Niecharakterystyczne objawy cukrzycy, nadciśnienia, chorób tarczycy, wątroby, niewydolności nerek

2020-12-22 9:15

Są dolegliwości i poważne choroby, które nie objawiają się w jeden, charakterystyczny sposób. Niepokojące sygnały są wysyłane nie z jednego, a z wielu miejsc organizmu. Z pozoru banalne objawy mogą świadczyć o groźnych chorobach wątroby, tarczycy, o niewydolności nerek, cukrzycy, nadciśnieniu czy niewydolności nerek.

Niecharakterystyczne objawy cukrzycy, nadciśnienia, chorób tarczycy, wątroby, niewydolności nerek
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Nadciśnienie tętnicze - objawy
  2. Cukrzyca - objawy
  3. Nadczynność i niedoczynność tarczycy - objawy
  4. Zapalenie i marskość wątroby - objawy
  5. Niewydolność nerek - objawy
Zdrowo Odpytani: Co Polacy wiedzą o cukrzycy? Sprawdza diabetolog Anna Jeznach

Nadciśnienie tętnicze - objawy

Nadciśnienie może się objawiać bólami z tyłu głowy, pojawiającymi się zwłaszcza rano, szumami w uszach lub tzw. tykaniem w skroniach. U większości chorych występują obrzęki kostek, dłoni, a nawet łydek oraz rumieńce, które długo bywają traktowane jako przejaw zdrowego, "czerstwego" wyglądu.

Może się pojawić też zadyszka przy wchodzeniu na schody, zmęczenie lub nadmierna energia.

Zawroty głowy także świadczą o niedomaganiu układu krążenia, choć częściej pojawiają się wskutek poważnego obniżenia ciśnienia.

Cukrzyca - objawy

Symptomy cukrzycy typu 1 - wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, chudnięcie mimo dobrego apetytu, ogólne osłabienie i senność - są niestety długo bagatelizowane.

W przypadku cukrzycy typu 2 początek choroby też jest trudny do uchwycenia. Niekiedy sygnalizuje ją pogorszenie wzroku oraz rozsiane po całym ciele nerwobóle.

Czasem pojawiają się również bardziej wyraziste dolegliwości, jak nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, zmiany skórne, świąd (szczególnie świąd sromu), parodontoza, zaburzenia krążenia (zwłaszcza w stopach) i uogólnione niedomaganie układu krążenia.

Nadczynność i niedoczynność tarczycy - objawy

Osoby cierpiące na nadczynność tarczycy są bez uzasadnienia pobudzone, cierpią na bezsenność, kołatanie serca, szybko się męczą (odczuwają tzw. duszność wysiłkową). Stałą cechą choroby jest uczucie gorąca, chudnięcie mimo dobrego apetytu, nadmierne pragnienie połączone z obfitym poceniem się, a także wrażenie, że coś stale tkwi w gardle.

Przy schodzeniu po schodach odczuwa się słabość mięśni. Twarz wygląda na obrzmiałą, oczy są jakby większe. Włosy zaczynają wypadać, trudno się skoncentrować. Kobiety nieregularnie miesiączkują.

Przy niedoczynności tarczycy pojawia się męczliwość, duszność wysiłkowa, nadmierna senność, stałe odczuwanie zimna (nawet w upalne dni), częste zaparcia. Mięśnie bywają sztywne, a stawy obolałe.

Choć nie ma się apetytu, przyrost wagi jest znaczny. Głos staje się ochrypły. Słabsza jest pamięć i zdolność koncentracji. Powieki bywają obrzęknięte, twarz staje się "nalana". Często pojawia się tzw. drugi podbródek, obrzęk szyi i zanikają dołki nad obojczykami.

Włosy są przerzedzone, łamliwe, nie dają się układać. Kobiety tracą owłosienie w dołach pachowych. Miesiączka przedłuża się lub występuje bardzo nieregularnie.

Choroby tarczycy

Zapalenie i marskość wątroby - objawy

Przewlekłe zapalenie wątroby typu B długo nie daje żadnych objawów, ale z czasem pojawia się złe samopoczucie, pobolewanie w prawym boku pod żebrami. Gdy choroba się rozwinie, następuje widoczny spadek wagi, ogólne osłabienie, brak apetytu, trudności z wykonywaniem prostych obowiązków domowych i zawodowych.

Bóle w boku stają się silniejsze, występują częste krwawienia z nosa, gorączka, bóle mięśni. Na skórze klatki piersiowej i twarzy pojawiają się pojedyncze pajączki naczyniowe oraz zaczerwienienie wewnętrznych powierzchni dłoni.

Dla wirusowego zapalenia wątroby typu C charakterystyczne jest długo się utrzymujące i nieuzasadnione osłabienie. Jednym z pierwszych objawów marskości mogą być obrzęki wokół kostek, kurczowe bóle brzucha, zaparcia lub biegunki. Po wypiciu alkoholu skóra robi się żółta. Na twarzy, klatce piersiowej i rękach pojawiają się tzw. pajączki (rozszerzenia tętniczek).

Niewydolność nerek - objawy

Wiele schorzeń nerek łatwo na początku pomylić z dolegliwościami spowodowanymi przez zwyrodnienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym lub tzw. bólami korzonków. Przy ostrej niewydolności nerek możliwe są wymioty, biegunka, krwotoki z przewodu pokarmowego.

Gdy choroba się rozwinie, coraz rzadziej oddajemy mocz, pojawiają się obrzęki na nogach, rękach, niekiedy na całym ciele. Wskutek zatrzymywania wody w organizmie dość szybko zwiększa się masa ciała. Stanom ostrym towarzyszą także zaburzenia oddychania wywołane przez obrzęk płuc.

Mięśnie nóg i rąk często wyraźnie drżą, a przewód pokarmowy dręczony jest przez mdłości i wymioty. Przy przewlekłej niewydolności nerek pierwszym objawem może być chwiejne ciśnienie tętnicze oraz tzw. zagęszczenie moczu. Z upływem czasu pojawia się wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu. Zwykle rozwija się też nadciśnienie tętnicze.

Im bardziej utrwalona choroba, tym więcej objawów. Często pojawia się świąd skóry, obrzęki kończyn, bolesne skurcze i tzw. zespół niespokojnych nóg. Układ krążenia także szwankuje. Pojawia się zadyszka po wysiłku, bóle głowy, zaburzenia widzenia spowodowane nadciśnieniem tętniczym.

Nocą chorzy cierpią na napady duszności, a pojawiający się dość często ból za mostkiem może sugerować zawał serca. Stałymi objawami są czkawka i wymioty. Przy ostrym kłębuszkowym zapaleniu nerek pojawia się ból w okolicy lędźwi, ciemnoczerwone zabarwienie moczu, obrzęki pod oczami i podwyższone ciśnienie tętnicze.

miesięcznik "Zdrowie"