Sudafed® Muco na kaszel mokry o smaku cytryny i miodu

1 ml roztworu doustnego lub syropu zawiera 20 mg gwajafenezyny. Roztwór doustny zawiera: etanol, czerwień koszenilową, sód, glukozę i fruktozę. Syrop zawiera: etanol, glukozę i sacharozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Sudafed® Muco na kaszel mokry o smaku cytryny i miodu but. 150 ml, syrop

Guaifenesin

16.77 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat wyksztuśny stosowany w kaszlu i przeziębieniu. Gwajafenezyna pobudza receptory błony śluzowej żołądka. Zwiększa to wydzielanie z gruczołów w przewodzie pokarmowym i jednocześnie wypływ wydzieliny z gruczołów znajdujących się w drogach oddechowych. Powoduje to zwiększenie objętości i zmniejszenie lepkości wydzieliny oskrzelowej. Pobudza również zakończenia nerwu błędnego w gruczołach wydzielniczych oskrzeli oraz pobudza niektóre ośrodki w mózgu, które z kolei zwiększają przepływ płynu w drogach oddechowych. Działanie wykrztuśne gwajafenezyny występuje w ciągu 24 h. Po podaniu doustnym gwajafenezyna jest dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego. Wydaje się, że gwajafenezyna ulega utlenianiu i demetylacji. T0,5 wynosi w przybliżeniu 1 h, zaś po około8 h preparat był niewykrywalny we krwi.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku > 12 lat: 10 ml (200 mg gwajafenezyny) 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa: 40 ml (800 mg gwajafenezyny). Dzieci w wieku  nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu. Szczególne grupy pacjentów. W przypadku ciężkich zaburzeń czynności wątroby lub nerek należy zachować ostrożność. Jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż 7 dni, nawraca lub towarzyszy mu gorączka, wysypka lub uporczywe bóle głowy, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem. Sposób podania. Lek należy przyjmować niezależnie od posiłków.

Wskazania

Objawowe leczenie produktywnego kaszlu u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Ułatwia odksztuszanie i rozrzedza wydzielinę oskrzelową.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Preparatu nie należy stosować w przypadku kaszlu uporczywego lub przewlekłego, takiego jak w przebiegu astmy, lub jeśli towarzyszy mu zwiększone wydzielanie, chyba że lekarz zaleci inaczej. Uporczywy kaszel może być objawem ciężkich schorzeń. Jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż 7 dni, powraca lub towarzyszy mu gorączka, wysypka lub uporczywe bóle głowy, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem. Należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania leków przeciwkaszlowych. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni przyjmować preparatu. Preparat zawiera 4,7% v/v etanolu, tzn. do 400 mg na dawkę, co jest równoważne w przybliżeniu 10 ml piwa lub 4 ml wina na dawkę 10 ml. Może być szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Zawartość alkoholu należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub nerek lub z padaczką. Preparat w postaci roztworu doustnego zawiera czerwony barwnik - czerwień koszenilową (E124), który może powodować reakcje alergiczne oraz 17,6 mg sodu w dawce 10 ml. Należy wziąć pod uwagę u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie. Preparat w postaci syropu zawiera ok. 2 g sacharozy w dawce. Należy wziąć to pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości (w tym: świąd i pokrzywka, wysypka), zaburzenia żołądka i jelit (w tym: ból w nadbrzuszu, biegunka, nudności, wymioty).

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży i kobiet w wieku rozrodczym, niestosujących środków antykoncepcyjnych. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać podawanie preparatu, biorąc pod uwagę korzyści dla dziecka, wynikające z karmienia piersią i korzyści dla matki, wynikające z leczenia.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli w ciągu 24 h od podania dawki preparatu zostanie pobrana próbka moczu, metabolit gwajafenezyny może spowodować zmianę barwy w oznaczeniach laboratoryjnych kwasu 5-hydroksyindolooctowego (5-HIAA) oraz kwasu wanilinomigdałowego (VMA).

Interakcje

Leków wykrztuśnych, takich jak gwajafenezyna, nie należy stosować jednocześnie z lekami hamującymi kaszel, gdyż ich jednoczesne stosowanie jest nieuzasadnione i pacjenci mogą być niepotrzebnie narażani na wystąpienie działań niepożądanych. Nie badano interakcji z gwajafenezyną.

Cena

Sudafed® Muco na kaszel mokry o smaku cytryny i miodu, cena 100% 16.77 zł

Preparat zawiera substancję: Guaifenesin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."