Seplenienie, aparat, ćwiczenia z korkiem od wina [Porada eksperta]

2009-02-23 11:33

Mam 18 lat i niedługo będę miał zakładany aparat na zęby. Czy mogę mieć nadzieję, że wypchnięcie zębów dolnych o ok. 4 mm do przodu będzie delikatnie eliminowało seplenienie? Nie jest ono jakieś bardzo straszne, ale ze względu na to, iż chcę zdawać do szkoły teatralnej, chciałbym wiedzieć, czy ten aparat może pomóc. Czy godzinne ćwiczenia z korkiem od wina przez około pół roku codziennie dadzą wyraźną poprawę?

Porada logopedy - pedagoga
Autor: Getty Images

Kwestia wpływu aparatu ortodontycznego na jakość wymowy jest bardzo różna z racji dostosowywania się wymowy do nowego układu zębów. Seplenienie nie jest wadą, która mogłaby ulec samoistnej korekcji. Nie napisał Pan, jakiego rodzaju jest to wada oraz jakich głosek dotyczy, gdyż to też istotna sprawa. Wadę zawsze koryguje się logopedycznie (ćwiczeniami) a nie ortodontycznie. Aparat jest tu tylko środkiem wspomagającym. Co do ćwiczeń z korkiem, to też zależy jakie to ćwiczenia i na jakich głoskach. Rzeczywiście poprawiają ogólną dykcję, ale tylko jeśli stanem wyjściowym jest wymowa prawidłowa. W przypadku wad (chociażby wspomnianego seplenienia) mogą spowodować jej pogłębienie. Sugerowałabym pracę z logopedą, samodzielne ćwiczenia nie są zbyt dobrym rozwiązaniem. Tym bardziej, że zdając do Szkoły Teatralnej powinien Pan mieć nienaganną wymowę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza