Batrafen®

1 ml płynu lub 1 g kremu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Batrafen® but. 20 ml, płyn na skórę

Ciclopirox olamine

35.53 zł 2019-04-05

Działanie

Lek do stosowania miejscowego o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Wyniki badań nad mechanizmem działania leku wskazują, że działanie grzybobójcze cyklopiroksu z olaminą polega na hamowaniu wychwytu substancji niezbędnych do życia przez komórki grzyba i pobudzeniu dyfuzji innych niezbędnych składników komórki. Cyklopiroks z olaminą gromadzi się w znacznym stopniu wewnątrz komórki grzyba, gdzie dochodzi do jego nieodwracalnego połączenia z niektórymi strukturami i organellami, takimi jak: ściana komórkowa, błona komórkowa, mitochondria, rybosomy i mikrosomy. Nie stwierdzono metabolizmu cyklopiroksu z olaminą w komórce grzyba. Przez skórę wchłaniane jest ok. 1,3% zastosowanej dawki.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Krem lub płyn nanosi się zazwyczaj 2 razy na dobę, na chorobowo zmienione miejsca na skórze, delikatnie wcierając lub pozostawiając do wyschnięcia. Leczenie trwa zazwyczaj około 2 tyg.; aby zapobiec nawrotom grzybicy leczenie należy kontynuować jeszcze przez 1-2 tyg.

Wskazania

Wszystkie rodzaje grzybic skóry.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na cyklopiroks z olaminą lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Okres karmienia piersią. Otwarte rany. Nie stosować do oczu płynu.

Środki ostrożności

Stosowanie preparatu u noworodków, niemowląt i dzieci w wieku poniżej 6 lat powinno być ograniczone do przypadków, w których jest to bezwzględnie konieczne. Unikać kontaktu preparatu z oczami, skórą wokół oczu i błonami śluzowymi. Należy ściśle przestrzegać zaleceń higienicznych zalecanych przez lekarza. Preparat w postaci kremu może powodować miejscową reakcję skórną ze względu na zawartość alkoholu cetylowego i stearylowego; ponadto zawiera parafinę, która może powodować uszkodzenie (przedziurawienie) lateksowej prezerwatywy - należy unikać zetknięcia lateksowej prezerwatywy i kremu.

Niepożądane działanie

Rzadko: alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, przemijające, miejscowe reakcje skórne (swędzenie, podrażnienie, pieczenie skóry), które mogą wskazywać na występowanie reakcji nadwrażliwości.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna, że korzyści dla matki i dziecka wynikające z zastosowania preparatu przewyższają możliwe ryzyko. Nie wiadomo, czy cyklopiroks z olaminą przenika do mleka matki, dlatego nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Batrafen®, cena 100% 35.53 zł

Preparat zawiera substancję: Ciclopirox olamine

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."