Senność po jedzeniu. Dlaczego chce nam się spać po posiłku?

Senność po jedzeniu zdarza się rzadko i zwykle dotyczy osób, które mają zaburzenia krążenia, np. z powodu miażdżycy, która rozwinęła się w naczyniach zaopatrujących jelita w krew. Może być też spowodowana innymi, groźnymi chorobami. Sprawdź, co oznacza senność po posiłku.

Senność po posiłku to dolegliwość, na którą skarży się coraz więcej osób. Dlaczego po posiłku chce się spać? Po jedzeniu jelita pracują intensywnie, a więc potrzebują dużo krwi. Ta ponownie odpływa z mózgu do jelit. Mózg nie ponosi z tego powodu uszczerbku, ale staje się mniej aktywny. Dlatego właśnie po obfitym posiłku mamy ochotę na drzemkę. Jednak w niektórych przypadkach senność po posiłku może wskazywać na choroby.

Senność po posiłku - przyczyny. Na jakie choroby może wskazywać?

Przyczyną senności po jedzeniu może być miażdżyca. Gdy jelita są źle ukrwione, np. z powodu miażdżycy, oprócz gorszego wchłaniania składników odżywczych pojawia się także ból brzucha. To tzw. chromanie brzuszne, które bardzo trudno się leczy. Poprawę samopoczucia może przynieść ograniczenie zmian spowodowanych przez miażdżycę oraz jedzenie małych porcji, ale częściej. Wówczas niedostateczna ilość krwi docierająca do jelit może obsłużyć proces wchłaniania glukozy, białek i tłuszczów.

Inną przyczyną nadmiernej senności po posiłku może być hipoglikemia poposiłkowa lub cukrzyca. Reaktywna hipoglikemia poposiłkowa polega na zmniejszeniu stężenia glukozy we krwi w ciągu 2–3 godzin po spożyciu posiłku. Mogą jej towarzyszyć objawy osłabienia, zmęczenia, zawroty głowy, mrowienia skóry, uczucie głodu, a także niepokój, pocenie się, drżenia ciała. Przyczyną hipoglikemii poposiłkowej jest nadmierny wyrzut insuliny do krwi po posiłku. Hipoglikemia reaktywna może występować w przebiegu cukrzycy lub stanów przedcukrzycowych, choć nie tylko. Może występować także u osób z zaburzeniami opróżniania żołądka lub tych o nieracjonalnych nawykach żywieniowych

Senność może się pojawić także, jeśli połączy się leki z niektórymi produktami spożywczymi, np. jeśli lowastatynę (lek zmniejszający stężenie lipidów we krwi) popije się sokiem grejpfrutowym.

Przyczyny senności przed jedzeniem

Na samą myśl o jedzeniu lub na jego widok organizm zaczyna wytwarzać enzymy trawienne. Mózg uznaje, że jelita będą potrzebowały więcej krwi, aby wchłonąć składniki odżywcze. Gwałtowny odpływ krwi z mózgu sprawia, że jest on nieco niedotleniony, co odczuwamy jako senność. Podobnie jest po posiłku.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Morran
|

Te sprawy wymagają obserwacji i leczenia-leczą się zwykle skutecznie. Senność jest nienormalna, po kotlecie jest energia. 1000 kcal dziennie dla zdrowego jest bezpieczne- od tego się nie umrze. Nie da się latwo połączyć czynników. Senność bywa normalna. To jednak objaw zmęczenia i braku snu. Trzeba robić próby i testy. Np. pół bułki i pół łyżeczki masła. Po tym mamy energię. Senność może też być spowodowana przez nudę, upał, silny szok, czy zagrożenie.

Jacx
|

A nie irytuje Cię ludzka ignorancja?
W artykule jest, że to może być objaw tuzina chorób ale też jest to mechanizm całkowicie wytłumaczalny, naturalny. Artykuł trochę niespójny, to teraz norma.

Jacx
|

Potwierdzam. Jestem zdrowy jak nigdy, wyniki, samopoczucie, kondycja itp itd. Pracuję fizycznie, mamy obiad w pracy i po nim większość chce uciąć sobie drzemkę. Wielu ucina. Trawienie mam takie, że 4 do 5tys kcal lekko dziennie przelałam bez słodyczy, normalne jedzenie. To są ogromne ilości i jest dobrze.

Qrrr
|

Potwierdzam. Senność po posiłku to normalna rzecz.

Olek
|

...sennosc po posilku jest absolutnie normalna ... albo jestes gimbusem albo nieukiem. Wybacz eputet ale strasznie mnie irutuje ludzka glupota

szwagier
|

sennosc po posilku jest absolutnie normalna