Trudności w nauce [Porada eksperta]

2013-04-07 16:18

Mam 8-letniego syna i wielki problem. Syn poszedł do zerówki i tu zaczeły się problemy. Nie chce się uczyć i co gorsze "nie dopuszcza" do siebie wiedzy. Jednego dnia się nauczy np.liczyc (z wielkimi trudnościami) na drugi dzien nic nie pamięta. Po wizycie w poradni doradzono mi, żeby syn pozostał w zerówce - tak też zrobiłam dla dobra dziecka, chociaż przeciwko sobie. Jednak niewiele to pomogło. Byłam też z synem u psychologa, jednak wydaje mi się, że źle trafiłam - przepisano mu tabletki concerta podobno działają na 70 proc. dzieci jednak na moje nie, potem inny lek - niestety nie zauważyłam żadnej poprawy więc po co go faszerować tymi chemikaliami. Syn to co chce, pamięta nawet drobne szczegóły sprzed 2-3lat. Jestem bezradna - w poradni nie podpowiedziano mi nawet jak mam z nim pracować, żeby były jakiekolwiek efekty, tylko skierowano do neurologa, który stwierdził, że wszystko jest w porządku i psychologa, gdzie przy każdej wizycie zmieniano mu bezskuteczne tabletki. Co więc mam robić?

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Witam! Niestety mam za mało danych. Nie wiem, czy synek ma tylko kłopoty z nauką i pamięcią, czy też jest oprócz tego dzieckiem nadpobudliwym. Lek, o którym wspominasz ma ułatwiać koncentrację i stosuje się go m.in. w leczeniu ADHD. Czy u dziecka stwierdzono ADHD? Jeśli tak, wielu porad może Ci udzielić Mazursko Warmińskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z ADHD i ich Rodzicom - Olsztyn, ul. Niedziałkowskiego 21/2. Nie wiem także, jak wyglądało badanie psychologiczne i neurologiczne. Przy zaburzeniach pamięci należałoby wykonać EEG bądź EEG-sen, obrazujące pracę mózgu. Badanie jest bezbolesne. Zleca je albo neurolog, albo psychiatra. Na podstawie takiego badania można określić w jakiej sferze leży przyczyna zaburzeń. Bez jej ustalenia trudno będzie synkowi pomóc. Dotychczasowe porady i leczenie nie daje rezultatów. Dlatego zachęcam do zmiany specjalistów i gruntowne przebadanie chłopca przez neurologa, psychiatrę i psychologa. Współpracuj z nimi. Do wykrycia przyczyny zaburzeń potrzebna jest szeroka wiedza o dziecku, jego zdrowiu, zachowaniach, relacjach z otoczeniem i warunkach życia. Podziel się wszystkimi swoimi obserwacjami. Odpowiedz na pytania. Owo wybiórcze „niepamiętanie” wiedzy narzucanej przez szkołę może leżeć wyłącznie w sferze psychicznej. Wówczas potrzebna jest terapia, a nie leki. Może dziecko powinno trafić do innej szkoły? Oto adresy placówek w Olsztynie, w których znajdziesz potrzebnych specjalistów: Poradnie Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży (pracują tam psychologowie, psychiatrzy i terapeuci) - 1)w Wojewódzkim Zespole Lecznictwa Psychiatrycznego - Al. Wojska Polskiego 35 albo 2) w Niepublicznym ZOZ Medena - ul. Żołnierska 27. Neurologia dziecięca znajduje się przy ul. Żołnierskiej 18, tel. 539-34-55. Po zdiagnozowaniu dziecka otrzymasz od fachowców wskazówki jak postępować z synkiem. Domagaj się tego. Wśród wskazówek na pewno znajdzie się ćwiczenie pamięci. Który sposób stosować i jak to robić może Ci powiedzieć ten, kto wie na czym polegają zaburzenia u Twojego dziecka. Nie zapomnij o zaświadczeniu z Poradni, które przedstawisz w szkole. Powinna tam znajdować się diagnoza i zalecenia dla nauczycieli jak pracować z dzieckiem. Szkoła ma obowiązek brać pod uwagę przy ocenianiu specyficzną sytuację ucznia i stosować się do dyrektyw specjalistów. Pozdrawiam. B.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza