Sinumedin
1 ml aerozolu zawiera 2,5 mg chlorowodorku fenylefryny i 1,5 mg maleinianu mepiraminy. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu.
- Działanie
- Dawkowanie
- Wskazania
- Przeciwwskazania
- Środki ostrożności
- Niepożądane działanie
- Ciąża i laktacja
- Uwagi
- Interakcje
- Cena
Nazwa | Zawartość opakowania | Substancja czynna | Cena 100% | Ost. modyfikacja |
Sinumedin | 1 but. 15 ml, aerozol do nosa, roztw. |
Phenylephrine hydrochloride, Mepyramine maleate |
17.54 zł | 2019-04-05 |
Działanie
Preparat o działaniu przeciwalergicznym, przeciwbakteryjnym i udrażniającym. Fenylefryna - lek sympatykomimetyczny - powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa. Mepiramina - lek przeciwhistaminowy - blokuje receptory histaminowe, znosząc efekty działania histaminy (obrzęk błony śluzowej, rozszerzenie naczyń krwionośnych, świąd). Działanie preparatu rozpoczyna się po 5-10 min po zastosowaniu. Skurcz naczyń utrzymuje się przez około 15 min. Metabolizm zachodzi w wątrobie. Substancje czynne przenikają przez barierę krew-mózg. T0,5 wynosi około 3 h.
Dawkowanie
Donosowo. Dorośli i dzieci powyżej 6 lat: 2 dawki aerozolu do każdego przewodu nosowego co 4-6 h, nie więcej niż 5 razy dziennie. Nie stosować dłużej niż 3 dni.
Wskazania
Nieżyt nosa (katar), także alergiczny. Zapalenie zatok.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci poniżej 6 lat. Astma. Wysychający nieżyt nosa. Ciąża i okres karmienia piersią.
Środki ostrożności
Długotrwałe stosowanie preparatu może powodować objawy przekrwienia błony śluzowej nosa. Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, guzem chromochłonnym, nadczynnością tarczycy, przerostem gruczołu krokowego, jaskrą z wąskim kątem przesączania, u dzieci i pacjentów w wieku podeszłym. Lek może powodować niewielkiego stopnia podrażnienie skóry, oczu i błon śluzowych. Nie należy stosować leku równocześnie z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. U pacjentów, którzy przyjmowali inhibitory monoaminoksydazy, preparat można zastosować dopiero po upływie co najmniej 14 dni od przerwania terapii tymi lekami, chyba że lekarz zaleci inaczej. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu - w związku z tym może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
Niepożądane działanie
Może wystąpić: tachykardia, kołatanie serca, arytmia, ból i zawroty głowy, senność, uspokojenie, bezsenność, osłabienie, biegunka, nudności, zaparcia, wymioty, nadciśnienie, podrażnienie i przekrwienie błony śluzowej nosa, suchość błon śluzowych.
Ciąża i laktacja
Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania fenylefryny i mepiraminy u kobiet w ciąży i przenikania substancji czynnych preparatu do mleka ludzkiego w okresie laktacji. Leku nie należy stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Uwagi
Lek wywiera niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Inhibitory MAO przedłużają i nasilają działanie fenylefryny oraz przeciwcholinergiczne działanie mepiraminy. Preparat nasila działanie barbituranów, alkoholu, środków nasennych, uspokajających, atropiny, trójpierścieniowych środków przeciwdepresyjnych. Niektóre β-adrenolityki takie jak esmolol, mogą zwiększać α-adrenergiczną aktywność fenylefryny, co może powodować u niektórych pacjentów wystąpienie ciężkiego nadciśnienia.
Cena
Sinumedin, cena 100% 17.54 zł
Preparat zawiera substancję: Phenylephrine hydrochloride, Mepyramine maleate

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."