Problemy z mówieniem u 4-latka [Porada eksperta]

2014-02-28 14:03 Katarzyna Bąkowicz

Pani doktor martwię się, bo mój wnuczek ma skończone 4 lata i mówi tylko "tak" i "nie". Córka była z nim u logopedy i pani powiedziała, żeby się nie martwić, że zacznie mówić. Badanie słuchu wypadło pozytywnie. Jego ojciec też późno zaczął mówić. Co może być jeszcze tego przyczyną? Do jakiego jeszcze specjalisty trzeba się udać? Jakie badania zrobić? Bardzo proszę o pomoc.

Absolutnie jest się czym martwić! Czterolatek powinien już mówić pełnymi zdaniami i większością polskich głosek. Proszę koniecznie udać się do logopedy i rozpocząć regularne ćwiczenia.

Fakt, że ktoś z rodziny zaczął mówić późno ma znaczenie, ale nie przesądza o kwestii rozwoju mowy. Dobrze, aby zdiagnozował wnuczka np. neurologopeda, ponieważ będzie mógł wykryć ewentualną przyczynę takiego stanu i zalecić skuteczne ćwiczenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE