Krople żołądkowe

100 g kropli zawiera 25,0 g wyciągu ze świeżego ziela dziurawca (1:1), 25,0 g nalewki z liści mięty (1:18-20), 25,0 g nalewki z korzeni korzenia kozłka (1:4,0-4,5), 25,0 g nalewki gorzkiej (1:3,8-4,5 z korzeni goryczki, liści bobrka trójlistnego, owocni pomarańczy gorzkiej). Preparat zawiera 67–72% (v/v) etanolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Krople żołądkowe but. 20 g, krople

Hypericum perforatum,

Mentha piperita,

Valeriana officinalis,

Tinctura amara

3.36 zł 2019-04-05

Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 30-40 kropli rozcieńczyć w 1/4 szklanki wody i wypić. Stosować doraźnie w razie wystąpienia dolegliwości.

Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w przypadku braku łaknienia, a także w dolegliwościach żołądkowych związanych z niestrawnością i wzdęciami.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nadkwasota, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 12 roku życia.

Środki ostrożności

Preparat zawiera maksymalnie 72% v/v etanolu (alkoholu), tzn. ok. 700 mg na dawkę jednorazową (40 kropli), co jest równoważne około 17 g piwa lub 7 g wina na dawkę jednorazową. Lek nie jest wskazany u osób z chorobami wątroby, padaczką i chorobą alkoholową. Intrakt z dziurawca może powodować wystąpienie reakcji fotoalergicznej, należy unikać ekspozycji na słońce podczas stosowania preparatu. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania ziela dziurawca i korzenia goryczki u osób poniżej 18 roku życia.

Niepożądane działanie

Alergie (głównie reakcje skórne, fotouczulenia). Możliwe wystąpienie zgagi.

Ciąża i laktacja

Brak badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Krople ze względu na zawartość etanolu i nalewki z kozłka mogą wywierać umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.

Interakcje

Ze względu na zawarty intrakt z dziurawca preparat może wykazywać interakcje z lekami metabolizowanymi przez wątrobę, w szczególności, gdy w metabolizmie uczestniczą izoenzymy CYP3A4 i CYP1A2 cytochromu P450. Może także ograniczać dostępność biologiczną werapamilu, warfaryny, cyklosporyny, digoksyny i teofiliny oraz zmniejszać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. W przypadku przyjęcia dziennej dawki dziurawca zawierającej mniej niż 1 mg hiperforyny i stosowania krócej niż 2 tyg., interakcje nie powinny wystąpić.

Cena

Krople żołądkowe, cena 100% 3.36 zł

Preparat zawiera substancję: Hypericum perforatum, Mentha piperita, Valeriana officinalis, Tinctura amara

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."