Czy ból głowy po magnezie to przypadek? Sprawdzamy możliwe powiązania
Bóle głowy mogą mieć wiele przyczyn - od stresu po zmiany ciśnienia. Ale czy mogą mieć coś wspólnego z suplementacją magnezu? Choć pierwiastek kojarzy się głównie z pozytywnym wpływem na układ nerwowy, niektórzy zauważają zaskakujące reakcje organizmu.

Niedobór magnezu może powodować ból głowy
Magnez odgrywa kluczową rolę w organizmie - wspiera prawidłowe działanie mięśni i układu nerwowego, pomaga regulować poziom glukozy we krwi oraz utrzymuje właściwe ciśnienie tętnicze. Chociaż pierwiastek rzadko bywa bezpośrednią przyczyną bólu głowy to zarówno jego niedobór, jak i nadmiar mogą przyczyniać się do występowania dolegliwości.
Naukowcy są zgodni, że magnez odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Gdy jego poziom jest zbyt niski, rozpoznaje się pogorszenie samopoczucia. Często pojawiają się wówczas bóle głowy i migreny.
Jednym z mechanizmów jest tzw. rozprzestrzeniająca się depresja korowa (CSD), czyli stan, kiedy komórki mózgu nie komunikują się ze sobą prawidłowo. Może to skutkować migreną z aurą, objawiającą się m.in. błyskami światła czy martwymi punktami w polu widzenia.
Niedobór magnezu wpływa również na uwalnianie neuroprzekaźników, substancji wspomagających komunikację między komórkami nerwowymi, oraz płytek krwi, które odpowiadają za krzepnięcie. Zaburzenia tych procesów mogą nasilać bóle głowy.
Kolejnym czynnikiem jest zwężenie naczyń krwionośnych. Niski poziom magnezu może powodować ich skurcz, co ogranicza przepływ krwi. Peptyd związany z genem kalcytoniny (cGRP) również odgrywa istotną rolę w atakach migreny. Niewystarczająca ilość magnezu może podnosić poziom tego białka, zwiększając ryzyko bólu głowy.
Badania wykazały, że suplementacja magnezu może skracać czas trwania napadów bólu głowy i zmniejszać ich intensywność. Zalecana dzienna dawka w tym przypadku to 400-600 mg.

Nadmiar magnezu a ból głowy
Chociaż magnez występujący naturalnie w żywności i napojach nie wymaga ograniczeń, jego nadmiar pochodzący z suplementów i leków może wywołać skutki uboczne. Wśród łagodnych objawów mogą pojawić się nudności, biegunka czy skurcze brzucha.
Długotrwałe przyjmowanie zbyt dużych dawek magnezu może prowadzić do hipermagnezemii - stanu, kiedy stężenie pierwiastka we krwi jest zbyt wysokie. Może to skutkować poważniejszymi dolegliwościami, takimi jak:
- ból głowy,
- uczucie dezorientacji,
- senność,
- spowolnienie reakcji,
- zaburzenia widzenia.
Zapotrzebowanie na magnez zależy od wieku i płci. U dorosłych mężczyzn rekomendowana dawka wynosi 400-420 mg dziennie, a u kobiet 310-320 mg. Warto pamiętać, że suplementy magnezu nie są zamiennikiem zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety. Powinny być stosowane tylko wtedy, gdy nie udaje się dostarczyć wystarczającej ilości tego pierwiastka wraz z pożywieniem.