Jak rozpoznać chorobę psychiczną. Co może świadczyć o chorobie psychicznej

2019-05-24 13:25 Anna Ławniczak

Choroba psychiczna to stan zaburzenia postrzegania realnej rzeczywistości. Jak rozpoznać chorobę psychiczną? Chory ma omamy i urojenia oraz zaburzony tok myślenia. W chorobie psychicznej fałszywy odbiór lub przeżywanie świata prowadzi do dziwacznych, nieuzasadnionych sytuacją zachowań i działań. Poznaj różne objawy choroby psychicznej.

Choroba psychiczna jest formą nieświadomej ucieczki chorego od świata realnego. Jak rozpoznać chorobę psychiczną? W mniejszym lub większym stopniu chory zatapia się  w świecie będącym wytworem jego umysłu. Objawem choroby psychicznej jest to, że  fragmenty realności mieszają się z urojeniami albo są przeżywane w trudny do wytłumaczenia sposób. Zwykle choroba psychiczna wiąże się z dużym cierpieniem jakiego doznaje chory. Nie zawsze jednak całkowicie zaburza życie chorego i zmienia jego kontakty z rzeczywistością. Leczenie pozwala chorym na schizofrenię, depresję czy chorobę dwubiegunową prowadzić normalne życie.

Choroba psychiczna - objawy

Określenie co jest chorobą psychiczną w rozumieniu medycyny, a co tylko zaburzeniem nieustannie się zmienia. Schorzenia, które jeszcze niedawno były w rejestrze chorób przesuwa się do zaburzeń. Są jednak objawy, na tyle niepokojące, że mogą z dużym prawdopodobieństwem sugerować chorobę psychiczną.

  • Zaburzenia myślenia. Tok myśli osoby chorej psychicznie jest zdezorganizowany. Objawia się to na przykład w nagłym przeskakiwaniu do zupełnie innych, nie związanych z poprzednimi wątków. W myślach panuje chaos. Wątki urywają się, chory nie kończy myśli. W rozmowie trudno za taka osobą nadążyć i w ogóle zorientować się o czym mówi. Rozkojarzenie, urywanie myśli lub przeciwnie pojawienie się jednej lub kilku myśli, do których chory obsesyjnie wraca - mogą świadczyć o chorobie psychicznej.
  • Urojenia czyli fałszywe przekonania, których nie można zbić żadnymi racjonalnymi i logicznymi argumentami. Chory może mieć przekonanie, że ktoś go śledzi lub zagraża mu, może mu się wydawać, że jest wszechmocny, uważa, wbrew wszelkim racjonalnym przesłankom, że może zostać bogaczem, wodzem, zbawicielem... Fałszywie interpretuje zachowania, np. przypadkowe potrącenie w autobusie interpretuje jako celowy atak na  siebie. Repertuar takich fałszywych przekonań i interpretacji jest nieograniczony.
  • Omamy. To z kolei fałszywe lub nieprawdziwe doznania zmysłowe. Chory słyszy głosy, dla innych niesłyszalne, widzi coś, czego nie ma, odczuwa smaki, których inni nie czują itd. Omamy najczęściej idą w parze z urojeniami.
  • Zmiany uczuciowe. Chory doznaje stanów emocjonalnych nieadekwatnych do rzeczywistości. Wybucha irracjonalnym gniewem, staje się nadmiernie pobudzony lub przeciwnie - ospały. Ma napady lęku albo śmiechu, które dla otoczenia są zupełnie nieuzasadnione. Emocje te są spowodowane  zaburzonym myśleniem i postrzeganiem. Sugerują, że chory przebywa w swoim własnym świecie. Niepokojące może być także nagłe zobojętnienie na innych ludzi i to, co się wokół niego dzieje.
  • Wycofywanie się z życia. Ten objaw nie zawsze występuje przy chorobie psychicznej. Czasami chorzy, mimo zaburzeń w sferze uczuciowej lub myślenia, zupełnie dobrze funkcjonują w świecie społecznym. Wycofywanie się z życia, skłonność do izolacji i utrata zainteresowania sprawami bliskich oraz przyjaciół, a także światem zewnętrznym może być jednak ważnym sygnałem choroby psychicznej.

Co robić kiedy podejrzewamy chorobę psychiczną u kogoś bliskiego

Przede wszystkim nie starać się go diagnozować. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że fałszywie interpretujemy zachowania i stany uczuciowe. Najlepszym wyjściem jest skłonienie tej osoby do konsptacji z psychiatrą lub psychologiem. Tylko fachowiec może z większym prawdopodobieństwem rozpoznać i zdiagnozować chorobę oraz pomóc w cierpieniu. Bo choroba psychiczna wiąże się zwykle z dużym cierpieniem przeżywanym przez chorego. Koniecznie trzeba skłonić do wizyty u lekarza a nawet zgłoszenia się do szpitala osoby, które mają myśli samobójcze.

Coraz więcej Polaków zapada na choroby psychiczne. Szpital psychiatryczny nie musi być dla nich ostatecznością, ale częścią leczenia

Źródło: Biznes.newseria.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Nie mogę Powiedzieć
|

ludzie aby sobie psychicznie pomóc, aby mieć "podstawe" utworzyli religię. Ja tez wymyśliłem se coś w tym rodzaju, traktowałem to jako "ale by było fajnie gdyby to było prawdą" . Może to dla kogoś wtajemniczonego w te sprawy będzie to z rozumiałe z tym co ja teraz opowiem. Gdy byłem mały opejrzałem swój pierwszy horror, dziewczyna straciła matkę ,wszystko dlatego że przeszła pod małymi dzwiczkami (taki jagby portal) i zaczeło się :( bałem się przechodzić między drzewami ,między słupami, itp. to było straszne ;( potem doszło dotykanie różnych rzeczy po dwa razy, potem mineło, później wróciło, znowu mineło.A teraz brzydze się ludzkiego dotyku i za wszelką cenę nie pozbalam się nawet musnąć obcym, i ta okropna myśl o utracie matki pomocy!

Madoka
|

Trzeba zabrać od niej dzieci. :(

Aka
|

Witam. Ja też leczę sie u dr Sowinskiego. Ale nie rozumiem o jakiej terapii piszesz, jak wygląda? Ja chodzę na kontrolę, mówię co i jak i pod tym kontem mam ustawiane leki. Pozdrowienia.

Aga13
|

Witam mam problem ponieważ siostra mojego narzeczonego od początku mnie nie lubiła i nie było z tym problemu do puki nie zaczęła mieć urojeń związanych ze mną. Jak tylko ktoś zaczyna z nią normalną rozmowę bądź pyta o coś ta tylko mruknie coś nie zrozumiałego pod nosem albo wyzwie od wariatów. Ona ma 3dzieci z czego jedno ma autyzm poza tym wychowuje je sama i nie raz widziałam jak znęcała się nad nimi psychicznie i fizycznie. Boje się bo ostatnio groziła mi i moim dziecią że pożałujemy że mnie zniszczy i na prawdę opowiada o mnie dziwne nie z tej ziemi historie. Namówić jej nie da się na leczenie bo jest agresywna. Już nie wiem co mam robić wszyscy tłumaczą się tym że ona taka zawsze była i że szkoda im dzieci ale nie chcą nigdzie tego zgłosić. Proszę pomóżcie

KlaraL
|

Kiedy zaczęły pojawiać się u mnie różne stany takie jak urojenia, żę ktoś chodzi za mną, że wszyscy się sprzysięgli i działają przeciwko mnie, nocne mary oraz przestałam myśleć rozsądnie, w wszystkich widziałam wrogów, wtedy moja mama namówiła mnie na wizytę u psychiatry. Udałyśmy się do pana dr. Sowińskiego. Ten lekarz wzbudził we mnie zaufanie, stał się powiernikiem moich myśli i umiejętnie, fachowo, skutecznie wyprowadzał mnie z takiego stanu środkami farmakologicznymi oraz systemową terapią. Ogół jego profesjonalnych działań przyniósł pozytywny skutek, powoli odchodziłam od dziwacznych zachowań i działań. Teraz czuję się świetnie i wiem, że zawdzięczam to panu doktorowi.

lala land
|

on ma prawdopodobnie narcystyczne zaburzenie osobowości lub jest osobowością narcystyczną, również psychopaci zachowują si podobnie. Przypuszczam, że w towarzystwie udaje, że jest w tobie szaleńczo zakochany i tworzycie tzw. idealną parę?

Zaniepokojona
|

Od roku miewam dziwne stany (nadciśnienie, nerwobóle, omdlenia, omamy, poty, ogólne zamulenie), które mnie zaniepokoiły na tyle, że z lękiem i obawami postanowiłam udać się do psychiatry by skonsultować czy to nie sa początki choroby psychicznej? Poszukałam namiarów na psychiatrę z Rumi, o którym usłyszałam, że to człowiek bardzo przychylnie nastawiony na pacjenta, bardzo kompetentny i mogę się spodziewać konkretnych działań i pomocy. Na pierwszej wizycie po wysłuchaniu i przeanalizowaniu opisanych przeze mnie stanów pan doktor zasugerował, że powinnam wykonać badania ogólne. Na kolejnej wizycie postawił diagnozę –"nerwica". Trochę mnie to uspokoiło, że nie gorsza choroba, ale szybko uswiadomil mnie pan doktor, że muszę poddać się leczeniu, bo takie stany mogą się pogłębić . Mam przypisane leki wyciszające i stabilizujące, ale zadaję sobie sprawę, że terapia jest konieczna. Bardzo ufam mojemu lekarzowi i jestem wdzięczna za indywidualne i profesjonalne podejście.

Nie
|

W sensie antybiotykami i gripexem?

KFD
|

Choroba psychiczna to stan zaburzenia postrzegania realnej rzeczywistość

REALNA RZECZYWISTOŚĆ ?

Zarobki 1600zł na ręke, Mieszkania 150 000zł Kawalerka 20m2 ceny zarcia prawie takie same jak w Niemczech
czy w holandii biorąc pod uwage zarobek 1600zł i opłaty, czynsz ,woda gaz, prad,internet , telefon, dojazd do pracy, zarcie noooo i jeszce do tego mozna dołączyć utrzymanie dzieci i zone TO JEST PI... RZECZYWISTOSC

Loka
|

J.w.