Propolisol

100 ml preparatu zawiera 100 ml 3% nalewki z propolisu. 1 ml płynu zawiera 25 mg propolisu. Preparat zawiera nie mniej niż 90%(v/v) etanolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Propolisol 100 ml, płyn do natrysk. na skórę i błony śluz.

Propolis

22.9 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat działa miejscowo w kontakcie ze skórą i błonami śluzowymi. Ma działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne. Ułatwia gojenie.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli, młodzież i dzieci i powyżej 6 lat: miejscowo na skórę, rozpylać 2-4 razy dziennie po 1 dawce. Jedna doza spryskiwacza (0,14 ml) zawiera 3,3 – 3,8 mg propolisu. Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 6 lat.

Wskazania

Tradycyjnie w stanach zapalnych skóry, skaleczeniach, niewielkich uszkodzeniach skóry, oparzeniach I stopnia (rumień), wspomagająco w niewielkich odmrożeniach i odleżynach.

Przeciwwskazania

Uczulenie na produkty pochodzenia pszczelego. Nie stosować na otwarte rany. Nie stosować u osób nadwrażliwych, skłonnych do odczynów alergicznych na różnego typu substancje uczulające (szczególnie środki konserwujące takie jak kwas benzoesowy, sole i estry kwasu p-hydroksybenzoesowego).

Środki ostrożności

U osób uczulonych na inne produkty pochodzenia pszczelego (miód, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele) mogą wystąpić: wysypka, rumień, obrzęk lub inne objawy uczulenia - w takich sytuacjach należy przerwać stosowanie leku. Przed pierwszym zastosowaniem wskazane jest wykonanie testu uczuleniowego, polegającego na naniesieniu niewielkiej ilości płynu w zgięciu ręki w łokciu. Jeżeli w ciągu 3-24 h wystąpi obrzęk, zaczerwienienie i świąd skóry, należy zaniechać stosowania preparatów zawierających propolis. Lek zawiera 93% etanolu. Częste stosowanie zewnętrzne powoduje podrażnienie i suchość skóry. Ze względu na brak wystarczających danych, nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 6 lat.

Niepożądane działanie

Dotychczas, w ramach monitorowania spontanicznego, po zastosowaniu leku nie odnotowano żadnych działań niepożądanych. W przypadku stwierdzenia objawów nietolerancji na lek, takich jak zaostrzenie objawów chorobowych, nasilenia obrzęku lub wysypki należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku. W przypadku wystąpienia obrzęku rąk, stóp, twarzy, warg, jamy ustnej, gardła powodującego utrudnienie połykania lub oddychania, należy natychmiast zaprzestać stosowania leku, powiadomić lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala. U osób uczulonych na inne produkty pochodzenia pszczelego (miód, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele) mogą wystąpić: wysypka, rumień, zwiększenie obrzęków lub inne objawy uczulenia - w takich sytuacjach należy przerwać stosowanie leku.

Ciąża i laktacja

Nie wykonano dobrze kontrolowanych badań preparatu u kobiet w okresie ciąży i karmienia. Nie stosować u kobiet ze skłonnością do uczuleń.

Cena

Propolisol, cena 100% 22.9 zł

Preparat zawiera substancję: Propolis

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."