Bexon

2 ml roztw. do wstrzykiwań zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy (co odpowiada 78,7 mg wit. B1), 100 mg chlorowodorku pirydoksyny (co odpowiada 82,3 mg wit. B6), 1 mg cyjanokobalaminy (co odpowiada 0,98 mg wit. B12). Preparat zawiera alkohol benzylowy i chlorowodorek lidokainy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Bexon 5 amp. 2 ml, roztw. do wstrz.

Cyanocobalamin,

Pyridoxine hydrochloride,

Thiamine hydrochloride

21.0 zł 2019-04-05

Działanie

Preparaty złożone zawierające witaminy stosowane w chorobach układu nerwowego. Neurotropowe witaminy z grupy B, mają korzystny wpływ w stanach zapalnych i chorobach zwyrodnieniowych układu nerwowego i układu mięśniowo-szkieletowego. Nie są stosowane w celu usunięcia niedoborów, ale w dużych dawkach mają dodatkowe właściwości farmakologiczne, które wyjaśniają działanie przeciwbólowe. Witamina B1 wykazuje właściwości przeciwzapalne w obrębie nerwów. W postaci fosforylowanej (TPP), jako kokarboksylaza, reguluje rozkład węglowodanów i jest stosowana w zaburzeniach metabolicznych związanych z gospodarką kwasową. Witamina B6 reguluje rozkład białek, tłuszczy i węglowodanów. Działanie neurotropowe powoduje zmniejszenie stanu zapalnego włókien nerwowych w trakcie leczenia izoniazydem. Działając w obrębie pnia mózgu zmniejsza również objawy pozapiramidowe. Witamina B12 jest niezbędna dla metabolizmu komórek, prawidłowej hematopoezy i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, katalizuje ona syntezę kwasów nukleinowych i dzięki temu bierze udział w tworzeniu nowych jąder komórkowych. Duże dawki witaminy B12 wykazują również właściwości przeciwbólowe. Tiamina jest wchłaniana ze światła jelita w procesie aktywnego transportu. W ciągu doby metabolizowany jest około 1 mg tiaminy; nadmiar tiaminy jest wydalany z moczem. Po podaniu doustnym wit. B6, wydalana jest w postaci kwasu ksanturenowego z moczem. Pirydoksyna, pirydoksal i pirydoksamina są wchłaniane bardzo szybko i ulegają oksydacji poprzez fosforylację do fosforanu-5-pirydoksalu (PALP) i pirydoksalu. Głównym wydalanym metabolitem jest kwas 4-pirydoksynowy. Witamina B12 uwolniona z pokarmu podczas trawienia wiąże się z czynnikiem wewnętrznym (IF). Kompleks witamina B12-IF jest odporny na działanie enzymów proteolitycznych i przechodzi on do jelita krętego, gdzie wiąże się ze specyficznymi receptorami komórek nabłonkowych, które zapewniają wchłonięcie witaminy. Wit. B12 jest transportowana przez błonę śluzową do naczyń włosowatych, gdzie wiąże się z białkiem transportowym. Kompleks ten jest szybko pobierany przez wątrobę, szpik kostny i inne komórki ulegające proliferacji. Witamina B12 jest wydalana z żółcią i wchodzi do krążenia jelitowo-wątrobowego, przenika przez barierę łożyska.

Dawkowanie

Domięśniowo. W ciężkich przypadkach, przebiegających z ostrym bólem, należy najpierw podawać wstrzyknięcie (2 ml) jeden raz na dobę, w celu szybkiego uzyskania dużych stężeń we krwi. Po złagodzeniu objawów fazy ostrej i w mniej nasilonych przypadkach, jedno wstrzyknięcie należy podawać 2-3 razy w tyg. Zaleca się cotygodniowe monitorowanie leczenia. Tak szybko jak to możliwe, leczenie domięśniowe należy zmienić na leczenie doustne. Sposób podania. Do głębokich wstrzykiwań domięśniowych (im.). Nie wolno stosować go we wstrzyknięciu dożylnym (iv.) bezpośrednio do krwioobiegu. Po przypadkowym podaniu dożylnym, pacjent musi być monitorowany i, w zależności od nasilenia występujących objawów, musi pozostać po opieką lekarską. Pomiędzy kolejnymi wstrzyknięciami, po leczeniu domięśniowym i w łagodnych przypadkach, należy stosować doustny lek o mocy 100 mg, 3 razy na dobę.

Wskazania

Układowa choroba neurologiczna z objawami niedoborów witamin B1, B6 i B12, których nie można uzupełnić korygując dietę.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie wolno stosować w przypadku ciężkich zaburzeń przewodzenia w sercu i w ostrej, zastoinowej niewydolności serca. Ciąża i laktacja: Preparat zawiera 100 mg witaminy B6 na ampułkę 2 ml i w związku z tym nie należy go stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Dzieci oraz osoby w podeszłym wieku: nie należy stosować u dzieci w wieku <12 lat, ze względu na zawartość dużych dawek witamin i alkoholu benzylowego. Nie są wymagane żadne specjalne środki ostrożności u osób w podeszłym wieku.

Środki ostrożności

Preparat można podawać wyłącznie we wstrzyknięciu domięśniowym (im.) i nie wolno stosować go we wstrzyknięciu dożylnym (iv.) bezpośrednio do krwioobiegu. Po przypadkowym podaniu dożylnym, pacjent musi być monitorowany i, w zależności od nasilenia występujących objawów, musi pozostać pod opieką lekarską. Lek może powodować neuropatie, jeżeli jest stosowany dłużej niż przez 6 mies. Preparat zawiera sód, jednak w ilości mniejszej niż 1 mmol (23 mg) na dawkę (2 ml). Lek zawiera potas, jednak w ilości mniejszej niż 1 mmol (39 mg) na dawkę (2 ml), tzn. jest praktycznie wolny od potasu. 

Niepożądane działanie

Rzadko: reakcje rzekomoanafilaktyczne (alkohol benzylowy). Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości (np. wysypka, duszność, wstrząs, obrzęk naczynioruchowy),  zawroty głowy, senność, bradykardia, zaburzenia rytmu serca, tachykardia, wymioty, pocenie się, trądzik, zgłaszano reakcje skórne ze świądem i pokrzywką, skurcze, reakcje ogólnoustrojowe wywołane przypadkowym podaniem dożylnym lub przedawkowaniem (mogą obejmować zawroty głowy, wymioty, bradykardię, zaburzenia rytmu serca, senność i skurcze), pieczenie w miejscu wstrzyknięcia.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią (100 mg/2 ml witaminy B6). Lekarz prowadzący powinien podjąć decyzję o zastosowaniu tego preparatu w okresie ciąży po wnikliwym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka. Witaminy B1, B6 i B12 przenikają do mleka ludzkiego. Duże stężenie witaminy B6 może zahamować wytwarzanie mleka. W celu podjęcia decyzji o przerwaniu karmienia piersią lub zaprzestania podawania leku, należy wnikliwie porównać korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki. Bardzo duże dawki witaminy B6 podawane samcom szczurów, powodowały zaburzenia spermatogenezy.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Roztwory zawierające siarczyny powodują całkowity rozpad tiaminy. Inne witaminy mogą ulegać inaktywacji w obecności produktów rozpadu witaminy B1. Dawki terapeutyczne witaminy B6 mogą zmniejszać działanie L-dopy. Po zastosowaniu jednocześnie z izoniazydem (INH), D-penicylaminą i cykloseryną występowały inne interakcje. Po pozajelitowym zastosowaniu lidokainy, jednoczesne podanie epinefryny lub norepinefryny zwiększa liczbę działań  niepożądanych dotyczących serca. W przypadku przedawkowania środków miejscowo znieczulających, nie wolno dodatkowo podawać adrenaliny lub noradrenaliny. Po zastosowaniu jednocześnie z sulfonamidami występowały inne interakcje.

Cena

Bexon, cena 100% 21.0 zł

Preparat zawiera substancję: Cyanocobalamin, Pyridoxine hydrochloride, Thiamine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."