KASZEL i KATAR - przeziębieniowy duet. Jak łagodzić KASZEL i KATAR

2014-09-24 9:40 Anna Ławniczak

Kaszel i katar to sposób jakiego używa organizm, by pozbyć się wirusów. Podczas infekcji jest to naturalna reakcja, choć dla pacjenta może być męcząca. Dlatego staramy się łagodzić katar i kaszel towarzyszące przeziębieniu i grypie. Jednak kaszel i katar trwające dłużej niż trzy tygodnie trzeba skonsultować z lekarzem.

Kaszel i katar zwykle występują w parze albo jeden po drugim w infekcjach. Wszystko zależy od rodzaju wirusa, który nas zaatakował oraz reakcji naszego organizmu. Czasem choroba zaczyna się od kaszlu, co znaczy, że wirusom udało się sforsować nos i próbują podbić krtań oraz oskrzela. Kiedy indziej przeziębienie zaczyna się od drapania w gardle i kichania, które prowadzi do kataru. To znak, że na pierwszy ogień do walki ruszyła błona śluzowa nosa i gardła. Kaszel dołącza później, lub szczęśliwe nas omija.

Kaszel i katar - co robić?

Lecząc przeziębienie warto zażywać leki przeciwzapalne i udrożniające nos. Ale nie trzeba zwalczać za wszelką cenę kaszlu, bo ten odruch wspomaga usuwanie agresywnych patogenów. Kaszel początkowo jest suchy i męczący, w miarę rozwoju infekcji staje się mokry z odkrztuszaniem. Pod koniec choroby odkasływana wydzielina gęstnieje i powoli zanika. Terapia przeziębieniowego kaszlu (i tego w grypie również) powinna być następująca: początkowo przyjmujemy syrop na kaszel suchy. Ma on za zadanie doprowadzić do upłynnienia wydzieliny i sprowokowania odkrztuszania. Kiedy kaszel stanie się mokry potrzebujemy syropu, który będzie rozrzedzał wydzielinę i ułatwiał odkrztuszanie. Można sięgnąć po dwa różne preparaty, ale są i takie, które sprawdzają się zarówno w przypadku suchego jak i mokrego kaszlu.

Kaszel, który powinien zaniepokoić

Zawsze, gdy kaszel trwa dłużej niż trzy tygodnie i nie mija mimo leczenia, trzeba iść do lekarza. Może oznaczać, że zaatakowane zostały oskrzela lub płuca. Czasem niemijający kaszel może być sygnałem poważniejszej choroby.

  • Suchy, męeczący kaszel, któremu nie towarzyszą objawy przeziębienia może być sygnałem astmy. Bywa też objawem niewydolności serca. Może być również reakcją na przyjmowane leki, np. na nadciśnienie.
  • Mokry kaszel, podczas którego odkrztuszana jest ropna wydzielina najczęściej świadczy o infekcji, od banalnej po gruźlicę.
  • Odkrztuszanie większych ilości śluzowej lepkiej i gęstej wydzieliny, zwłaszcza rano może świadczyć o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POCHP).
  • Odkrztuszanie czopów może świadczyć o grzybicy.
  • Krwista wydzielina jest niebezpieczna, może sugerować problemy naczyniowe lub nowotwór.

Przewlekły katar

Katar, który nie kończy się wraz z przeziębieniem najczęściej jest sygnałem problemów z zatokami. Przewlekły katar może być spowodowany także innymi przyczynami. Niekończące się lub napadowe katary sugerują przewlekły nieżyt nosa spowodowany alergią, zaburzeniami naczynio-ruchowymi, zanikiem lub przerostem błony śluzowej, a także zanieczyszczeniem środowiska, drażnieniem chemikaliami lub zmianami hormonalnymi. Przewlekły katar występuje także w cukrzycy, chorobach krążenia, wątroby i nerek.

Kaszel

Kaszel sam w sobie nie jest chorobą, jest odruchem mającym na celu oczyszczenie drzewa oddechowego z czegoś co w nim zalega. Jest więc ważnym elementem obrony organizmu. Dla lekarza bardzo ważna jest informacja o tym jakiego typu kaszel nam dolega . W zależności od rodzaju kaszlu inne też będzie jego leczenie.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Basia
|

Strasznie irytujące są reklamy z fotoschopem.

martusia
|

Katar to zawsze meka, bo i od razu głowa boli i czuć zmeczenie ... Krole z apteki bardzo wysuszaja i wcale a wcale nie pomagaja ... ja probowałam juz wszystkich i skonczyło sie wysuszeniem śluzówki.. ostanio szukałam czegoś co leczy i nie wysusza ,

hanka
|

Ostatnio miałam mały szpital w domu, bo cała rodzina mi się poprzeziębiała. Kichanie i prychanie się nie kończyło. Oczywiście babcine sposoby poszły w ruch, ale tak naprawdę zaczęli mi wracać do zdrowia, jak im zaczęłam podawać przeciwzapalny syrop, który szybko zahamował chorobę. Mąż do tego miał bardzo wysoką gorączkę, której nie mogłam zbić.

jukka81
|

Ja się z katarem nie patyczkuję, bo nie mam na to ani czasu ani zdrowia. Zawsze wybieram te metody, które pozwola szybko zwalczyć katar i nie powodują przy tym skutków ubocznych. Acatar sprawdziłam wielokrotnie i polecam, bo spełnia te warunki.

buciczek
|

Fakt, ten areozol na katar jest bardzo skuteczny. Dla mnie jest najważniejsze, że nie splywa do gardła tylko zostaje w nosie i działa miejscowo zmniejszajac obrzęk sluzówki

smarkata
|

No i niby pojdziesz do pracy z zawalonym nosem bo nie mozna brać zbyt duzej ilosci leków. Krople na katar musza być zeby było mozna normalnie funkcjonowac. ja w apteczce zawsze mam krople-ostatnio acatar bo szybko udrażniaja nos.

Judyta
|

ja poszłam za radami "miodka" i staram się smarować plecy amolem i robić soki z malin. Pani doktor powiedziała że to powinno starczyć i nie potrzeby podawania silniejszych leków bo organizm musi mieć możliwość obrony i nie można przy przeziębieniach podawać nadmiernej ilości leków.

nela
|

Płukanie gardła szałwią, wodą solą i ssanie tabletek. A na katar oczyszczanie nosa wodą morską i jak najczęstsze wydmuchiwanie. U małych dzieci przez urządzenie podłączane do odkurzacza bo same nie potrafią prawidłowo nosa wydmuchać. Fajną sprawą są inhalacje przez nabulizator, mocno pomagają przy infekcjach.

gość
|

mnie katar zawsze schodził niżej i zaczynał się kaszel , a potem w śluzie rozwijała się infekcja bakteryjna. Dopiero po zastosowaniu odczulania polyvaccinum donodowo miałam w ostatnim okresie grypowym spokój. W sierpniu zacznę drugi etap ( trwa to 6 tygodni ) , aby zdążyć przed jesienią

lucka
|

Niestety naturalne metody nie zawsze dają radę, chociaż pewnie każdy by chciał tylko naturalnie się leczyć. Jak pojawia się stan zapalny, wysoka gorączka i inne objawy infekcji, to trzeba po farmaceutyki sięgnąć.