Reasec®

1 tabl. zawiera 2,5 mg chlorowodorku difenoksylatu i 0,025 mg siarczanu atropiny. Preparat zawiera laktozę i sacharozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Reasec® 20 szt., tabl.

Atropine sulphate,

Diphenoxylate hydrochloride

37.26 zł 2019-04-05

Działanie

Lek hamujący perystaltykę jelit. Difenoksylat jest analogiem morfiny pozbawionym działania przeciwbólowego. W wyniku oddziaływania na receptory opioidowe w ścianie jelita, difenoksylat zmniejsza działanie cholinergiczne. Difenoksylat zmniejsza perystaltykę jelita cienkiego i okrężnicy i wydłuża czas pasażu jelitowego. Atropina - kompetycyjny antagonista acetylocholiny - obecna jest w składzie tabletki w ilości tuż poniżej progu terapeutycznego (subterapeutycznej). Zmniejsza ruchliwość jelit i sekrecję dojelitową.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkowanie zależy od wieku pacjenta i nasilenia objawów. Biegunka ostra. Jeśli objawów nie udaje się opanować w ciągu 48 h po rozpoczęciu stosowania preparatu, dalsze leczenie prawdopodobnie nie przyniesie pożądanego efektu. Dorośli: 1-2 tabl. 3 razy na dobę. W ciężkich przypadkach, wyjątkowo, dawkę można zwiększyć maksymalnie do 2 tabl. 4 razy na dobę. U większości pacjentów dawkę tę stosuje się aż do czasu normalizacji liczby stolców. Gdy to nastąpi, dawkę leku można zmniejszyć, w zależności od indywidualnych potrzeb. W przypadku łagodnej biegunki, wystarczy zastosować 1 tabl. 2 razy na dobę, rano i wieczorem, przed posiłkiem. Dzieci i młodzież. Dzieci 4-8 lat: 1 tabl. 3 razy na dobę; dzieci 9-12 lat: 1 tabl. 4 razy na dobę; młodzież 13-16 lat: 2 tabl. 3 razy na dobę. Biegunka przewlekła. Dorośli. Ogólnie zaleca się podawanie 1 tabl. 2 razy na dobę. W przypadku, gdy objawy przewlekłej biegunki nie ustąpią w ciągu 10 dni pomimo zastosowania maksymalnej dawki - 2 tabl. 4 razy na dobę, nie należy oczekiwać korzystnego skutku leczenia. Dzieci i młodzież. Dzieci 4-8 lat: 1 tabl. 3 razy na dobę; dzieci 9-12 lat: 1 tabl. 4 razy na dobę; młodzież 13-16 lat: 2 tabl. 3 razy na dobę.

Wskazania

Objawowe leczenie ostrej i przewlekłej biegunki różnego pochodzenia. Zmniejszenie ilości płynu kałowego po ileostomii i kolostomii.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci poniżej 4 lat (u małych dzieci, szczególnie poniżej 2 rż., zakres pomiędzy dawkami terapeutycznymi i toksycznymi jest bardzo wąski i może wystąpić nietolerancja leku). Leku nie stosować w leczeniu biegunki wywołanej przez bakterie wytwarzające enterotoksyny (np. toksykogenne bakterie Escherichia coli, bakterie z rodzaju Salmonella i Shigella). Preparatu nie stosować jako głównego leku w leczeniu ostrej czerwonki, którą charakteryzuje obecność krwi w stolcu i wysoka gorączka. Leku nie stosować w leczeniu ostrej fazy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub rzekomobłoniastego zapalenia jelit, wywołanego antybiotykami o szerokim spektrum działania. Pacjenci, u których przeciwwskazane jest stosowanie leków przeciwcholinergicznych (np. w przypadku jaskry z wąskim kątem przesączania, przerostu prostaty, okrężnicy olbrzymiej, zwężenia odźwiemika, miastenii, tachykardii, astmy oskrzelowej u dzieci). Ciężka postać marskości wątroby. Ostre i cholestatyczne zapalenie wątroby. Leku nie stosować w leczeniu żółtaczki mechanicznej. Sytuacje, gdy należy unikać hamowania perystaltyki jelit (np. stany podniedrożnościowe); leczenie należy natychmiast przerwać w przypadku wzdęcia brzucha lub niedrożności przepuszczającej.

Środki ostrożności

W ostrej biegunce, jeśli poprawa nie nastąpi w ciągu 48 h, należy przerwać stosowanie preparatu. U pacjentów z biegunką, zwłaszcza u dzieci, może dojść do utraty płynów i elektrolitów. W takich przypadkach największe znaczenie ma uzupełnienie płynów i elektrolitów. W przypadku ciężkiego odwodnienia lub zaburzenia równowagi elektrolitowej, podawanie preparatu należy przerwać do czasu rozpoczęcia odpowiedniego uzupełniania płynów i elektrolitów, ponieważ zahamowanie aktywności perystaltycznej jelit może spowodować retencję płynów w jelitach, nasilając stan odwodnienia i zaburzenie równowagi elektrolitowej. Małe dzieci mogą wykazywać szczególną wrażliwość na difenoksylat (zahamowanie czynności oddechowej) oraz siarczan atropiny. U dzieci powyżej 4 lat preparat należy stosować wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarskim. W przypadku zaburzeń czynności wątroby pacjenci powinni pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarską ze względu na możliwość toksycznego wpływu preparatu na układ nerwowy. Opisywano przypadki uzależnienia od preparatu (podawanego w bardzo dużych dawkach, przekraczających 125 tabl. na dobę), dlatego należy zachować szczególną ostrożność podając go osobom uzależnionym od leków. Preparat zawiera atropinę, którą dodano do substancji czynnej leku - difenoksylatu, aby zapobiec przypadkom nadużywania preparatu. Zgłaszano przypadki przeciwcholinergicznego działania niepożądanego w następstwie zalecanego dawkowania preparatu. Preparat zawiera sacharozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Preparat zawiera laktozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, nietolerancją laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: nadwrażliwość, niepokój, senność, ból i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, tachykardia, wzdęcia, uczucie dykomfortu, ból brzucha, zaparcia, suchość jamy ustnej, nudności, wymioty, wysypka, suchość skóry.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak odpowiednich danych, preparat może być stosowany w okresie ciąży tylko wówczas, gdy spodziewane korzyści z leczenia dla matki, przewyższają ryzyko dla płodu. Preparatu nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Preparat może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów, jak również zdolność wykonywania prac obarczonych ryzykiem wypadku - należy indywidualnie ustalić dawkowanie, które umożliwi prowadzenie pojazdów i wykonywanie prac obarczonych ryzykiem wypadku. Zazwyczaj dla osób kierujących pojazdami zaleca się połowę zwykle stosowanej dawki.

Interakcje

Preparat może nasilać działanie barbituranów, środków uspokajających, środków narkotycznych i alkoholu. Przyjmowanie preparatu może powodować wydłużenie T0,5 leków, których eliminacja zależy od aktywności enzymów układu mikrosomalnego wątroby.

Cena

Reasec®, cena 100% 37.26 zł

Preparat zawiera substancję: Atropine sulphate, Diphenoxylate hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."