Laboratoria PolfaŁódź ZAPALENIE GARDŁA

1 tabl. do ssania zawiera 1,5 mg chlorku cetylopirydyniowego. Preparat zawiera sorbitol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Laboratoria PolfaŁódź ZAPALENIE GARDŁA 20 szt., tabl. do ssania

Cetylpyridinium chloride

11.26 zł 2019-04-05

Działanie

Chlorek cetylopirydyniowy jest czwartorzędową solą amoniową, kationowym związkiem powierzchniowo czynnym o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Działa miejscowo na błonę śluzową jamy ustnej i gardła. W jamie ustnej i przewodzie pokarmowym wchłania się w ilości od 3%-15%. Wydalany jest przez wątrobę i nerki.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat. Leczniczo: ssać 1 tabl. co 1-2 h, maksymalnie 8 tabl. na dobę. Profilaktycznie: 2-3 tabl. na dobę. Dzieci w wieku powyżej 6 lat. Leczniczo: ssać 1 tabl. co 2-3 h, maksymalnie 6 tabl. na dobę. Profilaktycznie: 1-2 tabl. na dobę. Lek należy stosować po posiłku lub co najmniej 30 min. przed posiłkiem.

Wskazania

Odkażanie jamy ustnej, dziąseł i gardła w przebiegu zapalenia bakteryjnego i grzybiczego. W stomatologii, do odkażania jamy ustnej, jeśli możliwość pielęgnacji jamy ustnej jest ograniczona. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować u dzieci w wieku do 6 lat.

Środki ostrożności

W zapaleniu gardła przebiegającym z wysoką temperaturą, bólami głowy, nudnościami lub wymiotami, niezależnie od stosowania leku, niezbędne jest zasięgnięcie porady lekarskiej. Stosowanie większej liczby tabl. niż zalecana nie zwiększa skuteczności działania, a może spowodować podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej lub biegunkę. Ze względu na zawartość sorbitolu, preparatu nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Niepożądane działanie

Rzadko: przemijające zaburzenia smaku, duże dawki mogą spowodować podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i żołądka, nudności, wymioty. Bardzo rzadko: reakcje alergiczne.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Lek stosowany w zalecanych dawkach nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Unikać stosowania preparatu bezpośrednio przed lub po stosowaniu leków w postaci roztworów zawierających kwas acetylosalicylowy, ponieważ działanie może ulec osłabieniu.

Cena

Laboratoria PolfaŁódź ZAPALENIE GARDŁA, cena 100% 11.26 zł

Preparat zawiera substancję: Cetylpyridinium chloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."