaniom, odwiedzają kolejnych specjalistów, ale to nie wyjaśnia ich problemów zdrowotnych.

Przyczyną trudności w prawidłowym rozpoznaniu choroby bywają nietypowe objawy, jakie im czasem towarzyszą. Trudno bowiem połączyć suchość oczu z reumatyzmem czy ubytki w zębach z chorobą przewodu pokarmowego. Niestety, tak może być. Najtrudniejsze do prawidłowego zdiagnozowania wydają się schorzenia, które mają nietypowe objawy lub takie, które mogą sugerować wiele chorób.

Osoby, które mają nietypowe objawy, często są poddawane wielu niepotrzebnym badaniom, odwiedzają kolejnych specjalistów, ale to nie wyjaśnia ich problemów zdrowotnych. Zdarza się też, że są leczone na schorzenia, których wcale nie mają. Skutkiem tego bywa niekontrolowany rozwój choroby podstawowej.

Spis treści

  1. Nietypowe objawy nerwicy i depresji
  2. Nietypowe objawy chorób reumatycznych
  3. Nietypowe objawy choroby Hashimoto
  4. Nietypowe objawy choroby refluksowej
  5. Nietypowe objawy nowotworów

Nietypowe objawy nerwicy i depresji

Zaburzenia snu, zły nastrój kojarzymy ze stresem, przemęczeniem lub depresją. Ale gdy kołacze serce, drętwieją ręce lub nogi, łatwo się męczymy, odczuwamy duszność – szukamy innych powodów. Jeżeli często oddajemy mocz, szukamy pomocy u urologa, bo jesteśmy przekonani, że mamy zapalenie pęcherza. Często nawet podejmujemy leczenie, które nie przynosi poprawy. Tymczasem częste oddawanie moczu może być związane z głęboką depresją czy nerwicą.

Dlaczego? Otóż gdy jesteśmy zdenerwowani, serce częściej się kurczy, krew szybciej przepływa przez cały organizm, w tym także przez nerki. Skutkiem jest częste oddawanie moczu. Ogólne osłabienie, utrata masy ciała lub tycie, zawroty i bóle głowy, szum w uszach, nudności, świąd skóry mogą natomiast świadczyć o rozwijającej się chorobie psychicznej.

Nietypowe objawy chorób reumatycznych

Poza bólem i sztywnością stawów choroby reumatyczne często objawiają się zmianami, które trudno bezpośrednio z nimi połączyć. Zdarza się także, że to właśnie te nietypowe objawy wyprzedzają właściwe rozpoznanie. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) mogą występować zlewne poty.

Objawem, który skłania do szukania pomocy u dermatologa, jest silny rumień na dużym i małym kłębie dłoni, osutki skórne, przebarwienia o brązowym zabarwieniu lub przypominające plamy charakterystyczne dla bielactwa.

Zdarza się, że RZS manifestuje się przekrwieniem skóry lub znacznie rozszerzonymi żyłami. W zespole Sjögrena (chorobie o podłożu autoimmunologicznym) pojawia się suchość śluzówek oczu, jamy ustnej, suchość sromu i silny świąd skóry. Skóra może być pokryta pokrzywką lub zmianami krwotocznymi.

Nietypowe objawy choroby Hashimoto

Choroba Hashimoto zaliczana jest do chorób z autoagresji i wbrew pozorom jej rozpoznanie, zwłaszcza na wczesnym etapie, nie jest łatwe. Dzieje się tak, ponieważ zanim pojawią się objawy niedoczynności tarczycy, chory może cierpieć z powodu bólu mięśni i stawów, nadmiernie suchej i swędzącej skóry i błon śluzowych.

Mogą pojawić się problemy z trawieniem, nudności i wymioty, a nawet anemia. Chory jest podatny na zakażenia (wirusowe, bakteryjne, grzybicze, drożdżakowe), ma zmienny nastrój. Prawidłowe rozpoznanie choroby utrudnia fakt, że nietypowe objawy mogą występować pojedynczo lub razem.

Choroba ma indywidualny przebieg i niekiedy nie daje żadnych objawów. Bywa wykrywana przypadkowo po wielu latach jej trwania.

Nietypowe objawy choroby refluksowej

Nietypowym objawem są bóle w klatce piersiowej i nadbrzuszu (tępe, promieniujące do pleców, barków lub szyi), które często są mylone z bólami wieńcowymi. Spowodowane są podrażnieniem zakończeń nerwowych przełyku podczas jego rozciągania się lub drażnieniem ich przez kwas żołądkowy. Odczuwanie bólu za mostkiem zwykle świadczy o tym, że w przebiegu choroby refluksowej doszło do zapalenia przełyku lub też rozwoju innego schorzenia (w tym raka).

Za nietypowy objaw uznaje się tzw. symptomy płucne – zarzucana do przełyku treść żołądkowa dostaje się do krtani i oskrzeli, a następstwem tego może być astma oskrzelowa, zapalenie oskrzeli, przewlekły kaszel i nawracające zapalenia płuc. Nieleczona choroba refluksowa daje także objawy w postaci uszkodzenia szkliwa zębów, zapalenia dziąseł, często podrażnienia krtani i gardła. Osoby cierpiące na refluks miewają także odczucie zatykania w gardle, często chrząkają i odkasłują.

Nietypowe objawy nowotworów

Niektóre choroby nowotworowe manifestują się zmianami skórnymi. W 20 proc. przypadków raków żołądka zmiany te wyprzedzają postawienie diagnozy. Do takich zmian zalicza się rogowacenie ciemne złośliwe. Są to ciemnobrunatne, złożone z wielu drobnych grudek zmiany, które najczęściej pojawiają się na karku, w okolicy pach i fałdów pachwinowych. Zwykle też swędzą.

Jeżeli choroba podstawowa nie będzie leczona, rogowacenie pojawi się także wokół ust i oczu oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Uczeni sadzą, że za pojawienie się charakterystycznych zmian na skórze odpowiadają czynniki wzrostu (substancje, które pomagają rosnąć) samego nowotworu.

Kiedy pierwotna przyczyna zmian skórnych, czyli guz, zostanie usunięta, z czasem zanikają też ciemnobrunatne przebarwienia. Zdarza się, chociaż bardzo rzadko, że podobne przebarwienia na skórze towarzyszą innym, nienowotworowym schorzeniom przewodu pokarmowego.

Czytaj też:

Czego nie wiesz o Hashimoto?
Pytanie 1 z 10
W chorobie Hashimoto organizm atakuje jeden ze swoich gruczołów:

miesięcznik "Zdrowie"