Jednym z objawów niedoboru magnezu jest migotanie przedsionków, często odczuwane jako kołatania, czy uczucie niemiarowego bicia serca.
Osoby, u których występuje niedobór magnezu, często odczuwają również drżenie mięśni i ich osłabienie. Jednym z objawów mogą być także nieprzyjemne i bolesne skurcze mięśni, które potrafią być na tyle silne, że wybudzają ze snu.
Niedobór magnezu ma również znaczenie dla wyglądu - konsekwencją tego, że w organizmie brakuje tego ważnego pierwiastka może być nadmierne wypadanie włosów oraz kruchość paznokci.
Zbyt niski poziom magnezu to niemal pewne problemy ze skórą. Pierwiastek ten zapewnia bowiem właściwe uwodnienie wnętrza komórek, uczestniczy również w wielu reakcjach enzymatycznych. Jego niedobór zwiększa ryzyko przesuszenia skóry, a także jej podrażnienia, zwiększa również ryzyko skórnych reakcji alergicznych. Objawy niedoboru magnezu widoczne na skórze to m.in. zaczerwienienie skóry, jej suchość i podrażnienia, a także dermatozy i wyprysk kontaktowy.
Przez rosnące raty kredytów wielu Polaków wpada w tarapaty finansowe
Problemy z zasypianiem, bezsenność, wybudzanie się w środku nocy i trudności z ponownym zaśnięciem to kolejny możliwy objaw niedoboru magnezu. Pierwiastek ten odgrywa bowiem niebagatelne znaczenie w łagodzeniu stresu i zmniejszaniu napięcia nerwowego, a więc częstych przyczyn kłopotów ze spaniem.
Osoby z niedoborem magnezu mogą też cierpieć na silne i częste bóle głowy. Chociaż do końca nie wiadomo, dlaczego tak jest, prawdopodobnie odpowiada za to silny i nagły patologiczny skurcz naczyń mózgowych, związany z zaburzeniem napięcia tętnic mózgowych, do którego dochodzi na skutek niedoboru magnezu.
Z niedoborem magnezu może być również związane przemęczenie i spadek zdolności do skupienia się czy analitycznego myślenia. Objawy te ściśle wiążą się z innym efektem niedoboru magnezu jakim jest nasilenie niepokoju i stresu. W ich efekcie spada poziom elektrolitów (będących regulatorami centralnego układu nerwowego), dochodzi również do zmniejszenia produkcji serotoniny - jednego z najważniejszych neuroprzekaźników. Ma to również negatywny wpływ na nasz wewnętrzny zegar biologiczny.