Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych (AZPP) - rozpoznanie i leczenie

2014-04-03 9:32 Monika Majewska

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych (AZPP) to choroba, której rozpoznanie często nie jest łatwe. Trudności w diagnostyce wynikają przede wszystkim z niespecyficznych objawów, które mogą sugerować m.in. grypę lub infekcje grypopodobne, i często przewlekłego rozwoju choroby. Jakie badania wykonuje się przy podejrzeniu AZPP i jak przebiega leczenie choroby?

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych (AZPP) to choroba, której rozpoznanie nie jest łatwe. W związku z tym jej leczenie podejmuje się często w zaawansowanym stadium rozwoju. Wszystko dlatego, że choroba nie daje charakterystycznych objawów, które umożliwiłyby szybkie postawienie diagnozy. Co więcej, AZPP może przypominać szereg innych chorób płuc, takich jak zapalenie płuc czy oskrzeli. Problem diagnostyczny stanowi także często przewlekły charakter choroby.

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych (AZPP) – rozpoznanie

Podstawą rozpoznania AZPP jest szczegółowy wywiad dotyczący objawów choroby i alergenów występujących w otoczeniu chorego. W przypadku podejrzenia AZPP, wykonuje się RTG płuc i tomografię komputerową o wysokiej rozdzielczości (TKWR). Tego typu badanie obrazuje cechy ostrej postaci choroby, tj. śródzrazikowe guzki, obszary matowej szyby, cechy mozaikowej perfuzji, oraz cechy przewlekłej postaci choroby, tj. nieregularne zagęszczenia podopłucnowe w powiązaniu z zaburzeniami architektury płuc i obecność obrazu „plastra miodu”. W dalszej kolejności wykonuje się płukanie oskrzelowo- pęcherzykowe (BAL), czyli badanie składu komórkowego płynu z oskrzeli. Dodatkowym przeprowadza się badania krwi w celu wykrycia precypityn (rodzaj przeciwciał) w surowicy (te wykrywa się głównie w ostrej postaci choroby). W przypadku podejrzenia przewlekłej postaci choroby, celu oceny obszaru zwłóknienia płuc, zaleca się wykonanie badań czynnościowych układu oddechowego, takich jak np. spirometria.

U chorych, u których wyniki zaleconych badań nieinwazyjnych nie pozwalają rozpoznać AZPP, konieczna jest biopsja płuc w celu wykluczenia innych przyczyn choroby śródmiąższowej.

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych (AZPP) - leczenie

W przypadku ostrej postaci choroby wskazane jest leczenie za pomocą glikokortykosteroidów oraz przerwanie kontaktu z alergenem. Wówczas można ochronić chorego przed zwłóknieniem płuc. Jeśli jednak dojdzie do nieodwracalnych zmian w tkance płucnej, co zwykle mam miejsce u pacjentów w przewlekłą postacią choroby, pozostaje tylko przerwanie kontaktu z alergenem wywołującym objawy choroby oraz objawowe leczenie niewydolności oddechowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE