ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć

maska Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych
Konsultant: Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych
42 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Silne swędzenie okolicy odbytu to dolegliwość, która dotyczy ponad 5 proc. populacji na świecie. Ze statystyk wynika, że  świąd odbytu częściej dokucza mężczyznom niż kobietom. U większości osób dolegliwości nasilają się latem. Uczucie swędzenia, palenia, pieczenia odbytu uniemożliwia pracę, wypoczynek, przerywa sen i nierzadko jest powodem zaburzeń emocjonalnych. Chory ma niską samoocenę i ogranicza kontakty towarzyskie.

By rozpoznać świąd odbytu nie trzeba badań laboratoryjnych. Lekarzowi wystarczy rozmowa z pacjentem i obejrzenie krocza – skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona lub mocno przekrwiona, pogrubiała, często sączy się z niej płyn surowiczy. Trudniejszym zadaniem jest identyfikacja czynnika prowokującego wystąpienie świądu. Przeważnie wymaga to przeprowadzenia wielu badań ogólnych i specjalistycznych w kierunku potencjalnych przyczyn świądu. W trakcie diagnostyki i leczenia internista powinien kierować chorego na konsultacje do chirurga, ginekologa i dermatologa.

Swędzenie odbytu - winna dieta, choroba, a może kosmetyki?

W środowisku medycznym trwają spory o to, co jest przyczyną świądu odbytu. Niektórzy lekarze twierdzą, że dolegliwość ta częściej pojawia się u osób, które spożywają duże ilości czekolady, żółtego sera, owoców cytrusowych, alkoholu, kawy, ostrych przypraw, piwa, napojów typu cola czy mleka. Świądowi podobno sprzyja też niedobór witamin A i D. Jednak to nie wyczerpuje listy możliwych sprawców dolegliwości. Jest ona naprawdę  długa. Aby więc ułatwić diagnozowanie i leczenie, przyczyny świądu odbytu podzielono na miejscowe i ogólnoustrojowe.

Przyczyny miejscowe to: wszystkie schorzenia prowokujące wzmożoną wilgotność odbytu, np. powstanie przetoki, szczeliny odbytu, hemoroidy, choroby zapalne jelita grubego, nowotwory, wypadanie śluzówki odbytu. Do przyczyn miejscowych zalicza się również zaniedbania higieniczne, nadmierne pocenie się, zapalenie skóry spowodowane alergią na mydło lub płyny do kąpieli, proszki do prania, dezodoranty, bieliznę z włókien sztucznych. W tej grupie są też choroby kobiece z obfitą wydzieliną z pochwy i zakażenia okolic odbytu, np. grzybica.

Przyczyny ogólnoustrojowe świądu odbytu: cukrzyca, żółtaczka, alergie, łuszczyca, dna moczanowa, przewlekłe choroby wątroby, nerek, zaburzenia wewnątrzwydzielnicze tarczycy, trzustki, jajników, w tym zaburzenia hormonalne (np. związane z przekwitaniem), choroby układu krwiotwórczego (białaczka, ziarnica złośliwa), a także schorzenia wywołane przez pasożyty, np. owsica, świerzb, wszawica.

Jednak nie zawsze udaje się ustalić powód dolegliwości. Gdy po przeprowadzeniu wszelkich możliwych badań oraz testów ostateczna przyczyna pozostaje nieznana, mówi się o świądzie samoistnym. Jest on  trudny do leczenia. Podobnie trudny do zidentyfikowania jest świąd o podłożu nerwowym.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Co może oznaczać uporczywe swędzenie w innych miejscach?

 • Świąd okolic płciowych często wynika z niewłaściwej higieny, uczulenia, a także chorób dermatologicznych, narządów moczowo-płciowych oraz cukrzycy. U mężczyzn może się to objawiać świądem worka mosznowego. W przypadku zakażenia dermatologicznego leczenie muszą przejść oboje partnerzy.
 • Świąd sromu przeważnie pojawia się na tle hormonalnym lub nerwowym. Jego przyczyną bywają też choroby narządu rodnego albo ogólnoustrojowe. Świąd na tle hormonalnym występuje często w okresie pokwitania oraz przekwitania. Innym powodem bywa stan zapalny prowokowany przez grzybicę pochwy lub rzęsistkowe zapalenie pochwy.
 • Świąd całej skóry zwykle związany ze starzeniem się organizmu. Wywołują go zmiany zanikowe naskórka i skóry właściwej, suchość skóry bywa spowodowana zmniejszonym wydzielaniem łoju i szybszym narastaniem warstwy rogowej naskórka.

Leczenie świądu odbytu zależy od przyczyny

Jeżeli powodem świądu odbytu okaże się choroba ogólnoustrojowa, np. cukrzyca, trzeba zacząć ją prawidłowo leczyć. Kobietom w okresie okołomenopauzalnym ulgę przyniesie zastępcza terapia hormonalna. Gdy przyczyny mają charakter miejscowy, zwykle podaje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe w postaci maści lub żelu. Gdy świąd ma podłoże psychiczne, trzeba przyjmować leki uspokajające. W skrajnych przypadkach można przeprowadzić zabieg polegający na przecięciu drobnych nerwów skórnych znajdujących się w okolicy odbytu. Inną metodą zniesienia czucia jest ostrzykiwanie tych okolic alkoholem etylowym.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

8 zasad, których powinny przestrzegać wszystkie osoby cierpiące na świąd odbytu

 • Dbaj o czystość okolicy odbytu, podmywaj się po każdym oddaniu stolca, a także rano i wieczorem.
 • Nie używaj zwykłego mydła, ostrej gąbki. Myj się pod bieżącą wodą, najlepiej dłonią lub kawałkiem miękkiej tkaniny, np. tetry. Krocze osuszaj (nie wycieraj) delikatnym ręcznikiem frotté lub jednorazowym papierowym. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, po kąpieli połóż się z rozchylonymi nogami, aby dobrze osuszyć (wywietrzyć) skórę.
 • Używaj delikatnych chusteczek higienicznych do wycierania pupy (jak dla niemowląt), które są nasączone lanoliną.
 • Unikaj zawilgocenia okolic odbytu w ciągu dnia. Nie noś zbyt ciasnej bielizny, a przede wszystkim bielizny z włókien sztucznych, ponieważ sprzyja to przegrzewaniu i zapoceniu okolic odbytu. Zabronione jest noszenie stringów. Unikaj ubrań obciskających i zawierających lycrę.
 • Nie używaj pudrów ani talku, aby chronić się przed otarciami i odparzeniami.
 • Stosuj tylko te maści i kremy, które zaleci lekarz na podrażnioną okolicę. Nie przykładaj (z własnego wyboru) maści ze sterydami, bo mogą stać się przyczyną rumienia lub zaniku skóry wokół odbytu.
 • Dbaj o regularne wypróżnianie. Stolec powinien być miękki, aby jego oddawanie odbywało się bez nadmiernego wysiłku i parcia. Żeby to osiągnąć, w diecie powinno być dużo błonnika, warzyw i owoców. Jedz tarte, surowe jabłka z jogurtem lub kefirem. Po konsultacji z lekarzem możesz stosować preparaty rozluźniające stolec.
 • Gdy objawy świądu ustąpią, nadal przestrzegaj właściwej diety i nie zaniedbuj higieny. Przede wszystkim pamiętaj, aby mechanicznie nie podrażniać wrażliwej skóry odbytu, np. szorstkim papierem toaletowym. Unikaj też drapania się. Jeśli świąd się nasila, przyłóż do odbytu chłodny kompres, a odczujesz ulgę.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia:

Aktualizacja: 26.02.2015

Komentarze (1 - 10 z 42)
anna, 29.03.2015 22.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tylko mecortolon maść !!!!!!!!!!!
 
Tadeusz , 08.03.2015 10.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja powiem ,wam ,że najlepszy jest octenisept , wspaniały , spryskać kilka razy na dzień , ulga , juz jest po kilku zastosowań . naprawdę polecam , ten preparat w sprayu kupić można w każdej aptece .
 
janusz, 23.02.2015 13.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam tą dolegliwość od 20 lat byłem u wielu specjalistów (dermatolodzy, gastrolog, proktolog) ale niestety poprawa jest tylko tymczasowa po zastosowaniu maści sterydowych (staram się przestrzegać zasady wymienione powyżej) będę bardzo wdzięczny za porady a może ktoś zna dobrego lekarza.
 
radek54, 20.02.2015 08.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W październiku 2014 brałem antybiotyk ze względu na boreliozę. Miałem po tym rozregulowany stolec. Wystąpiło swędzenie w okolicach odbytu, często myłem te miejsca agresywnymi szczypiącymi mydłami co kojarzyło mi się z jakimś działaniem odkażającym. Stosowałem talk kupiony w aptece i kilka maści. Nie było poprawy, a nawet może się pogarszało. Trafiłem na ten artykuł pod koniec stycznia 2015 i zacząłem stosować zalecenia z tego artykułu. Dziś już mogę odpisać, że jest dobrze. Trzeba dokładnie przeczytać te 8 punktów i dokładnie spełniać wszystkie zalecenia.
 
darek, 13.02.2015 19.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Po pierwsze należy zaprzestać drapania!!! Zmacerowany (uszkodzony) naskórek reaguje świądem!!!. Trzeba się uzbroić w cierpliwość i nie dać się sprowokować do drapania. Należy po pierwsze przywrócić skórę do stanu zdrowego. Ja polecam stosować zwykłą mąkę ziemniaczaną, jako zasypkę. Można także używać alantan - zasypka - tyle, że składnikiem przeciw tarciu nie jest tam mąka ziemniaczana ale talk. Dlatego lepsza dla skóry powinna być mąka ziemniaczana. Skąd się bierze świąd? Otóź pierwotną przyczyną jest tzw. maceracja (zniszczenie) naskórka na skutek tarcia w tych okolicach. Osłabiony naskórek jest bardzo szybko atakowany przez czynniki szkodliwe jak kał, mocz, pot (zawiera sól). Jak wiadomo te warunki powodują powstawanie różnego rodzaju zakażeń i alergii. Są również przypadki, że nie ma zakażenia, ale skóra swędzeniem reaguje na czynniki drażniące tak jak opisałem powyżej. Jeżeli już jest świąd, to na pewno skóra jest zaczerwieniona - czyli jest stan zapalny. Należy przywrócić zatem naturalne czynności obronne skóry. Skóra sama musi zacząć się bronić i właśnie zastosowanie środka takiego jak skrobia (mąka ziemniaczana) ku temu służy, gdyż likwiduje czynnik uszkadzania naskórka poprzez tarcie. Skóra musi być przez zastosowaniem umyta delikatnym mydłem np biały jeleń albo oliwkowe. Nie powinno się używać ciężkich, gęstych żeli pod prysznic, gdyż pozostawiają na skórze różne alergiczne substancje. Skóra wokół odbytu powinna być sucha i pozbawiona tarcia. Mąkę stosować codziennie na noc po umyciu. Doodbytniczo można użyć alantan - krem, ale na zewnątrz musi być środek osuszający typu skrobia ziemniaczana lub zasypka - alantan. Te środki można bezpiecznie stosować stale i nie będzie nawrotów. Powodami swędzenia mogą być oczywiście inne choroby. Polecam także spożywać siemię lniane lub pić napar. Pozwala to na uregulowanie wypróżnień.
 
psebol78, 26.01.2015 12.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Mam pytanie czy olejek pomógł ?
 
oczywistość, 11.01.2015 15.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A może najpierw przeczytasz powyższy artykuł, a później porozmawiasz z lekarzem?
 
pomocy, 04.01.2015 14.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mnie swedzi juz kilka lat i nie wiem co z tym zrobic swedzi odbyt jajka pomozcie napiszcie co zrobic
 
Łukasz, 27.12.2014 11.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. I do mnie to przyszło....męczyłem się trzy dni, wszedłem na tę stronę i poczytałem....wybrałem i POLECAM olejek eteryczny z drzewa herbacianego firmy ETJA koszt ok. 8-10zł., ja mieszałem go w proporcji 10 kropli z 5 kropli olejku ze słodkich migdałów, również tej firmy w podobnej cenie. Mieszałem dlatego, aby był trochę słabszy ponieważ sam olejek z drzewa herbacianego jest dość mocny i na początku było wrażenie parzenia...Smarowałem nim 2-3- razy dziennie odbyt, zawsze prędzej się podmywając....pierwsza ulga nastąpiła już po kilku godzinach pierwszego smarowania. Smaruję piąty dzień i jak ręką odjął. Napiszę za klika tygodni jak przebiega kuracja.
 
jaro, 21.11.2014 12.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
maść , alantan plus mi pomógł, 2 tubki, kilka tygodni leczenia
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Gazy, WZDĘCIA i odbijanie: objawy złego trawienia Gazy, WZDĘCIA i odbijanie: objawy złego trawienia

Wiatry, gazy, odbijanie są naturalnym produktem ubocznym rozkładu węglowodanów. Czasem jednak mogą...

więcej

35786

Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony? Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Ból brzucha z prawej strony może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego albo...

więcej

53923

KREW W KALE - objawem jakiej choroby może być krew w stolcu? KREW W KALE - objawem jakiej choroby może być krew w stolcu?

Krew w kale nigdy nie jest objawem prawidłowym. Przeważnie wskazuje na jedną z wielu chorób układu...

więcej

45960

POWIĘKSZONA WĄTROBA? Zrób jej detoks. Dieta odtruwająca wątrobę POWIĘKSZONA WĄTROBA? Zrób jej detoks. Dieta odtruwająca wątrobę

Wątroba to jedyny narząd, który potrafi sam się regenerować. Niestety, zła dieta i szkodliwe nałogi...

więcej

32610

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

W badaniu ogólnym moczu można stwierdzić cechy stanu zapalnego w drogach moczowych. Posiew doprecyzuje, czy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną oraz zidentyfikuje drobnoustroje.

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną nie powinny przekraczać jednorazowej dawki 1000 mg witaminy C.

Nie wiadomo, który to ząb. Czy pacjentka ma wszystkie trzonowce? To może być przeciążenie w zgryzie albo mikropęknięcie korzenia. Przeciążenie w zgryzie jest najczęstszym powodem odcementowania się...

Grupy wsparcia
data

Marzec 31, 2015

Mój dietetyk poradził mi abym napisała do tej strony: http://lipocut.pl/ bo dietetyk czytał pozytywne opinie w Glamour i jakiś jeszcze innych czasopisamach.

data

Marzec 31, 2015

za zwyczaj pierw się traci wodę nie kg :-)

data

Marzec 30, 2015

Moja siostra to stosowała i nic nie pomagało. To chyba tylko placebo ;]

data

Marzec 31, 2015

Dobra dieta, odżywianie regularne, spanie regularne, ograniczyć alkohol, dużo seksu i będziesz smukła i piękna na kolejne 40 lat :)

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.