Betahistinum 123ratio

1 tabl. zawiera 8 mg, 16 mg lub 24 mg dichlorowodorku betahistyny (oraz odpowiednio: 70 mg, 140 mg lub 210 mg laktozy).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Betahistinum 123ratio 50 szt., tabl.

Betahistine dihydrochloride

30.07 zł 2019-04-05

Działanie

Betahistyna działa agonistycznie na receptor histaminowy H1 w obrębie obwodowych naczyń krwionośnych. Nie wyjaśniono mechanizmu działania betahistyny w zespole Meniere'a. Skuteczność betahistyny w leczeniu zawrotów głowy może wynikać z jej zdolności do modyfikowania krążenia w obrębie ucha wewnętrznego lub z bezpośredniego działania na neurony jądra przedsionkowego. Betahistyna całkowicie wchłania się po podaniu doustnym, osiągając Cmax ok. 1 h po podaniu na czczo. Wiązanie z białkami osocza jest niewielkie lub nie występuje. Jest metabolizowana w wątrobie do nieaktywnego kwasu 2-pirydylooctowego i wydalana z moczem.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku): początkowo 8-16 mg 3 razy na dobę; dawka podtrzymująca 24-48 mg na dobę, w 2 dawkach podzielonych. Dawkę dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Poprawa może nastąpić dopiero po upływie kilku tygodni leczenia. Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży <18 lat. Lek przyjmować podczas posiłku. Tabletki 16 mg oraz 24 mg są podzielne.

Wskazania

Choroba Meniere'a, charakteryzująca się następującymi objawami: zawrotami głowy, szumami usznymi, utratą słuchu i nudnościami.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na betahistynę lub pozostałe składniki preparatu. Guz chromochłonny nadnerczy (betahistyna jest syntetycznym analogiem histaminy i może indukować uwalnianie amin katecholowych z guza, powodując ciężkie nadciśnienie tętnicze).

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów: z astmą oskrzelową; z chorobą wrzodową (czynną i w wywiadzie); z pokrzywką, wysypką lub alergicznym nieżytem nosa (ryzyko nasilenia objawów); z ciężkim niedociśnieniem tętniczym. Ze względu na zawartość laktozy, nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Często: ból głowy, nudności, niestrawność. Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości (np. anafilaksja), skórne i podskórne reakcje nadwrażliwości (w szczególności obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, wysypka i świąd), łagodne zaburzenia żołądkowe (np. wymioty, ból brzucha, wzdęcia); sporadycznie senność.

Ciąża i laktacja

Betahistyna nie powinna być stosowana w ciąży, chyba, że jest to bezwzględnie konieczne. Nie wiadomo, czy betahistyna przenika do mleka kobiecego. W okresie karmienia piersią znaczenie leku dla matki należy ocenić, porównując korzyści z terapii i potencjalne zagrożenia dla dziecka.

Uwagi

Betahistyna jest wskazana w leczeniu choroby Meniere'a i zawrotów głowy pochodzenia przedsionkowego - obie choroby mogą negatywnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie stwierdzono wpływu betahistyny na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn; jednakże w przypadku wystąpienia senności należy unikać wykonywania czynności wymagających koncentracji.

Interakcje

Istnieją doniesienia o interakcji betahistyny z etanolem i z preparatem zawierającym pirymetaminę i dapson, a także o nasilaniu działania betahistyny przez salbutamol. Inhibitory MAO, w tym MAO-B (np. selegilina) hamują metabolizm betahistyny - należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania betahistyny i inhibitorów MAO (w tym MAO-B selektywnych). Ponieważ betahistyna jest analogiem histaminy, teoretycznie możliwe są interakcje z preparatami przeciwhistaminowymi.

Cena

Betahistinum 123ratio, cena 100% 30.07 zł

Preparat zawiera substancję: Betahistine dihydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."