Fake newsy związane z koronawirusem - uważaj na te rady!

2020-03-16 7:41 Ada Mazurek

Pandemia koronawirusa to dla niektórych sposób na... biznes lub okazja do żartów. Przykre, ale prawdziwe - nie daj się nabrać i oszukać, a wiele newsów traktuj z przymrużeniem oka, zwłaszcza, jeśli nie pochodzą ze sprawdzonego źródła.

W mediach społecznościowych krąży fałszywa informacja o tym, jak sprawdzić czy cierpimy na COVID-19 wywoływaną przez koronawirusa. Jest to proste - w myśl fake newsa - weź głęboki oddech i wstrzymaj powietrze na dłużej niż 10 sekund. Jeśli uda ci się to zrobić bez kaszlu, bez dyskomfortu, duszności lub ucisku itp., oznacza, że w płucach nie ma zwłóknienia, co zasadniczo wskazuje na brak infekcji.

Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi!

Wiadomość jest bardziej dramatyczna - sugeruje, że choroba może rozwijać się bezobjawowo, a kiedy już odkryjemy, że coś nie jest tak z naszym zdrowiem, może być zbyt późno. Teoria wstrzymywania powietrza na 10 sekund i więcej jest "niby" stworzona przez naukowców z Singapuru, Tajwanu, czy innych odległych rejonów świata.

Uwaga - to nie jest prawda. Przede wszystkim informacji o wirusie należy szukać na stronach rządowych. Są one na bieżąco aktualizowane. A teraz przejdźmy do obalania tego newsa.

Zwłóknienie płuc (nazywane też śródmiąższowym zapaleniem płuc) nie jest objawem COVID-19! Pierwszymi objawami zarażenia koronawirusem są kaszel i wysoka gorączka. Oczywiście zarażenie może przechodzić bezobjawowo, ale na próżno szukać wtedy u siebie zwłóknienia płuc!

Zwłóknienie płuc pojawia się wtedy, kiedy wokół pęcherzyków płucnych tworzą się blizny. Te blizny zmniejszają zdolności płuc do dostarczania powietrza, co skutkuje niskim nasyceniem tlenu we krwi i jego niewystarczającą ilością w krwiobiegu. Chorobę zazwyczaj diagnozuje się u osób narażonych przez wiele lat na oddychanie bardzo zanieczyszczonym powietrzem. I bynajmniej sposobem diagnozowania schorzenia nie jest wstrzymywanie oddechu dłużej niż 10 sekund.

W wyniku zarażenia koronawirusem może dojść do zapalenia płuc. Jednak takie powikłanie nie przebiega bezobjawowo - mamy do czynienia u pacjenta z kaszlem, wysoką gorączką, złym samopoczuciem. Przebyte zapalenie płuc może pozostawić w płucach zbliznowacenia.

Rządowe strony, na których należy potwierdzać wszystkie informacje to m. in.:

gov.pl/web/koronawirus

WHO: Coronavirus disease (COVID-19) advice for the public

gis.gov.pl/

#RazemPrzeciwKoronawirusowi logotypy
Autor: Materiały prasowe

#RazemPrzeciwKoronawirusowi

Koronawirus w Polsce. Morawiecki walczy z FAKE NEWSAMI.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czytaj więcej:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE