Silimax

1 kaps. zawiera 70 mg sylimaryny. Preparat zawiera laktozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Silimax 30 szt., kaps. twarde

Silymarin

10.39 zł 2019-04-05

Działanie

Roślinny preparat leczniczy stosowanym tradycyjnie, którego skuteczność w wymienionych wskazaniach opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Działanie ochronne sylimaryny na wątrobę wiąże się m. in. ze stabilizacją błon komórkowych komórek wątrobowych (ochrona przed szkodliwym działaniem substancji toksycznych oraz na intensyfikacji komórkowych procesów syntezy białek (wspomaganie procesów regeneracji funkcji uszkodzonych hepatocytów). Ponadto sylimaryna powoduje poprawę niektórych wskaźników biochemicznych czynności wątroby. U chorych z przewlekłym zapaleniem wątroby, sylimaryna wywołuje wzrost stężenia albumin w surowicy krwi i normalizację zwiększonej aktywności aminotransferazy alaninowej i asparaginianowej oraz fosfatazy alkalicznej i stężenia bilirubiny. 20-50% sylimaryny jest absorbowane z przewodu pokarmowego. Maks. 80% dawki wchłoniętej do krwiobiegu występuje w formie związanej – w formie połączeń z kwasem glukuronowym i siarkowym. Około 10% sylimaryny dostaje się do systemu krążenia wewnątrz wątroby i ulega wychwytowi zwrotnemu w jelicie. Sylimaryna jest głównie wydalana z żółcią (20-40% podanej dawki), gdzie jej stężenie jest 100 krotnie wyższe niż w osoczu. 3-8% dawki podanej doustnie wydalane jest z moczem, pozostała część w formie niezmienionej wydalana jest z kałem. T0,5 eliminacji sylimaryny związanej i niezwiązanej wynosi ok. 6 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 rż.: 1 kaps. 3 razy na dobę. W przypadku nasilenia dolegliwości można zwiększyć dawkę do 2 kaps. 2 razy na dobę. Minimalna dawka wynosi 200 mg na dobę, a maksymalna 400 mg na dobę w przeliczeniu na sylibinę. Leczenie powinno trwać 4 tyg., a w stanach przewlekłych do 6 mies. Preparat jest skuteczny przy systematycznym stosowaniu. Kaps. należy przyjmować po posiłku popijając odpowiednią ilością wody.

Wskazania

Tradycyjnie w stanach po uszkodzeniach wątroby spowodowanych zewnętrznymi czynnikami toksycznymi np. alkoholem, środkami ochrony roślin, toluenem, ksylenem, po spożyciu trudno strawnych pokarmów, a także po uszkodzeniach spowodowanych działaniem innych leków. Wspomagająco w dolegliwościach występujących po przebyciu ostrych i przewlekłych chorób  wątroby.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na sylimarynę lub na jakikolwiek składnik preparatu lub na rośliny z rodziny astrowatych.

Środki ostrożności

Nie stosować w leczeniu ostrych zatruć. W przypadku wystąpienia objawów żółtaczki należy zasięgnąć porady lekarza. Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat. W trakcie leczenia należy unikać kontaktu z substancjami toksycznymi dla wątroby. Terapia lekiem nie odnosi skutków jeśli w czasie jej stosowania nie unika się szkodliwych dla wątroby środków np. alkoholu. Preparat zawiera laktozę jednowodną, nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Podczas stosowania dużych dawek preparatu może wystąpić słabe działanie przeczyszczające.

Ciąża i laktacja

Preparat nie jest przeznaczony do leczenia w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Preparat stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi i obsługę maszyn.

Interakcje

Dotychczas nie stwierdzono.

Cena

Silimax, cena 100% 10.39 zł

Preparat zawiera substancję: Silymarin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."