Rivel®

1 g żelu zawiera 5 mg mleczanu etakrydyny. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu i glikol propylenowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Rivel® tuba 100 g, żel

Ethacridine lactate

34.43 zł 2019-04-05

Działanie

Mleczan etakrydyny jest pochodną akrydyny, która charakteryzuje się silnym działaniem przeciwbakteryjnym, szczególnie na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, ma również właściwości przeciwgrzybicze. Mechanizm działania jest determinowany jego strukturą – płaska struktura trójcyklicznej etakrydyny wbudowuje się interkalacyjnie pomiędzy nukleotydowe pary zasad w kwasie nukleinowym bakterii. Zmienia to ramkę odczytu, co powoduje niewłaściwą transkrypcję, dalsze zaburzenia w biosyntezie białek i działanie bakteriobójcze. Wchłanianie mleczanu etakrydyny z błon śluzowych przewodu pokarmowego wynosi ok. 1% podanej dawki.

Dawkowanie

Miejscowo: 2-3 razy na dobę (w razie konieczności częściej). Należy nałożyć cienką warstwę żelu na zmienioną chorobowo skórę lub błony śluzowe. Preparat może być stosowany pod opatrunek. Po zastosowaniu leku należy umyć ręce, jeśli leczenie ich nie dotyczy. Dzieci: ze względu na brak danych klinicznych nie zaleca się stosowania żelu u dzieci poniżej 2 rż. Czas trwania leczenia: zależy od rodzaju choroby i nasilenia zmian chorobowych. W przypadku braku skuteczności leczenia lub w razie nasilenia się objawów chorobowych.

Wskazania

Odkażanie skóry i błon śluzowych, wspomagające leczenie zakażeń skóry wywołanych głównie przez bakterie Gram-dodatnie (czyraki, czyraki mnogie, ropnie), mieszanych zapaleń skóry (bakteryjnych i grzybiczych). Można stosować w miejscach po ukąszeniach owadów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną – mleczan etakrydyny, inne pochodne akrydynowe lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Nie należy stosować preparatu na błonę śluzową jamy ustnej. Należy unikać kontaktu z oczami. W razie przedostania się żelu do oczu należy go usunąć obficie spłukując wodą. Nie stosować na duże powierzchnie uszkodzonej skóry. Należy unikać kontaktu preparatu z odzieżą, żel może spowodować przebarwienia i plamy na odzieży. W celu usunięcia powstałych plam, należy użyć alkoholu lub roztworu 6% octu z gorącą wodą w stosunku 1,5:1. W przypadku trudnych do usunięcia plam, należy dodać łyżkę stołową 3% wody utlenionej do opisanego powyżej roztworu. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Lek zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.

Niepożądane działanie

Rzadko: podrażnienia skóry (w tym: rumień, świąd, pieczenie, wysypka), miejscowe odczyny alergiczne. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych, należy przerwać stosowanie preparatu.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany u kobiet w ciąży lub karmiących piersią wyłącznie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Należy unikać jednoczesnego stosowania z innymi preparatami stosowanymi miejscowo.

Cena

Rivel®, cena 100% 34.43 zł

Preparat zawiera substancję: Ethacridine lactate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."