Pyrantelum Polpharma

1 tabl. zawiera 250 mg pyrantelu w postaci embonianu pyrantelu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Pyrantelum Polpharma 3 szt., tabl.

Pyrantel

7.44 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwpasożytniczy, działający na robaki obłe w obrębie przewodu pokarmowego. Poraża mięśnie pasożytów poprzez aktywację receptorów nikotynowych. Hamuje także esterazę cholinową. Zablokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego pasożytów prowadzi do ich porażenia, co ułatwia usuwanie z przewodu pokarmowego bez dodatkowego stosowania środków przeczyszczających. Preparat działa zarówno na postacie dojrzałe pasożytów jak i pasożyty we wczesnym stadium rozwoju; nie działa na larwy w trakcie ich migracji w tkankach. Lek działa na następujące robaki obłe: Enterobius vermicularis, Ascaris lumbricoides, Ancylostoma doudenale, Necator americanus, Trichostrongylus orientalis i Trichostrongylus colubriformis. Preparat bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Stężenie w osoczu, po doustnym podaniu pojedynczej dawki 10 mg/kg mc., wynosi 0,05 - 0,13 μg/ml w ciągu 1-3 h. Minimalna ilość preparatu wchłonięta z przewodu pokarmowego jest częściowo metabolizowana w wątrobie do N-metylo-1,3-propanediaminy. Ponad 50% doustnej dawki leku wydala się w stanie niezmienionym z kałem i mniej niż 15% z moczem w postaci niezmienionej lub metabolitu N-metylo-1,3-propanediaminy.

Dawkowanie

Doustnie. W zakażeniach wywołanych Ascaris lumbricoides, Enterobius vermicularis, Ancylostoma duodenale i Necator americanus. Dorośli o mc. > 75 kg: 4 tabl. (1000 mg). Dorośli o mc. nie przekraczającej 75 kg i młodzież > 12 lat: 3 tabl. (750 mg). Dzieci 6-12 lat: 2 tabl. (500 mg). Dzieci 2-6 lat: 1 tabl. (250 mg). W glistnicy i owsicy (także w inwazjach mieszanych tymi pasożytami) dawkę przeznaczoną na całą kurację (10 mg/kg mc.) stosuje się jednorazowo. W zakażeniu tęgoryjcem dawkę dobową (10 mg/kg mc.) stosuje się przez 3 kolejne dni. W masywnych inwazjach tęgoryjcem Necator americanus: zaleca się 20 mg/kg mc. przez 2 dni. Sposób podania: stosować w czasie lub po posiłku popijając wodą. Przed połknięciem tabletkę należy bardzo dokładnie rozgryźć lub rozkruszyć.

Wskazania

Glistnica wywołana przez Ascaris lumbricoides. Owsica wywołana przez Enterobius vermicularis. Inwazja tęgoryjcami dwunastnicy Ancylostoma duodenale i Necator americanus.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Preparat należy stosować ostrożnie - wymagany szczególny nadzór medyczny, u pacjentów: z niewydolnością wątroby, ponieważ może się zwiększyć stężenie AspAT podczas leczenia; niedożywionych lub z niedokrwistością.

Niepożądane działanie

Rzadko: bóle głowy, zawroty głowy, senność, bezsenność, nudności, wymioty, bóle i skurcze żołądka, biegunki, brak łaknienia, przejściowe zwiększenie aktywności aminotransferaz, wysypka, osłabienie. Częstość nieznana: omamy z dezorientacją, parestezje, zaburzenia słuchu, parcie na stolec, gorączka.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak kontrolowanych badań nad zastosowaniem preparatu u kobiet w ciąży, lek powinien być stosowany tylko wtedy, jeśli korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu i jest to bezwzględnie konieczne. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w okresie karmienia piersią. Jeśli leczenie jest konieczne, należy przerwać karmienie piersią

Uwagi

W leczeniu owsicy kurację powinna jednocześnie prowadzić cała rodzina. Konieczne jest szczególne zachowanie zasad higieny. Po kuracji preparatem należy przeprowadzić kontrolne badania parazytologiczne, po 14 dniach po podaniu leku.

Interakcje

Preparatu nie należy stosować jednocześnie z piperazyną. Leki te działają antagonistycznie. Lek może zwiększać stężenie teofiliny w osoczu.

Cena

Pyrantelum Polpharma, cena 100% 7.44 zł

Preparat zawiera substancję: Pyrantel

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."