Neoxen

1 g żelu zawiera 100 mg naproksenu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Neoxen tuba 100 g, żel

Naproxen

28.24 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat o miejscowym działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Mechanizm działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego polega na hamowaniu cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, co prowadzi do zahamowania syntezy prostaglandyn. Zastosowanie naproksenu w postaci soli choliniowej pozwoliło na osiągnięcie większej dostępności farmaceutycznej leku i szybsze wystąpienie działania przeciwbólowego. Preparat dzięki obecności w składzie mentolu i etanolu, wykazuje również powierzchniowe działanie chłodzące i łagodzące. Naproksen podawany miejscowo wykazuje znaczną kumulację w naskórku, skórze właściwej i w tkance mięśniowej. Wiąże się z białkami w 99,9%. Jest szybko eliminowany z krwi. Około 98% naproksenu wydalane jest z moczem, pozostała część z kałem. Przenika przez łożysko i do mleka matki.

Dawkowanie

Miejscowo. Stosować 2-6 razy na dobę w kilkugodzinnych odstępach. Pasek żelu o długości ok. 4 cm rozprowadzić i delikatnie wmasować w miejsce zmienione chorobowo aż do całkowitego wchłonięcia. Po zastosowaniu żelu należy umyć ręce, o ile leczenie ich nie dotyczy. Nie przykrywać opatrunkami tj. bandaże czy plastry. Czas trwania leczenia zależy od rodzaju schorzenia oraz skuteczności leczenia, zwykle nie dłużej niż kilka tyg. (najczęściej do 4 tyg.). Preparatu nie stosować u dzieci poniżej 3 lat.

Wskazania

Leczenie miejscowe: bólu mięśni i stawów po urazach (stłuczenia, zwichnięcia, naderwania), stanów zapalnych tkanek miękkich (zapalenie ścięgien, więzadeł mięśni i stawów), chorób zwyrodnieniowych stawów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na naproksen, pozostałe składniki preparatu, inne NLPZ i salicylany. Nie stosować u dzieci do lat 3. Nie stosować w III trymestrze ciąży.

Środki ostrożności

Preparat ostrożnie stosować w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych (świąd, wysypka, zaczerwienienie) podczas leczenia lekami z grupy NLPZ, gdy stosowany jest na duże powierzchnie skóry długotrwale (ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych reakcji niepożądanych), a także u pacjentów z niewydolnością wątroby, nerek, owrzodzeniem przewodu pokarmowego i skazą krwotoczną. Nie stosować preparatu na uszkodzoną skórę, otwarte rany, stany zapalne skóry, błony śluzowe oraz do oczu. W okresie leczenia oraz 2 tyg. po zakończeniu kuracji należy unikać bezpośredniego światła słonecznego (także solarium).

Niepożądane działanie

Rzadko: miejscowe podrażnienie skóry (rumień, świąd, pieczenie). W przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry mogą wystąpić objawy niepożądane wynikające z ogólnego działania naproksenu (nudności, biegunka, senność, ból głowy, reakcje nadwrażliwości). Możliwe są również reakcje uwrażliwienia na światło.

Ciąża i laktacja

Preparat można stosować w ciąży jedynie po rozważeniu potencjalnych korzyści w stosunku do ryzyka (szczególnie w I i II trymestrze ciąży). W III trymestrze ciąży stosowanie leku jest przeciwskazane. Nie należy stosować leku podczas karmienia piersią.

Uwagi

Brak danych dotyczących działań niepożądanych po zastosowaniu naproksenu podanego miejscowo na skórę mających wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Dotychczas nie obserwowano interakcji naproksenu podawanego miejscowo na skórę z innymi lekami. Jednakże w przypadku długotrwałego stosowania preparatu na duże powierzchnie skóry nie można całkowicie wykluczyć wystąpienia takiej interakcji.

Cena

Neoxen, cena 100% 28.24 zł

Preparat zawiera substancję: Naproxen

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."