Jak się chronić przed koronawirusem z Chin: zalecenia WHO

2020-03-02 12:17

Koronawirus z Chin rozprzestrzenia się drogą kropelkową: chorobą COVID-19 można zarazić się wówczas, gdy zarażona osoba kaszle lub wydycha powietrze. Ale nie jest to jedyna droga zakażenia – dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała zasady, które pomogą chronić się przed zakażeniem. Poznaj najważniejsze zalecenia WHO.

Jak się chronić przed koronawirusem z Chin: zalecenia WHO
Autor: Getty Images WHO wydało listę zaleceń, które pomogą ochronić się przed epidemią COVID-19

Spis treści

  1. Często myj ręce
  2. Dezynfekuj przedmioty i powierzchnie
  3. Zachowaj dystans od osób przeziębionych
  4. Staraj się nie dotykać dłońmi oczu, ust i nosa
  5. Kaszląc lub kichając, zasłaniaj usta lub nos
  6. Jeśli źle się czujesz, zostań w domu
  7. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł informacji

Pytanie, jak się chronić przed koronawirusem z Chin, zadaje sobie niejeden z nas – zwłaszcza, że w mediach pojawiają się niepokojące doniesienia na temat szybkiego rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. W sieci pojawia się na ten temat wiele mitów, dlatego Światowa Organizacja Zdrowia opracowała własne zalecenia, które pomogą ustrzec się choroby.

Często myj ręce

To podstawowe zalecenie: mycie rąk mydłem i wodą usuwa wirusy, które mogą się na nich znajdować. Ręce należy dokładnie myć przed 30 sekund. Jeśli nie masz dostępu do bieżącej wody, przecieraj ręce preparatem do dezynfekcji na bazie alkoholu.

Dezynfekuj przedmioty i powierzchnie

Zdaniem naukowców koronawirus SARS-CoV-2, podobnie jak i inne koronawirusy, jest w stanie przeżyć na powierzchniach przedmiotów, takich jak klamki, stoły, blaty kuchenne, klawiatura czy ekran smartfona, od kilku godzin do nawet 9 dni. Bezpieczniej jest więc je przecierać środkiem dezynfekującym.

#RazemPrzeciwKoronawirusowi logotypy
Autor: Materiały prasowe

#RazemPrzeciwKoronawirusowi

Zachowaj dystans od osób przeziębionych

Według najnowszych badań zamieszczonych w "Annals of Internal Medicine" zaleca się, by zachować co najmniej 4-5 metrów odległości od osoby, która kicha lub kaszle. Koronawirus z Chin przenosi się bowiem drogą kropelkową: stojąc zbyt blisko, można wdychać zainfekowane nim kropelki powietrza (oczywiście pod warunkiem, jeśli osoba, która kaszle, jest chora na COVID-19).

Staraj się nie dotykać dłońmi oczu, ust i nosa

Dotykające różnych powierzchni dłonie to źródło zarazków: może być na nich również koronawirus SARS-CoV-2. Dotykając nimi oczu, ust lub nosa łatwo przeniesiesz wirusa na błony śluzowe. 

Kaszląc lub kichając, zasłaniaj usta lub nos

To ważny element profilaktyki: kichając lub kaszląc należy zasłonić usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką (tę ostatnią trzeba od razu wyrzucić do zamykanego kosza), a potem od razu umyć ręce.

Jeśli źle się czujesz, zostań w domu

Kaszel, gorączka, duszności to objawy nie tylko COVID-19, ale też dobrze nam znanych infekcji, takich jak przeziębienie czy grypa. Zanim pojedziesz do lekarza, skontaktuj się telefonicznie z przychodnią. Osoby, które wróciły z terenów objętych epidemią (m.in. z Chin lub z Włoch) bądź mają uzasadnione podejrzenie, że mogą mieć COVID-19 (bo infekcję wykryto np. u członka rodziny) powinny skontaktować się w takiej sytuacji z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną lub z oddziałem zakaźnym.

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł informacji

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca również, by nie ulegać panice, lecz sprawdzać aktualne wytyczne dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia infekcji, umieszczone bądź na stronie WHO, lub korzystać z danych udostępnianych przez lokalne urzędy zdrowia publicznego (np. polski Główny Inspektorat Sanitarny).

Kompendium wiedzy o koronawirusie - sprawdź, czy wiesz wszystko!

Pytanie 1 z 7
Czy jedzenie czosnku uchroni nas przed zachorowaniem?
Czosnek

Więcej o koronawirusie z Chin