Cusi® Erythromycin 0,5%

1 g maści do oczu zawiera 5 mg erytromycyny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Cusi® Erythromycin 0,5% tuba 3,5 g, maść do oczu

Erythromycin

20.19 zł 2019-04-05

Działanie

Antybiotyk makrolidowy w postaci preparatu okulistycznego. Działa na bakterie Gram-dodatnie (zakres podobny do penicyliny) oraz Chlamydia spp., Rikettsia spp., Treponema spp., Actinomyces spp., Mycoplasma spp., Legionella pneumophila. Erytromycyna podana do worka spojówkowego praktycznie nie wchłania się do krwiobiegu.

Dawkowanie

Dorośli: W przypadku powierzchownego zakażenia oka - 1 raz w ciągu doby lub częściej, w zależności od stopnia ciężkości zakażenia. W celu całkowitego wyleczenia zakażenia należy przyjmować lek regularnie, przez cały okres leczenia zalecony przez lekarza, nawet jeśli objawy zakażenia ustąpią wcześniej. Przerwanie leczenia zbyt wcześnie może spowodować nawrót objawów. Nie należy pomijać kolejnych dawek. W przypadku braku poprawy w ciągu kilku dni stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem. U noworodków w zapobieganiu zapaleniu gałki ocznej: Należy lek podać jednorazowo.

Wskazania

Leczenie powierzchownych zakażeń oka wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na erytromycynę. Profilaktyka zapalenia gałki ocznej u noworodków, wywołanego przez Neisseria gonorrhoeae i Chlamydia trachomatis.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na erytromycynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Długotrwałe stosowanie maści może prowadzić do nadmiernego wzrostu niewrażliwych organizmów, w tym grzybów. W przypadku wystąpienia nadkażenia, należy przerwać stosowanie leku i wdrożyć alternatywną terapię.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących miejscowego stosowania erytromycyny do oka u kobiet w ciąży. Erytromycyna przenika do mleka ludzkiego po podaniu ogólnoustrojowym; nie wiadomo czy przenika do mleka po miejscowym podaniu do oka. Możliwość stosowania maści u kobiet w ciąży lub karmiących piersią powinna być oceniona przez lekarza.

Uwagi

Po zastosowaniu maści mogą wystąpić przejściowe zaburzenia widzenia (w tym niewyraźne widzenie) - przed rozpoczęciem prowadzenia pojazdu lub obsługiwania maszyn należy zaczekać do powrotu prawidłowej ostrości widzenia.

Cena

Cusi® Erythromycin 0,5%, cena 100% 20.19 zł

Preparat zawiera substancję: Erythromycin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."