Corsodyl 0,2%

100 g płynu do stosowania w jamie ustnej zawiera 0,2 % glukonianu chlorheksydyny. Preparat zawiera etanol i sorbitol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Corsodyl 0,2% but. 300 ml, płyn do stos. w j. ustnej

Chlorhexidine gluconate

19.99 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat o działaniu antyseptycznym do stosowania miejscowego. Chlorheksydyna działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, drożdżaki, grzyby wywołujące grzybice skórne oraz lipofilne wirusy. Ze względu na swój kationowy charakter chlorheksydyna wiąże się silnie z błoną śluzową oraz tkankami i dlatego bardzo słabo się wchłania. Po podaniu doustnym nie stwierdzano jej wykrywalnych stężeń we krwi.

Dawkowanie

Płukać jamę ustną 10 ml płynu 2 razy na dobę przez 1 minutę. Przed zabiegiem stomatologicznym: płukać jamę ustną 10 ml płynu przez 1 minutę. Bezpośrednio po umyciu zębów nie należy stosować płynu. Leczenie zapalenia dziąseł: zaleca się kurację trwającą około 1-go miesiąca. W przypadku aft oraz drożdżakowego zakażenia jamy ustnej leczenie należy kontynuować przez 48 h od uzyskania klinicznych objawów wyleczenia. W leczeniu zapalenia jamy ustnej wywołanym przez protezy zębowe należy po umyciu protez 2 razy dziennie moczyć je w płynie przez 15 minut. Płynu nie należy stosować dłużej niż 4 tyg., chyba, że lekarz zaleci inaczej. Brak jest specjalnych zaleceń dotyczących dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku i dzieci w wieku powyżej 12 lat; zazwyczaj stosowana dawka dla dorosłych jest odpowiednia o ile inaczej nie zaleci lekarz dentysta. Nie należy stosować leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat bez zalecenia lekarza.

Wskazania

Hamowanie tworzenia się płytki nazębnej. Pomocniczo w leczeniu i zapobieganiu zapalenia dziąseł, oraz do utrzymania higieny jamy ustnej, zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie można właściwie szczotkować zębów (np. po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej oraz u pacjentów upośledzonych fizycznie lub umysłowo). Stosowanie po zabiegach chirurgicznych na przyzębiu w celu przyspieszenia gojenia się dziąseł. Wspomaganie leczenia aft oraz zakażeń jamy ustnej drożdżakami (np. odprotezowe zapalenie jamy ustnej oraz pleśniawki).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorheksydynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Chronić oczy i uszy przed kontaktem z preparatem (w przypadku dostania się preparatu do oczu należy je niezwłocznie i dokładnie przemyć wodą). Nie połykać płynu. W razie bólu, opuchnięcia lub podrażnienia jamy ustnej należy zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem. W razie wystąpienia obrzęku lub trudności z oddychaniem, należy zaprzestać stosowania preparatu i zgłosić się do lekarza. W początkowym okresie używania płynu do stosowania w jamie ustnej mogą wystąpić przejściowe zaburzenia zmysłu smaku oraz odczuwanie pieczenia, mrowienia lub zdrętwienia języka. Oddziaływanie to zazwyczaj słabnie przy dalszym stosowaniu płynu, jeśli objawy nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem. Może wystąpić powierzchniowe przebarwienie języka, które ustępuje po zaprzestaniu stosowania leku. Mogą również wystąpić przebarwienia zębów i wypełnień. Zabarwienie to nie jest trwałe i można mu w znacznym stopniu zapobiec poprzez zmniejszenie spożycia kawy, herbaty i czerwonego wina oraz codzienne szczotkowanie zębów pastą do zębów przed zastosowaniem płynu lub w przypadku protez, czyszczenie ich środkiem do czyszczenia protez. Jednakże w pewnych przypadkach, aby całkowicie usunąć plamy może być konieczne profesjonalne polerowanie zębów. Niedokładnie oczyszczone przebarwione wypełnienia o nierównych brzegach lub szorstkiej powierzchni mogą wymagać wymiany. W sytuacji, gdy szczotkowanie zębów nie jest możliwe, jak na przykład w urazach twarzoczaszki leczonych z wykorzystaniem wyciągów międzyszczękowych lub stosowaniu aparatów ortodontycznych, również może być wymagane usunięcie kamienia nazębnego i polerowanie zębów. W przypadku wystąpienia złuszczania się błony śluzowej jamy ustnej, należy rozcieńczyć płyn taką samą ilością wody i wymieszać, co często pozwala na dalsze jego stosowanie. Chlorheksydyna jest niezgodna z substancjami anionowymi, które są między innymi składnikami past do zębów, dlatego przed zastosowaniem leku po umyciu zębów należy dokładnie wypłukać jamę ustną lub też zastosować preparat o innej porze dnia.

Niepożądane działanie

Bardzo często: obłożony język. Często: suchość i uczucie pieczenia w jamie ustnej, brak smaku/zaburzenie smaku, ból języka, zaburzenia czucia (parestezje)/niedoczulica w obrębie jamy ustnej. Dane po wprowadzeniu leku do obrotu. Moga wystąpić: przebarwienie zębów i języka, podrażnienie jamy ustnej, złuszczanie się i (lub) obrzęk błony śluzowej jamy ustnej obrzęk ślinianek przyusznych; nadwrażliwość i reakcje anafilaktyczne.

Ciąża i laktacja

Lek do użytku zewnętrznego. Nie zaleca się specjalnych środków ostrożności.

Uwagi

Nie zgłoszono i nie jest znany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Chlorheksydyna jest niezgodna z substancjami anionowymi takimi jak np. laurylosiarczan sodu.

Cena

Corsodyl 0,2%, cena 100% 19.99 zł

Preparat zawiera substancję: Chlorhexidine gluconate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."