3 zioła, które szybko dodadzą ci energii

2020-06-10 9:08

W ciągu dnia brak ci energii, senność dopada cię już wczesnym wieczorem, ale wyniki badań pokazują, że z twoim zdrowiem wszystko jest w porządku? Jeśli chwilowe osłabienie związane jest z trybem życia lub kiepską kondycją po okresie narodowej kwarantanny, wypróbuj zioła, które dodadzą ci energii.

energetyczne
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Rozmaryn lekarski
  2. Berberys zwyczajny
  3. Bylica pospolita

Z osłabieniem, które zwykle towarzyszy wiośnie, można się uporać na różne sposoby: pomaga zdrowsza dieta, relaks, większa ilość ruchu. Wzmacniającą organizm terapię warto jeszcze uzupełnić ziołami.

Rozmaryn lekarski

To nie tylko aromatyczna przyprawa, czy składnik kosmetyków: również cenne zioło, które dostarcza energii. Ma też inne właściwości: jego liście zawierają wyjątkowo dużo (do 2,5%) olejku eterycznego, którego głównymi składnikami są borneol, cyneol, limonen, pinen i kamfora.

To one decydują o jego charakterystycznym zapachu oraz właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Są w nich również flawonoidy, garbniki, gorycze, żywice, fitosterole, kwas rozmarynowy, które poprawiają pracę wątroby, wspomagają też wchłanianie składników odżywczych.

Rozmaryn wspiera odżywianie serca, mózgu i układu nerwowego – zwiększa przepływ krwi do mózgu, co poprawia jego pracę, zmniejsza napięcie nerwowe, działa ożywczo, łagodzi migreny i bóle głowy. Silnie pobudza, dlatego nie należy go stosować wieczorem w żadnej formie: ani do picia, ani do kąpieli. Ziele to znajduje się w wielu mieszankach. Warto pić napar z rozmarynu: 1 łyżkę suszonych liści ziela zalej szklanką wrzącej wody i odstaw pod przykryciem na 15 minut. Przecedź. Pij po ¼ szklanki 3 razy dziennie.

Rozmaryn i olejek rozmarynowy - właściwości i zastosowanie
Autor: Thinkstockphotos.com Rozmaryn i olejek rozmarynowy - właściwości i zastosowanie

Berberys zwyczajny

Nazywany również kwaśnicą ze względu na smak owoców - drobnych, czerwonych, będących bogatym źródłem kwasów organicznych i łatwo przyswajalnej witaminy C, a także soli mineralnych, witaminy E, karotenoidów. Cenne substancje zawierają też jego liście, kora i korzeń – są w nich alkaloidy izochinolinowe, garbniki, śluzy, woski i sole mineralne.

Berberys działa wzmacniająco, ale nie tylko: reguluje przemianę materii, poprawia odporność, działa lekko żółcio- i moczopędnie, wzmaga czynność gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jego kora, liście i korzenie wspierają wątrobę, pomagają też oczyścić organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. 1 łyżeczkę kory berberysu zalej szklanką wody i zagotuj. Odstaw na 15 minut, następnie przecedź. Pij 3 razy dziennie.

 

Berberys zwyczajny
Autor: Wikimedia Commons Owoce berberysu są zebrane w grona i w chwili dojrzenia przybierają kolor czerwony. Fot. Arnstein Rønning/Wikimedia Commons, lic. CC BY-SA 3.0

Bylica pospolita

Ma specyficzny, lekko cytrynowy zapach. Jej ziele wykorzystywane bywa jako przyprawa, ale ma ono cenne właściwości lecznicze. Zawiera wiele substancji o bardzo korzystnym wpływie – są w niej kumaryny, flawonoidy, garbniki pirokatechinowe, duże ilości goryczy, olejek eteryczny, kwasy organiczne, abrotyna, sole mineralne.

Pobudza apetyt i w efekcie dodaje energii, ułatwia przyswajanie składników pokarmowych, wzmacniając organizm, działa żółciotwórczo i żółciopędnie, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego.

Ma też właściwości przeciwzapalne, wpływa kojąco na nerwy – łagodzi rozdrażnienie, ułatwia koncentrację uwagi. 50 g suszonego ziela bylicy zalej ¼ l mocnego, czystego alkoholu i odstaw w ciemne miejsce na dwa tygodnie. Przecedź i przechowuj w butelce z ciemnego szkła. Pij 3 razy dziennie przed posiłkiem 10-20 kropli nalewki na kieliszek wody.

Tekst powstał na podstawie artykułu Anny Guttman, który ukazał się w miesięczniku Zdrowie

Czy rozpoznajesz to zioło?

Pytanie 1 z 7
Te fioletowe kwiaty zawierające olejki eteryczne, które działają uspokajająco to:
Lawenda